Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wilczy Szaniec: rekordowa liczba odwiedzających miejsce bunkra z czasów II wojny światowej w północno-wschodniej Polsce – część angielska

Published

on

Wilczy Szaniec: rekordowa liczba odwiedzających miejsce bunkra z czasów II wojny światowej w północno-wschodniej Polsce – część angielska

Kompleks bunkrów w Gierłoży, niedaleko miasta Kętrzyn na północno-wschodnich Mazurach, był miejscem, w którym nazistowski dyktator spędził większą część wojny, opracowując plany, które zadecydowały o losach całych narodów i dotknęły miliony ludzi.

Kompleks, ukryty w lesie i znany jako Wilczy Szanieclub Wilczy Szaniec, była kwaterą główną Hitlera na froncie wschodnim od czerwca 1941 do listopada 1944. Znajdował się na terenie byłego niemieckiego regionu Prus Wschodnich, a obecnie znajduje się w północno-wschodniej Polsce.

W tym miejscu Hitler naradzał się z najwyższymi dostojnikami nazistowskimi i przyjmował wizyty zagranicznych polityków. Według historyków planował tu także wykorzystanie więźniów dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego i wydawał rozkazy budowy nowych obozów zagłady.

W 1944 r. w Wolfsschanze mieszkało i pracowało okresowo ponad 2000 osób. Byli wśród nich członkowie najbliższego kręgu Hitlera, tacy jak Hermann Göring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel i Joseph Goebbels.

W styczniu 1945 roku kompleks bunkrów został wysadzony w powietrze i opuszczony przez Niemców na kilka godzin przed przybyciem nacierających wojsk radzieckich.

Dziś nazywa się go Wilczym Szańcem Wilczy Szaniec w języku polskim, według oficjalnych danych przyciąga co miesiąc dziesiątki tysięcy odwiedzających.

Jak podaje agencja informacyjna PAP, w 2023 roku stronę odwiedziło rekordowe 340 tys. osób. zgłoszone.

W ostatnich latach prowadzono prace nad przeprojektowaniem terenu bunkra i wzmocnieniem jego funkcji edukacyjnej.

Jednym z głównych punktów przebudowy była renowacja wnętrza drewnianych baraków, w których niemiecki pułkownik Claus von Stauffenberg próbował zabić Hitlera. 75 lat temu w tym miesiącu – 20 lipca 1944 r.

Stauffenberg użył bomby w teczce, która zabiła czterech nazistowskich oficerów, ale Hitler przeżył tylko z niewielkimi obrażeniami.

READ  Inspekcja Żywności zakazuje sprzedaży prawie 10 ton ukraińskich lodów

Historia przedstawiona jest w Walkiriahollywoodzki film z 2008 roku z Tomem Cruisem w roli głównej.

(gs)

Źródło: PAPKA/PAPKA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *