Connect with us

Nauka

Wojna rosyjsko-ukraińska: Aktualizacje na żywo — The New York Times

Published

on

WASZYNGTON – Ukraińcy rozpoczęli udane, ale ograniczone kontrataki na wschód i północny wschód od Kijowa, ciosy, które mogły przyspieszyć wycofywanie się Rosji, gdy stało się jasne dla Moskwy, że jej siły nie będą w stanie zająć stolicy Ukrainy, według zachodnich dyplomatów i niezależnego personelu wojskowego. analitycy.

Rosyjskie wycofanie się jest prawdziwe, mówią ci urzędnicy i analitycy, znak, że początkowa strategia Moskwy zawiodła w obliczu poważnych niepowodzeń planistycznych, problemów logistycznych oraz zaciekłego i skutecznego oporu Ukrainy. Ostrzegają jednak, że upewnienie się, co robią rosyjskie siły zajmie kilka dni.

Nowe analizy pojawiły się po tym, jak urzędnicy Pentagonu i NATO podnieśli wątpliwości co do wycofania się Rosji, argumentując, że może to być po prostu repozycjonowanie sił lub szansa na ponowne wyposażenie i zaopatrzenie sił na Białorusi, z dala od ukraińskich ataków.

Frederick Kagan, ekspert wojskowy w American Enterprise Institute, powiedział, że ukraiński kontratak, który rozpoczął się w zeszłym tygodniu, przekonał rosyjskich dowódców do zmiany strategii.

„Kontrataki prawdopodobnie doprowadziły do ​​rosyjskiej decyzji o rezygnacji z Kijowa” – powiedział Kagan. „Kontrataki pokazały, że Rosjanie i tak nie byliby w stanie utrzymać zajmowanych przez siebie pozycji. I dlatego podjęli decyzję, aby wrócić w dobrym stanie, zamiast być prześladowani”.

Kredyt…Rodrigo Abd/Associated Press

Analitycy twierdzą, że trwające ataki powietrzne i rakietowe na Kijów i Czernihów mogą mieć na celu ukrycie wycofania się Rosji i utrzymanie presji na ukraiński rząd, a nie nowy atak na Kijów lub inne miasta w regionie.

Janes, niezależna firma wywiadu obronnego, poinformowała, że ​​kilka rosyjskich jednostek wycofało się z Kijowa, kierując się na Białoruś. Janes poinformował również, że ukraińskie kontrataki z powodzeniem otworzyły drogę do Sum, oddzielając jeden z rosyjskich frontów.

READ  Rada Kosmiczna potępia „nieodpowiedzialny” rosyjski test ASAT

Europejski dyplomata, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości w celu otwartego omówienia ocen wywiadu, powiedział, że choć trudno było powiedzieć, jaka będzie strategia zmian Rosji, pierwsze oznaki wskazują, że jej nowe, węższe cele obejmują rozszerzenie posiadanego terytorium. zajmuje wschodnią Ukrainę i potencjalnie konsoliduje kontrolę nad południowo-wschodnim wybrzeżem Ukrainy między Donieckiem a Krymem, w tym oblężonym miastem Mariupol.

Podczas gdy urzędnicy i analitycy spodziewają się, że Rosja przeniesie siły na wschodnią Ukrainę, prawdopodobnie nie wszystkie wojska wycofujące się z Kijowa zostaną tam przesunięte, powiedział Kagan. Wiele sił zebranych do ataku na stolicę było niedoświadczonych, słabo zorganizowanych i niekompetentnych w walce.

„Siły wokół Kijowa są w dużej mierze nieskuteczne w walce i nie spodziewamy się, że w najbliższym czasie te siły pojawią się ze znaczącą siłą bojową na wschodzie” – powiedział.

Zamiast tego jednostki 1. Armii Pancernej Gwardii, bardziej doświadczonej i mniej zniszczonej jednostki, są bardziej prawdopodobne, że zostaną przeniesione z okolic Charkowa, a następnie użyte w walce z armią ukraińską w Doniecku, powiedział Kagan.

Według dyplomatów i analityków siły rosyjskie wydają się teraz realizować strategię okrążenia ukraińskich pozycji na wschodzie kraju. Do tej pory Ukraińcy z powodzeniem utrzymywali otwarte linie zaopatrzenia, a wycofanie się Rosji z Kijowa może pozwolić Ukrainie wzmocnić swoje jednostki na wschodzie, powiedział europejski dyplomata.

A strategia oblężenia Rosji może napotkać poważne problemy. Aby go wykonać, rosyjscy dowódcy będą musieli rozciągnąć swoje linie zaopatrzenia i rozrzedzić i tak już słabe siły, co utrudni ochronę tych linii zaopatrzenia przed ukraińskimi atakami.

„Im więcej siły otaczasz, tym więcej sił potrzeba, aby to zrobić” – powiedział Kagan. „To będzie bardzo skomplikowane. Obecnie rosyjska penetracja jest bardzo cienka. Rosyjskie linie są również bardzo długie, a ten film widzieliśmy już wcześniej. Próbowali długich linii zaopatrzeniowych z Sumy do Kijowa i skończyło się to łzami dla Rosjan”.

READ  Dobroć tej kobiety uratowała chłopca przed nazistowskimi zabójcami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.