Włochy i Ukraina zdobywają złoto w nurkowaniu na Igrzyskach Europejskich w Polsce

Dzięki uprzejmości Nicka Hope/LEN

Włoch Chiara Pellacani zdobyła tytuł mistrzyni Europy w skoku z trampoliny na 3 m kobiet – i zapewniła swojemu krajowi miejsce na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich – wygrywając Igrzyska Europejskie w Rzeszowie w Polsce.

Mistrzyni Europy z 2022 roku uzyskała łącznie 321,45 punktów w swoich pięciu ćwiczeniach, wyprzedzając Szwedkę w skoku do wody Emilii Nilsson Garip (316,60) i Michelle Heimberg (306,70) Szwajcarii.

Wcześniej na czwartym dniu nurkowania w Krakowie-Małopolsce 2023 ukraiński duet Ołeksij Sereda I kryl boliukh razem zdobyli złoto w synchronicznym finale platformy na 10 m mężczyzn.

W sześciu skokach zdobyli łącznie 398,70 punktów, wyprzedzając Włochów Riccardo Giovanniniego i Eduarda Timbretti Gugiu (388,83) oraz Brytyjczyków Matta Dixona i Bena Cutmore’a (372,69), którzy zdobyli odpowiednio srebro i brąz.

OCENA POJEDYNCZEGO DAMSKIEJ TARCZONY 3M:

Brytyjska dwukrotna mistrzyni olimpijska i była mistrzyni Europy Grace Reid Po porannych eliminacjach prowadził w tabeli, a po pierwszych dwóch rundach w finale ponownie prowadził w tabeli strzelców.

Błędy na trzecim i czwartym okrążeniu ostatecznie zakończyły polowanie na medale i to Heimberg wykorzystał pierwszą szansę i prowadził na jedno okrążenie przed końcem.

Pierwszą trójkę przed decydującymi skokami dzieliło zaledwie 2,10 pkt., a ponieważ Szwajcarka zdobyła zaledwie 48,00 pkt., musiała zadowolić się brązem.

Szwecja Nilssona Garipaktóra 24 godziny wcześniej podzieliła się brązem z trampoliny 3m w połączeniu z kolegą z drużyny Eliasem Petersenem, wykonała oszałamiającą rutynę w trzeciej rundzie, aby dostać się do konkursu, a solidny końcowy skok zapewnił jej drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Włoszka Pellacani była obrończynią tytułu, ale po dłuższej nieobecności na basenie z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym 20-latka nie była pewna, jak poradzi sobie w Polsce.

Pomimo wyzwań, przed którymi stanęła, olimpijka spisała się, gdy liczyło się zakończenie zawodów z solidnym wynikiem 63,00 za 2,5-metrowe salto do wewnątrz.

READ  Georgette Mosbacher powraca po tym, jak była naszą ambasadorką w Polsce

To zapewniło Pellacani zwycięstwo, igrzyska europejskie, a także tytuł mistrza Europy i miejsce olimpijskie dla jej kraju na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

ODPOWIEDŹ: ODBIORCZA 3M DLA KOBIET INDYWIDUALNA:

ZŁOTO – CHIARA PELLACANI – WŁOCHY

„Myślę, że ten medal wiele dla mnie znaczy, ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy miałem wiele problemów ze zdrowiem psychicznym i mogłem trochę odpocząć od nurkowania, ponieważ było naprawdę ciężko. Jest po prostu świetny i walczyłem, żeby go zdobyć”.

SREBRO – EMILIA NILSSON GARIP – SZWECJA

„To naprawdę wyjątkowe, nigdy nie zdobyłem indywidualnego medalu, więc bardzo się z tego cieszę. Po każdym nurkowaniu patrzyłem na tablicę wyników i byłem bardzo zdenerwowany, ale w pewnym sensie szło dobrze”.

BRĄZ – MICHELLE HEIMBERG – SZWAJCARIA

„Szczerze mówiąc, jestem trochę smutny, ponieważ ostatnie nurkowanie nie było zbyt dobre, a moim celem była stabilność podczas wszystkich nurkowań, ale w tej chwili cieszę się, że wystarczyło to na medal, więc Nie mogę się doczekać sprintu na 1 metr, abym mógł znowu dać z siebie wszystko.”

PRZEGLĄD PLATFORMY SYNCHRONIZOWANEJ MĘŻCZYZN 10M

Ukraina miał zaledwie 4,20 punktu przewagi nad Francją po dwóch rundach słabszych technicznych skoków.

Od tego momentu rywalizacja nasiliła się, gdy nurkowie zwiększyli swój „poziom trudności” w czterech rundach opcjonalnych nurkowań.

Francja, której konkurentami był były brytyjski mistrz świata w skokach z wysokości, Gary Hunt, nie była w stanie utrzymać przewagi medalowej, a błąd w trzeciej rundzie spowodował, że zostali wyeliminowani z zawodów.

Wielka Brytaniakto przez Cutmore i były partner nurkowy Kyle Kothari zdobyli tytuł mistrza Europy w 2022 roku, a teraz, obok Dixona, naród ponownie wydawał się być najbardziej skłonny do walki o tytuł z Ukrainą.

Seria imponujących występów w połączeniu z rzadkim błędem Ukrainy dała im prowadzenie na początku finału, ale z wynikiem zaledwie 54,39 spadli w rankingu i ostatecznie zdobyli brąz.

READ  Białoruś przesuwa czołgi do granic z Polską i Litwą

Włochy W międzyczasie, odbijając się od powolnego startu – po zajęciu szóstego miejsca po rundzie pierwszej i drugiej oraz piątej w przerwie – zapewnili sobie atak na podium z doskonałym wyczuciem czasu i zapewnili sobie srebrny medal.

Ukraina zachowali najlepsze wyniki na koniec i Nurkowanie Dnia za ćwiczenie 2,5 salta w tył 2,5 skrętu uzyskało wynik 83,16.

SYNCHRONIZOWANA ODPOWIEDŹ NA PLATFORMĘ MĘŻCZYZN 10M

ZŁOTO – OLEKSII SEREDA – UKRAINA

„To dla mnie szczególne, ponieważ to nasz pierwszy złoty medal w narciarstwie synchronicznym. Na poprzednich Mistrzostwach Europy byliśmy drudzy i udało nam się wygrać te zawody. Jesteśmy więc naprawdę bardzo szczęśliwi. Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować nasz kraj i jesteśmy dumni, że wygraliśmy te zawody dla Ukrainy, bo to naprawdę duże osiągnięcie”.

SREBRO – RICCARDO GIOVANNINI – WŁOCHY

– Bardzo się cieszę, bo to pierwsze wspólne zawody i ten medal jest niespodziewany, więc bardzo się z niego cieszę.

SREBRO – EDUARD TIMBRETTI GUGIU – WŁOCHY

„Jesteśmy bardzo dumni i nie spodziewaliśmy się tego, ponieważ nie ćwiczyliśmy dużo. To było naprawdę zabawne i czuliśmy, że zawody były świetne, więc jesteśmy bardzo szczęśliwi.

BRĄZ – BEN CUTMORE – WIELKA BRYTANIA

„Powiedziano nam, że zrobimy to (powalczymy razem) dwa tygodnie przed naszym przyjazdem (na Igrzyska Europejskie), a potem mieliśmy wcześniej dwie sesje treningowe, jedną tutaj i jedną przed dzisiejszymi zawodami, więc maksymalnie cztery razy. „To naprawdę imponujące, że udało nam się połączyć wszystkie te nurkowania i jesteśmy zachwyceni”.

BRĄZ – MATTHEW DIXON – WIELKA BRYTANIA

„To wiele znaczy, to nasze pierwsze wspólne zawody, nie ćwiczyliśmy dużo, po prostu spróbowaliśmy tego po raz pierwszy i zdobyliśmy brązowy medal, co mogę powiedzieć – jest super!”