Connect with us

Nauka

Wiadomości z Rosji: Stan wyjątkowy na progu UE, gdy wysycha gaz Putina | Nauka | Aktualności

Published

on

Premier Mołdawii Natalia Gavrilita powiedziała, że ​​poziom ciśnienia w krajowej sieci rurociągów spadł do „poziomu krytycznego”. Powiedziała, że ​​ogłaszając stan wyjątkowy Mołdawia będzie mogła pozyskiwać gaz z innych źródeł. Mołdawia szuka teraz pomocy w nagłych wypadkach ze strony UE po tym, jak rosyjska państwowa spółka gazowa Gazprom ograniczyła dostawy o jedną trzecią w zeszłym miesiącu po wygaśnięciu długoterminowego kontraktu. UE powiedziała, że ​​zrobi „wszystko, co trzeba”, aby pomóc temu krajowi wyjść z kryzysu.

Nastąpiło to po tym, jak Gazprom zażądał, aby Mołdawia zapłaciła ponad dwukrotnie wyższą cenę, jeśli Gazprom nadal będzie dostarczał krajowi gaz.

Mołdawia jest całkowicie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, przy czym 100% gazu pochodzi bezpośrednio od Gazpromu.

Niektórzy krytycy oskarżyli Gazprom o wykorzystywanie obecnego kryzysu energetycznego do wywierania presji na kraj po tym, jak prounijna prezydent Maia Sandu i jej partia Akcja i Solidarność odniosły miażdżące zwycięstwa w ostatnich wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

I to nie jedyny przypadek postrzegany przez takich analityków jak Putin, wykorzystujący gaz jako narzędzie geopolityczne w UE.

Rosję oskarża się także o ograniczanie dostaw gazu do innych krajów UE w oczekiwaniu na certyfikację gazociągu Nord Stream 2.

Nord Stream 2 to rurociąg, którym gaz popłynie z Rosji do Europy, omijając Polskę i Ukrainę, przez Morze Bałtyckie.

Niektórzy uważają, że Putin ma nadzieję, że nie dopuści do podważenia unijnych przepisów dotyczących jego gazociągu, i choć próbuje przyspieszyć proces certyfikacji przez niemieckie organy regulacyjne, ograniczył dostawy energii w Europie, wysyłając mniej gazu innymi rosyjskimi rurociągami.

Polska była oburzona ograniczaniem przez Rosję europejskich dostaw gazu i napisała gniewny list do UE z apelem o pomoc.

CZYTAJ WIĘCEJ: Archeolodzy odkryli ponad 300 szkieletów na „scenie terroru”

W liście, podpisanym 19 października przez polskiego ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę, stwierdzono, że próbę powiązania przez Kreml zwiększonych dostaw gazu do Europy z ukończeniem Nord Stream 2 „można traktować jedynie jako wprowadzającą w błąd i manipulacyjną próbę wyraźnego pokazania instrumentalizacji Rosji dostaw gazu dla osiągnięcia celu politycznego”.

READ  Oto, czego oficer sił kosmicznych nr 2 dowiedział się z COVID-19

Warszawa uważa, że ​​Gazprom nadużywa kontroli nad unijnym rynkiem energetycznym, co narusza unijne prawo i wezwał do zbadania jego zachowania.

Polska zwróciła uwagę, że Gazprom nie zarezerwował dodatkowej przepustowości przez gazociąg jamalski ani przez ukraiński system przesyłu gazu (UGTS), ograniczył dostawy do transportu Nord Stream 1 i ograniczył europejskie magazyny gazu eksploatowane przez Gazprom na stałym niskim poziomie.

NIE PRZEGAP
Odkryto masowy grób, który od czasów Holokaustu pozostaje tajemnicą nazistów [REVEAL]
Boris Johnson stoi w obliczu upokarzającego buntu klimatycznego ze strony konserwatywnych prawodawców [INSIGHT]
Pierwszy na świecie przeszczep ludzkiej nerki świńskiej „zadziałał natychmiast” [REPORT]

A ostatni zwrot akcji związany z kryzysem w Mołdawii niewątpliwie uzupełnia tę listę.

W liście napisano: „Tworzy to obraz zestawu celowych działań, które skutkują brakiem dostaw gazu ze strony rosyjskich przywódców, czemu towarzyszy fałszywe poczucie pilności rozpoczęcia operacji Nord Stream 2”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *