Connect with us

Zabawa

Wielki dzień dla Francuzów: tarasy kawiarni i bistro ponownie otwarte

Published

on

Wielki dzień dla Francuzów: tarasy kawiarni i bistro ponownie otwarte

Francuski rząd stopniowo znosi ograniczenia, aby zapobiec odrodzeniu się COVID-19 i przywrócić obywatelom część ich znanego na całym świecie stylu życia. W ramach pierwszej fazy planu godzina policyjna 19:00 została przesunięta na 21:00 we Francji, a muzea, teatry i kina oraz kawiarnie na świeżym powietrzu zostały ponownie otwarte.

Prezydent Emmanuel Macron usiadł na tarasie kawiarni i rozmawiał z klientami. Premier Jean Castex, który w środę planował pójść do kina, był optymistą.

„Przyzwyczajmy się do wspólnego życia” – powiedział dziennikarzom Macron. „Jeśli uda nam się dobrze zorganizować razem i kontynuować szczepienia, aby mieć wspólną dyscyplinę jako obywatele, nie ma powodu, dla którego nie moglibyśmy poczynić dalszych postępów”.

Aktorka Emmanuelle Beart była na otwarciu kina w Paryżu, gdzie pokazano jej najnowszy film „L’Etreinte” („Objęcie”). Apetyt na oglądanie filmów był tak wielki, że wielu w Paryżu stało w kolejce do kina, zamiast dostać porannego rogalika.

Michael Souhaite, kinoman z branży, nastawił budzik, aby o 9 rano pokazał „pijany”.

„Naprawdę muszę iść do kina” – powiedział. „Chodzę do kina przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dla mnie to było naprawdę, bardzo, bardzo ważne … Dzisiaj bycie tutaj jest prawie emocjonalne. „

Francja nie jest pierwszym krajem europejskim, który odzyskał pozory życia społecznego i kulturalnego. Włochy, Belgia, Węgry i inne kraje już pozwalają na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, podczas gdy picie i jedzenie w pomieszczeniach rozpoczęło się w poniedziałek w Wielkiej Brytanii.

Restauracje we Francji są zamknięte od końca października, najdłużej w jakimkolwiek kraju europejskim, z wyjątkiem Polski, gdzie bary i restauracje były otwierane na zewnątrz w sobotę po siedmiu miesiącach.

READ  The Gauge™: Polska | Wrzesień

Mimo to francuski rząd określił ograniczenia dotyczące ilości zabawy. Kina mogą zajmować tylko 35% pojemności, podczas gdy muzea muszą ograniczać dostęp, aby zwolnić przestrzeń między zwiedzającymi. Restauracje mogą zajmować tylko 50% miejsc na zewnątrz i mieć nie więcej niż sześć osób przy jednym stole.

Czołowe postacie z francuskiego przemysłu restauracyjnego były sfrustrowane tym, że rząd nie był w stanie ochronić ich cennej gastronomii przed najgorszym. Jednak wielu, takich jak nagrodzony gwiazdką Michelin szef kuchni Alain Ducasse, zdecydowało się martwić paraliżującymi sześciomiesięcznymi zamknięciami, zamiast wyobrażać sobie przyszłość tętniących życiem jadalni i napełnionych butelek wina.

„Czy (rząd) zrobił wystarczająco dużo? Odpowiedź brzmi „nie”… (ale) optymizm to wybór. Postanowiliśmy być optymistami. Francuska gastronomia trwa nadal – powiedział.

Od 9 czerwca francuski rząd planuje przesunąć godzinę policyjną na 23:00 i zezwolić na spożywanie posiłków w pomieszczeniach. Również w tym dniu Francja zacznie przyjmować turystów z krajów spoza UE, pod warunkiem posiadania paszportu koronawirusa lub paszportu zdrowia. Ostatnia faza trzystopniowego planu ponownego otwarcia jest przewidziana na 30 czerwca, kiedy kończy się godzina policyjna, a wszystkie inne ograniczenia zostają zniesione, jeśli pozwalają na to warunki pandemii.

Plany Macrona, aby wydobyć Francję z pandemii, obejmują nie tylko przywrócenie do życia dawno zamkniętych restauracji, butików i muzeów, ale także przygotowanie ewentualnej kampanii na drugą kadencję. Przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi Macron koncentruje się na ratowaniu miejsc pracy i ożywieniu spustoszonej przez pandemię francuskiej gospodarki.

Francja odnotowała ponad 108 000 zgonów z powodu COVID-19, jednego z najwyższych w Europie ofiar śmiertelnych. Jednak liczba zgonów wirusów, przyjęć na oddziały intensywnej terapii i wskaźnik zakażeń koronawirusami obecnie spada.

Dr. Michel Slama, kierownik oddziału intensywnej terapii w szpitalu Amiens, powiedział, że jego stanowisko, podobnie jak Macron, jest „optymistyczne, ale roztropne”.

READ  Lakier do paznokci zmieniający nastrój: sklep - Hollywood Life

„Zwracamy uwagę na ponowne otwarcie, ale obawa to nie jest właściwe słowo” – powiedział The Associated Press. To są dobre wieści. Mamy nadzieję, że wysoki wskaźnik szczepień pomoże teraz uniknąć nowej fali. „

Około 40% dorosłej populacji Francji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 – ale wskaźnik ten jest nadal znacznie poniżej 70% w Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach UE.

Turyści czekali z podekscytowaniem i namacalnymi emocjami, kiedy w końcu zniesiono bariery otaczające najczęściej odwiedzane muzeum na świecie i dom „Mona Lisy” – Luwr.

„Jestem bardzo wzruszony. Gdy wszedłem do Luwru, tak naprawdę dopiero w galerii, od razu zacząłem płakać. Prawdziwe łzy radości ”- powiedziała psychoterapeutka Pauline Lacroix.

„To dużo znaczy, wiesz? Oznacza to, że COVID-19 powoli dobiega końca, gdy zostaną otwarte wszystkie muzea i przestrzenie publiczne ”- powiedział inny gość, Walid Hneini.

Mieszkający w Paryżu Benoit Puez był bardziej niechętny otwarciu i wzruszył ramionami po galijsku.

„Może tak naprawdę nie tęskniłem za tym, ale cieszymy się, że znów się otwierają. To etap – powiedział.

———

Thomas Adamson donosił z Leeds w Anglii. Przyczyniali się do tego Masha Macpherson, John Leicester i Jeffrey Schaeffer w Paryżu.

———

Ta wersja poprawia pisownię imienia francuskiego aktora Bearta dla Emmanuelle, a nie dla Emmanuela.

———

Śledź relację AP na temat pandemii pod adresem:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *