Connect with us

Świat

Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo – The New York Times

Published

on

Kredyt… Maxar Tech

Kijów, Ukraina — Ukraina jest odważniejsza w atakowaniu celów głęboko na terytorium Rosji, ponieważ Kijów ocenił, że armia Moskwy walczy na granicy swoich konwencjonalnych możliwości, mówią byli wojskowi i analitycy.

Jak dotąd ukraińskie ataki dalekiego zasięgu, które uderzyły w lotniska w sercu Rosji wzdłuż Wołgi, nie spowodowały większych szkód. Ostatni, w poniedziałek, zabił trzech bojowników, jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, po tym, jak obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński dron zbliżający się do bazy lotniczej Engels w pobliżu miasta Saratów.

Ale ataki, które pozostają tak delikatne, że rząd Ukrainy nie przyznał się do nich publicznie, zmusiły Rosję do przeniesienia samolotów, co potencjalnie komplikuje kampanię Moskwy mającą na celu ataki rakietowe na ukraińską sieć energetyczną.

Ponieważ niektóre pociski manewrujące są wystrzeliwane z bombowców lecących z lotnisk dotkniętych atakami, ataki mogą potencjalnie zniszczyć pociski naziemne na rosyjskich lotniskach, zanim będą mogły zostać rozmieszczone.

Z powszechnym w Kijowie poczuciem, zarówno wśród urzędników, jak i cywilów, że Rosja nie może zrobić dużo więcej bez intensyfikacji nuklearnej Ukrainy, pokusa ograniczenia krajowych zdolności rakietowych Moskwy przeważa nad wszelkimi eskalacjami obaw.

„Jeśli ktoś cię zaatakuje, ty się bronisz” – powiedział Andrij Zagorodnyuk, były minister obrony Ukrainy, który obecnie doradza prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, w wywiadzie na początku tego miesiąca po tym, jak pierwszy ukraiński atak dalekiego zasięgu na rosyjskie cele wojskowe uderzył w Engelsa i lotnisko w środkowa Rosja.

Pan Zagorodnyuk, który wyjaśnił, że nie przemawia w imieniu rządu i nie może potwierdzić strajków, dodał: „Nie możesz myśleć, że ta osoba cię zaatakuje, ponieważ się bronisz. Nie ma absolutnie żadnego strategicznego powodu, aby nie spróbować”.

READ  Papież Franciszek odwiedza Kanadę, aby przeprosić za nadużycia tubylcze w katolickich szkołach z internatem

Serhij Hrabski, emerytowany pułkownik i komentator wojenny ukraińskich mediów, powiedział, że ukraińskie wojsko nie waha się atakować lotnisk, zbiorników paliwa i magazynów amunicji, które są uzasadnionymi celami wojskowymi. Cele na Krymie i transgraniczne pojedynki artyleryjskie stały się rutyną w miarę zbliżania się wojny do Rosji i okupowanego półwyspu.

„Nie ma żadnej reakcji” – powiedział w wywiadzie pan Hrabskiy. „Dlaczego tak? Ponieważ Rosjanie po prostu nie mają takich możliwości”.

Stany Zjednoczone i Ukraina uzgodniły, że Kijów nie będzie atakował celów w Rosji bronią dostarczoną przez Amerykanów. Administracja Bidena obiecała unikać zaangażowania USA, które mogłoby przerodzić się w bezpośrednią konfrontację z Rosją. Ale amerykańscy oficjele dali jasno do zrozumienia, że ​​nie będą mieli nic przeciwko temu, by Ukraina zemściła się na własnej grze.

Ukraińska państwowa firma wojskowa poinformowała, że ​​opracowała drona dalekiego zasięgu, który teoretycznie mógłby uderzyć w Moskwę. Rosja poinformowała, że ​​Ukraina użyła sowieckich dronów rozpoznawczych do ataków na bazy lotnicze 5 grudnia.

„Nie pracujemy nad tym, aby uniemożliwić Ukrainie rozwijanie własnych zdolności” – powiedział sekretarz obrony Lloyd J. Austin III. po tych atakach.

Ukraińskie ataki dalekiego zasięgu zbiegły się w czasie z wyczerpaniem rosyjskich pocisków manewrujących i taktycznych pocisków balistycznych. Po wielokrotnych atakach na plany energetyczne, podstacje i inne cele infrastrukturalne jesienią i wczesną zimą, Rosja ma wystarczającą ilość pocisków rakietowych na dwie lub trzy kolejne fale ataków na ukraińską sieć energetyczną, powiedział Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego. Agencja Liga.net w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek.

Rosja wystrzeliła fale od 70 do 75 pocisków w odstępach około tygodnia, ale czas między atakami wydłużył się.

„Oni wyjdą”, powiedział pan Budanow.

Najbardziej wyrafinowany pocisk w rosyjskim arsenale, Kinzhal, broń hipersoniczna, która może dosięgnąć celu w kilka minut i jest prawie niemożliwa do zestrzelenia, jest jeszcze rzadszy, powiedział Budanow.

READ  Hard lock w Niemczech. Ekspert spodziewa się przedłużenia do Wielkanocy

Budanow powiedział, że Rosja rozpoczęła inwazję z 47 Kinzhalami w swoim arsenale, a podczas wojny zdobyła tylko „niewiele” więcej.

„Możesz przestraszyć świat faktem, że masz Kinzhal” – powiedział. „Ale kiedy już zaczniesz ich używać, co dalej?”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *