Connect with us

Nauka

Wiceminister edukacji nowej Polski był członkiem partii skrajnie prawicowych

Published

on

Nowo mianowany wiceminister edukacji Polski Tomasz Rzymkowski był wcześniej członkiem skrajnie prawicowych partii politycznych i mówił o „potężnym lobby żydowskim”, które wywiera presję na europejskie rządy, by „odzyskały bogactwo”.

Rzymkowski, obecnie członek partii Prawo i Sprawiedliwość, populistycznej grupy nacjonalistycznej, był wcześniej posłem do parlamentu Partii Ruchu Nacjonalistycznego (RN), będącej połączeniem skrajnie prawicowych i skrajnie prawicowych elementów populistycznych.

W ubiegłym tygodniu premier Polski Mateusz Morawiecki powołał Sekretarza Stanu Rzymkowskiego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz pełnomocnika rządu ds. Kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego.

Rzymkowski przedstawił szereg problematycznych komentarzy na temat Żydów, Holokaustu i innych mniejszości w Polsce.

Wyróżniał się w opozycji do zwrotu mienia Żydom polskim, pozbawionym mienia po Holokauście przez reżim komunistyczny w Polsce po II wojnie światowej.

W 2018 roku, w kontekście amerykańskich przepisów dotyczących monitorowania postępów krajów europejskich w zapewnianiu zwrotu mienia Żydom, zwłaszcza nieruchomości bez spadkobierców, Rzymkowski powiedział, że „potężne lobby żydowskie w Stanach Zjednoczonych w coraz większym stopniu wykorzystuje instrumenty polityczne do wywierania presji na kraje europejskie odzyskać bogactwo ”.

Rzymkowski kontynuował: „Mamy do czynienia z próbą nacisku politycznego i próbą pozyskania środków, które w żaden sposób im się nie należą”.

W maju 2019 r. Udał się do Stanów Zjednoczonych i wystawił protest mężczyzny przed Białym Domem, gdzie „przedstawił” swój projekt Sejmowi RP sprzeciwiając się wszelkim restytucjom mienia żydowskiego bez spadkobierców.

Majątek bez dziedziczenia to majątek, dla którego nie ma już ważnego wnioskodawcy indywidualnego, głównie ze względu na fakt, że właściciele i ich rodziny zostali zamordowani podczas Holokaustu.

Deklaracja Terezińska z 2009 r., Której Polska jest sygnatariuszem, zaleca krajom europejskim przeznaczanie pieniędzy z majątku bez spadkobierców na pomoc finansową ocalałym z Holokaustu i edukację o Holokauście.

READ  Pierwsze zdjęcie supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej • The Register

W Polsce Rzymkowski określił swój nowy projekt jako „całkowity zakaz rozmów z przemysłem Holokaustu”.

Wygłosił również obraźliwe komentarze pod adresem homoseksualistów, publikując w zeszłym roku w mediach społecznościowych kreskówkę porównującą małżeństwa homoseksualne z małżeństwem mężczyzny i kozy.

Rzymkowski, jako wiceminister edukacji, będzie miał m.in. kompetencje w zakresie programów nauczania, egzaminów i zamawianych podręczników.

„Rzymkowski słynie z wyjątkowo wrogich wypowiedzi na temat mniejszości, w tym Żydów” – powiedział dr Rafał Pankowski, profesor nadzwyczajny Collegium Civitas i współzałożyciel Stowarzyszenia Nevermore.

„Jego nominacja do Ministerstwa Edukacji ilustruje klimat akceptacji skrajnie prawicowego nacjonalizmu w dzisiejszej Polsce” – powiedział. „Naprawdę martwię się o przyszłość polskiego systemu edukacji”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *