Connect with us

Świat

Wojna rosyjsko-ukraińska: Zełenski zaprzecza, że ​​Bachmut upadł, podczas gdy Biden obiecuje zaangażowanie na Ukrainie

Published

on

Rosji pretendować do zwycięstwa we wschodnim ukraińskim mieście Bachmut sugeruje, że brutalna bitwa miejska, która była najbardziej śmiercionośną bitwą jego wojny na Ukrainie, może się zakończyć. Ale to, co będzie dalej, nie jest jasne.

Gdy Moskwa zwiastuje „misję wykonaną” w swojej wojnie, Ukraina – upierając się, że Bachmut nie upadł całkowicie – widzi okazję do przejęcia inicjatywy z przedmieść miasta, jeśli siłom rosyjskim nie uda się dłużej penetrować centrum miasta.

Pojmanie Bachmuta przez Rosję byłoby wielkim symbolicznym osiągnięciem Moskwy. Byłoby to pierwsze ukraińskie miasto zdobyte od Łysyczańska zeszłego lata i porażka dla Kijowa, który marnował cenną amunicję i wysłał część swoich najzdolniejszych sił, aby spróbowały udaremnić niszczycielski miesięczny atak Rosji na miasto. Uważa się, że w ciągu prawie roku intensywnych walk zginęło tam tysiące żołnierzy z obu stron.

Ale miasto leży teraz w gruzach, a jego kontrola niekoniecznie pomogłaby Moskwie osiągnąć jej większy cel – podbicie całego wschodniego regionu Donbasu – po tym, jak siły ukraińskie zniszczyły siły rosyjskie i wzmocniły ich obronę w niektórych obszarach miasto podzieliło północ i południe.

„Musicie zrozumieć, że nie ma nic” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o zdewastowanym mieście, niegdyś zamieszkiwanym przez 80 000 ludzi, podczas konferencji prasowej w Hiroszimie w Japonii, gdzie poprosił najbogatsze demokracje świata o pomoc i broń.

„Zniszczyli wszystko” – powiedział Zełenskij. „Nie ma żadnych budynków. Szkoda, to tragedia, ale na dziś Bachmut jest tylko w naszych sercach. W tej przestrzeni nie ma nic, tylko brud i mnóstwo martwych Rosjan”.

Widok z lotu ptaka na Bachmuta w obwodzie donieckim na Ukrainie w kwietniu.Kredyt…Libkos/Associated Press

Teraz, kiedy wydaje się, że Rosja zdobyła miasto, musi je utrzymać.

Jednak według ukraińskich urzędników Ukraina planuje skomplikować to przedsięwzięcie, ostrzeliwując siły rosyjskie artylerią w Bakhmut. Analitycy wojskowi twierdzą, że jeśli Moskwa będzie nadal wysyłać posiłki do obrony miasta, może to osłabić zdolność rosyjskich sił do odparcia szerszej kontrofensywy, którą Ukraina planuje rozpocząć.

READ  Książęta William i Harry witają żałobników z Katarzyną i Meghan

A Ocena brytyjskiego wywiadu obronnego Moskwa powiedziała w sobotę, że Moskwa wysłała „do kilku batalionów w celu wzmocnienia” swoich żołnierzy w Bachmucie, nazywając to rozmieszczenie „niezwykłym zaangażowaniem” dla mocno przeciążonych rosyjskich sił bojowych na Ukrainie.

Jednym z wyzwań stojących przed Rosją jest zgłębienie intencji Jewgienija V Prigożyna, szefa prywatnej firmy najemników Wagner, która przewodziła walkom miejskim. Pan Prigożyn ogłosił zwycięstwo w Bakhmut w sobotę i powiedział, że jego najemnicy wycofają się z miasta do czwartku. Ale analitycy wojskowi stwierdzili, że nie jest jasne, czy Prigożyn mógł tak gwałtownie wycofać się wzdłuż zaciekłej linii frontu bez tragicznych konsekwencji dla Rosjan w mieście.

Nie było również jasne, ile ukraińskich żołnierzy pozostało w mieście i czy rosyjskie posiłki stacjonujące w kierunku Bachmuta zmienią się, by zastąpić wojska Wagnera lub wzmocnić słabnącą obronę Rosji na obrzeżach.

W ostatnich dniach rosyjskie siły przedarły się przez miasto na zachód, przedarły się przez osiedle mieszkalne z wieżowcami i dotarły do ​​obszaru garaży, gospodarstw rolnych i otwartych pól na zachodzie. Ukraińskie wojsko poinformowało w niedzielę, że nadal przetrzymuje kilka budynków w okolicy.

Ale nawet gdy siły Kijowa wycofywały się z walk blok po bloku, sprowadziły posiłki w celu zabezpieczenia tylnych pozycji oraz dróg i linii zaopatrzeniowych na zachód od Bachmuta. I skupili się na atakowaniu rosyjskich pozycji na północ i południe od miasta. Bitwa 6 maja przedarła się przez rosyjskie linie na południe od wsi Iwaniwske, zmuszając rosyjskich żołnierzy do chaotycznego odwrotu.

Zniszczona droga w Siwiersku, w pobliżu zniszczonego wojną miasta Bachmut, w tym miesiącu.Kredyt…Tylera Hicksa/The New York Times

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała w niedzielę, że siły ukraińskie niedawno odzyskały wyżyny na obrzeżach miasta i że te postępy „naprawdę skomplikują obecność wroga w Bachmucie”.

Gdyby siły ukraińskie mogły kontynuować kontratak, Rosja znalazłaby się w defensywie na prawie całej linii frontu, która rozciąga się na setki kilometrów. Od miesięcy Bachmut jest jednym z nielicznych miejsc, w których Rosja zyskała na wojnie.

READ  „Silny smród” z nowo wybudowanego mieszkania w Korei Południowej okazuje się ludzkimi odchodami w ścianach

Wojsko Ukrainy poinformowało w niedzielę, że rozpoczęło nocny atak na zajęte przez Rosję miasto portowe Berdiańsk, ostatnią próbę ataku na okupowane obszary na południu kraju przed długo oczekiwaną ukraińską kontrofensywą. Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, Władimir Rogow, rosyjski urzędnik okupacyjny, powiedział, że rakieta wylądowała na obrzeżach miasta, ale nie było żadnych obrażeń.

Ukraińscy dowódcy powiedzieli, że ich celem w Bachmucie było od samego początku zepchnięcie armii rosyjskiej w przedłużającą się bitwę, zabicie jak największej liczby jej żołnierzy i danie Ukrainie czasu na przygotowanie się do szerszej kontrofensywy i dozbrojenie się w zachodnią broń.

Schwytanie Bachmuta przez Rosję „tak naprawdę nic nie znaczy”, przepowiedział pułkownik Serhij Hrabski, komentator wojny dla ukraińskich mediów. „Rosjanie wyczerpali swoje możliwości ofensywne i dlatego tak desperacko deklarują, że schwytali Bachmuta”.

Podczas gdy Ukraińcy próbowali bagatelizować osiągnięcia Rosji, rosyjskie media państwowe świętowały w niedzielę rzekome schwytanie Bachmuta.

Część głównego niedzielnego porannego programu informacyjnego porównywała bitwę pod Bachmutem do wielkich zwycięstw Związku Radzieckiego w II wojnie światowej. Pokazano rosyjskiego wojownika, który powiedział, że „prawdopodobnie czuł te same uczucia, co nasi dziadkowie w Berlinie”, kiedy wojska rosyjskie zalały miasto pod koniec II wojny światowej.

Prezenter oświadczył: „Misja zakończona”.

W niedzielę w Trebuchowie na Ukrainie odbył się pogrzeb ukraińskiego żołnierza Ołeksandra Szargorodskiego, zabitego w Bachmucie.Kredyt…Nicole Tung dla New York Timesa

Państwowy program informacyjny Channel 1 zacytował oświadczenia prezydenta Władimira W. Putina i rosyjskiego Ministerstwa Obrony, częściowo przypisując Wagnerowi zajęcie miasta. Kanał 1 zawierał również materiał filmowy przedstawiający uzbrojonych mężczyzn opisanych jako bojownicy Wagnera krzyczącymi „Bachmut jest nasz!”

Ale nawet wtedy, gdy program informacyjny przedstawiał Bakhmuta jako główny artykuł, jeden człowiek został pominięty: pan Prigożyn, założyciel Wagnera i bliski sojusznik Putina, który często był w konflikcie z przywódcami wojskowymi Rosji.

READ  Były prezydent Iranu Abolhassan Bani-Sadr zmarł w wieku 88 lat | Iran

To rzucające się w oczy pominięcie pokazało, jak bardzo rosyjska machina propagandowa stara się ukryć przed Rosjanami wszelkie oznaki walk wewnętrznych lub problemów na linii frontu.

W niedzielnym porannym programie informacyjnym zawarto szczegółowe zdjęcia lotnicze ze zniszczeń i dewastacji w Bakhmut, ale twierdzono, że siły ukraińskie zniszczyły ich własne miasto – powtarzając fałszywe informacje Rosji, kiedy rok temu zdobyła ukraińskie miasto portowe Mariupol.

„Nie mogli utrzymać miasta” – powiedział reporter naziemny w Bakhmut, odnosząc się do sił ukraińskich. „Więc próbują to wyrównać”.

Piotr Baker Posty z Hiroszimy, Japonia, Antoniego Trojanowskiego z Berlina i Mateusz Mpoke Bigg z Londynu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *