Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wpływ Amazona na polską gospodarkę: dziesięć ważnych faktów

Published

on

Wpływ Amazona na polską gospodarkę: dziesięć ważnych faktów

W Polsce inwestujemy od 2012 roku i z roku na rok poszerzamy swoją działalność. Oto dziesięć kluczowych faktów o tym, jak obecność Amazona w Polsce wpłynęła na kraj i jego gospodarkę.

1. 20 miliardów złotych na rozwój

Od czasu naszej pierwszej inwestycji w Polsce, czyli przejęcia gdańskiego startupu IVONA Software w 2012 roku, zainwestowaliśmy w rozwój ponad 20 miliardów złotych, czyli prawie 5,5 miliona złotych dziennie przez dziesięć lat. Opiera się to na wyliczeniach Keystone, niezależnej firmy doradczej, która przygotowała dla nas raport na ten temat.

2. 24 miliardy złotych dodane do polskiego PKB

Inwestycje Amazona zwiększyły produkt krajowy brutto (PKB) Polski o 24 miliardy złotych, przyczyniając się tym samym znacząco do rozwoju gospodarczego Polski, wzrostu dochodów oraz realizacji projektów społecznych, infrastrukturalnych i zdrowotnych, co z kolei przyczyniło się do poprawy warunków życia w kraju.

3. Ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy

W 2022 roku nasze inwestycje w Polsce zaowocowały ponad 70 000 nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Obejmuje to role nie tylko w naszych centrach realizacji zamówień, biurach korporacyjnych lub centrach rozwoju Amazon, ale także w całym łańcuchu dostaw oraz w MŚP, które sprzedają za pośrednictwem naszego sklepu, docierając do setek milionów klientów na całym świecie.

4. Dziesięć centrów logistycznych i trzy Amazon Development Center Poland (ADCP)

Te sukcesy nie byłyby możliwe bez nowoczesnej infrastruktury centrów logistycznych, biur i zaplecza badawczego. Ale najważniejsi są ludzie, którzy tam pracują. To dzięki nim działalność Amazona stale się rozwija, z korzyścią dla krajowej gospodarki i lokalnych społeczności.

5. Ponad 15 miliardów złotych wynagrodzeń

Według szacunków Keystone nasze inwestycje w Polsce w latach 2012-2022 wygenerowały łącznie ponad 15 miliardów złotych wynagrodzeń. Środki te trafiły do ​​społeczności lokalnych oraz przedsiębiorców działających w branży handlowo-usługowej na terenie całego kraju.

READ  Europejscy sędziowie kwestionują zatwierdzenie przez UE polskiego planu naprawczego

6. 700 zupełnie nowych kategorii zawodów

Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2025 roku co drugi pracownik będzie musiał się przekwalifikować, aby sprostać nowym wymaganiom rynku pracy. Jak stwierdzono w raporcie „Przekwalifikowanie oczami Polaków”.[1]Polacy są gotowi na zmiany: 56% twierdzi, że chce się przekwalifikować i myśli o zmianie kariery w przyszłości, szczególnie w branży IT. Rozwój technologiczny i robotyzacja procesów logistycznych stworzyły w naszych centrach logistycznych 700 zupełnie nowych grup zawodowych.

700 zupełnie nowych kategorii stanowisk pracy

7. Inwestowanie w edukację

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pracowników w zakresie nowych umiejętności, w dalszym ciągu wspieramy ich rozwój w Amazon. Każdy pracownik naszej firmy, który ma własną wizję i chce realizować swoje ambicje zawodowe, może odbyć szkolenie w ramach naszego programu Career Choice, tak jak zrobiło to już 500 osób w Polsce.

Już od najmłodszych lat wspieramy także szkolenia ICT. W ramach sieci Amazon STEM Kindloteka w Polsce, Czechach i na Słowacji pomagamy dzieciom poznawać zasady rządzące cyfrowym światem tak, aby stały się „utalentowanymi odkrywcami” oraz uczestniczą w polsko-ukraińskich webinarach, które pomagają uczniom i nauczycielom rozwijać umiejętności przyszłości. W ramach naszego konkursu AWS GetIT polscy i ukraińscy studenci mogą przekonać się o sile technologii, przeprowadzając burzę mózgów na temat aplikacji rozwiązujących wybrane problemy społeczne. Wspieramy także pasję dziewcząt do technologii poprzez program Girls Do Engineering.

8. Trzech na czterech sprzedawców rozwija się poza granicami Polski

Ramię w ramię z postępem technologicznym, MŚP coraz częściej szukają sposobów na optymalizację swojego biznesu i zwiększenie zysków. W efekcie ponad 75% polskich przedsiębiorców sprzedających w naszym sklepie zdecydowało się na rozpoczęcie sprzedaży międzynarodowej na terenie Unii Europejskiej.

9. Sprzedaż eksportowa o wartości 4,4 mld zł

Tylko w 2022 roku sprzedaż eksportowa wygenerowana przez MŚP za pośrednictwem naszej działalności wyniosła 4,4 miliarda złotych, co odpowiada kwocie, jaką Polska planuje zainwestować w modernizację, remonty i dostosowanie dworców kolejowych do bieżących potrzeb na terenie całego kraju.

READ  Polska waga piórkowa, o której musisz wiedzieć

10. 400 milionów produktów na Amazon.pl

W ciągu dwóch lat od uruchomienia Amazon.pl w 2021 roku stale poszerzaliśmy naszą ofertę, która obejmuje już ponad 400 milionów produktów. Ale to nie wszystko: nasi klienci mogą również spodziewać się ofert specjalnych podczas Prime Day i tygodnia Czarnego Piątku. Dzięki członkostwu Amazon Prime klienci mają dostęp do nieograniczonej, bezpłatnej i szybkiej dostawy z Amazon.pl bez minimalnej wartości zamówienia do domu, punktu odbioru czy paczkomatu, nawet w weekendy.

Po dziesięciu latach inwestowania w Polsce wierzymy, że nasze inwestycje mają pozytywny wpływ wykraczający poza poziom makro polskiej gospodarki. Wspieramy społeczności lokalne i staliśmy się ich integralną częścią. Każde stanowisko opowiada historię kogoś, kto chciał realizować swoje ambicje w naszej firmie.

[1] „Przekwalifikowanie oczami Polaków”, Future Collars, 2023

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *