Connect with us

Świat

Więzień Guantanamo bierze udział w sprawie ONZ o prawa człowieka | czarne “strony” CIA na | Zatoka Guantanamo

Published

on

Zatrzymał się Palestyńczyk Zatoka Guantanamo zabiera Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i pięć innych państw przed organ ONZ zajmujący się prawami człowieka, aby przyjął ich rolę w wydawaniu przez CIA i przetrzymywaniu podejrzanych o terroryzm w „czarnych miejscach” na całym świecie.

Nietypowy przypadek zostaje doprowadzony do Grupa robocza ONZ ds. Arbitralnych zatrzymań (UNWGAD) Zayna Al-Abidina Muhammada Husayna, znanego jako Abu Zubaydah, który był przetrzymywany bez procesu przez 19 lat.

UNWGAD, część Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, ma uprawnienia do badania indywidualnych skarg dotyczących arbitralnego zatrzymania oraz do wydawania opinii i odwołań, ale nie ma uprawnień do nakładania sankcji na kraje, które nie przestrzegają tych przepisów.

Abu Zubaydah jest 50-letnim Palestyńczykiem, który dorastał w Arabii Saudyjskiej. Został aresztowany w 2002 roku i przekazany do Stanów Zjednoczonych CIA. Pierwotnie był opisywany jako przywódca Al-Kaidy, ale agencja ustaliła w 2006 r., Że nie był nawet członkiem tej grupy. Od tamtej pory jest jednak przetrzymywany w Guantanamo bez perspektyw na uwolnienie.

Jego pozew, przesłany w piątek do organu ONZ, mówi, że był przetrzymywany w arbitralnym zatrzymaniu i torturowany w tajnych ośrodkach przesłuchań CIA w Tajlandii, Polsce, Maroku, Litwie, Afganistanie i amerykańskim więzieniu w Guantanamo. On również pozywa rząd Wielkiej Brytanii pod zarzutem „współudziału w wydawaniu” udziału w przesłuchaniach i uzyskiwania informacji, o których wiadomo, że zostały uzyskane podczas tortur.

Jest to pierwsza akcja prawna przeciwko Wielkiej Brytanii, Afganistanowi, Maroko i Tajlandii w związku z ich rolą w programie wydawania i tortur CIA.

„Po 19 latach arbitralnego zatrzymania, zwolnienie i rehabilitacja są jedynymi odpowiednimi środkami prawnymi dla Abu Zubaydah” – powiedziała międzynarodowa przedstawicielka prawna Helen Duffy. „Uznanie, przeprosiny, przejrzystość, odpowiedzialność i zapewnienie, że te naruszenia się nie powtórzą, to zobowiązania prawne, które są rażąco zaniedbane w wojnie z terroryzmem i są przedmiotem tego zarzutu. Ale są bez znaczenia, jeśli trwające naruszenia nie zostaną powstrzymane. “

READ  Koronawirus w Polsce. Zgony, infekcje i testy. Statystyki za 5 października - 22 listopada

Joe Biden zobowiązał się do zamknięcia Aresztu Śledczego w Guantanamo i uwolnienia lub przeniesienia pozostałych 40 osadzonych. Jednak Barack Obama również obiecał zamknąć obóz, ale spotkał się z oporem Pentagonu i Kongresu i był w stanie jedynie znacznie zmniejszyć liczbę osadzonych.

„To, w jaki sposób administracja Biden reaguje na międzynarodowe roszczenia prawne, takie jak ta, będzie testem jej nowo zadeklarowanego zaangażowania w międzynarodowe praworządność i prawa człowieka” – powiedział Duffy, który jest również dyrektorem ds. Praw człowieka w praktyce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *