Connect with us

Świat

Według szacunków ONZ do połowy 2023 roku w Indiach będzie o 2,9 miliona więcej ludzi niż w Chinach

Published

on

Według szacunków ONZ do połowy 2023 roku w Indiach będzie o 2,9 miliona więcej ludzi niż w Chinach

NEW DELHI, 19 kwietnia (Reuters) – Indie są na dobrej drodze, by stać się najbardziej zaludnionym krajem świata, wyprzedzając w połowie tego roku Chiny z prawie 3 milionami mieszkańców więcej, wynika z danych opublikowanych w środę przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Dane demograficzne z raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych ds. Ludności (UNFPA) o stanie ludności świata z 2023 r. Szacują populację Indii na 1428,6 mln, czyli 1,4286 mld, w porównaniu z 1,4257 mld w Chinach.

Stany Zjednoczone zajmują trzecie miejsce z populacją szacowaną na 340 milionów, wynika z danych. Dane odzwierciedlają informacje dostępne od lutego 2023 r., czytamy w raporcie.

Eksperci od populacji, korzystając z wcześniejszych danych ONZ, prognozowali, że w tym miesiącu Indie wyprzedzą Chiny. Jednak najnowszy raport globalnego organu nie podał daty, kiedy zmiana miałaby nastąpić.

Urzędnicy ONZ powiedzieli, że nie jest możliwe podanie daty ze względu na „niepewność” co do danych napływających z Indii i Chin, zwłaszcza że ostatni spis ludności w Indiach przeprowadzono w 2011 r., a następny ma się odbyć w 2021 r., został opóźniony z powodu pandemia .

Chociaż Indie i Chiny będą stanowić ponad jedną trzecią szacowanej na 8,045 miliarda światowej populacji, wzrost liczby ludności w obu azjatyckich gigantach zwolnił, znacznie szybciej w Chinach niż w Indiach.

W ubiegłym roku populacja Chin zmniejszyła się po raz pierwszy od sześciu dekad, co jest historycznym punktem zwrotnym, który ma oznaczać początek długiego okresu spadku liczby ludności z głębokimi reperkusjami dla chińskiej gospodarki i świata.

Według danych rządowych roczny wzrost populacji Indii wynosił od 2011 roku średnio 1,2%, w porównaniu do 1,7% w poprzednich 10 latach.

„Wyniki ankiety indyjskiej wskazują, że obawy ludności przeniknęły do ​​​​dużej części społeczeństwa” – powiedziała w oświadczeniu Andrea Wojnar, przedstawiciel UNFPA India.

READ  Rosja organizuje pierwszy królewski ślub od ponad 100 lat

„Jednak liczby ludności nie powinny budzić strachu ani alarmu. Zamiast tego powinny być postrzegane jako symbole postępu, rozwoju i aspiracji, gdy przestrzegane są indywidualne prawa i wybory” – powiedziała.

Raporty YP Rajesh, dodatkowe raporty Krishna Kaushika; Montaż przez Aurorę Ellis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *