Connect with us

Świat

Według Światowego Programu Żywnościowego konwój z pomocą zmierzający do północnej Strefy Gazy został zablokowany

Published

on

Według Światowego Programu Żywnościowego konwój z pomocą zmierzający do północnej Strefy Gazy został zablokowany

opis obrazu,

Mężczyźni niosą worki z mąką zabrane w zeszłym miesiącu przez ciężarówkę z pomocą humanitarną w pobliżu izraelskiego punktu kontrolnego w mieście Gaza

Światowy Program Żywnościowy (WFP) twierdzi, że pierwsza od dwóch tygodni próba dostarczenia pomocy żywnościowej do północnej Strefy Gazy została zablokowana przez Izraelskie Siły Obronne (IDF).

Według agencji ONZ konwój 14 ciężarówek został „zawrócony” na punkcie kontrolnym, a następnie splądrowany przez tłumy „zdesperowanych ludzi”.

BBC skontaktowało się z IDF w celu uzyskania komentarza.

Orzeczenie to nadeszło dzień po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że ​​w północnej Strefie Gazy dzieci głodują.

W oświadczeniu WFP stwierdziło, że we wtorek wznowiono wysiłki mające na celu „dostarczenie temu obszarowi pilnie potrzebnej żywności”, „ale w dużej mierze zakończyły się one niepowodzeniem”.

Według agencji konwój został zawrócony przez IDF po trzygodzinnym oczekiwaniu na punkcie kontrolnym Wadi Gaza.

Ciężarówki zostały następnie przekierowane i „później zatrzymane przez duży tłum zdesperowanych ludzi, którzy zrabowali żywność i zabrali z ciężarówek około 200 ton” – podała WFP.

BBC skontaktowało się z IDF w celu uzyskania komentarza, a ten skierował wszystkie pytania do Cogata, organu izraelskiego Ministerstwa Obrony, którego zadaniem jest koordynowanie dostępu do pomocy w Gazie.

Była to pierwsza od dwóch tygodni próba WFP dostarczenia pomocy północnej Strefie Gazy.

20 lutego agencja oświadczyła, że ​​wstrzymuje dostawy żywności do regionu, ponieważ w ostatnich konwojach doświadczył „całkowitego chaosu i przemocy spowodowanej załamaniem porządku obywatelskiego”, w tym brutalnych grabieży.

W ubiegły czwartek ponad 100 Palestyńczyków zginęło, gdy tłumy zebrały się w konwoju z pomocą prowadzoną przez prywatnych wykonawców i eskortowanym przez siły izraelskie na zachód od miasta Gaza.

Władze palestyńskie poinformowały, że dziesiątki osób zginęło, gdy siły izraelskie otworzyły ogień. Według izraelskiego wojska większość z nich zginęła w wyniku stratowania lub przejechania przez ciężarówki z pomocą humanitarną. Stwierdzono, że żołnierze znajdujący się w pobliżu konwoju strzelali do ludzi, którzy się do nich zbliżali i postrzegali ich jako zagrożenie.

podpis wideo,

Obejrzyj: Dewastacja po tym, jak dziesiątki osób zginęło podczas dostaw pomocy do Gazy

Carl Skau, zastępca dyrektora wykonawczego WFP, powiedział tureckiej agencji prasowej Anadolu, że ryzyko takiego incydentu było jednym z powodów wstrzymania dostaw pomocy dwa tygodnie temu.

„Wszyscy krytykowali nas za pauzy. Ale zrobiliśmy to, ponieważ baliśmy się tego, co wydarzyło się dwa dni temu; szukamy sposobów na powrót” – powiedział.

Tymczasem Stany Zjednoczone twierdzą, że we wtorek w koordynacji z Jordanią zrzuciły drogą lotniczą 36 000 posiłków do północnej Strefy Gazy – jest to druga taka wspólna misja w ostatnich dniach.

ONZ ostrzegła, że ​​w przypadku braku działań głód w Gazie będzie „prawie nieunikniony”, a WHO twierdzi, że w północnej Gazie dzieci głodują.

Niedobory żywności doprowadziły do ​​śmierci 10 dzieci i „poważnego niedożywienia”, a budynki szpitalne zostały zniszczone – oznajmił w poniedziałek szef agencji.

W niedzielę kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie poinformowało, że co najmniej 15 dzieci zmarło z powodu niedożywienia i odwodnienia w szpitalu Kamal Adwan.

W niedzielę w szpitalu w Rafah na południu kraju zmarło szesnaste dziecko – poinformowała w poniedziałek oficjalna palestyńska agencja informacyjna Wafa.

Starszy urzędnik ONZ ds. pomocy ostrzegł w zeszłym tygodniu, że co najmniej 576 000 osób w całej Strefie Gazy – czyli jedna czwarta populacji – boryka się z katastrofalnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, a co szóste dziecko poniżej drugiego roku życia na północy cierpi z powodu ostrego niedożywienia.

We wtorek prezydent USA Joe Biden powiedział, że „nie ma wymówek”, aby Izrael nie pozwolił na dalszą pomoc na tym terytorium.

Rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari powiedział w niedzielę, że zezwalają na konwoje z pomocą i zrzuty powietrzne do północnej Strefy Gazy, „ponieważ chcemy, aby pomoc humanitarna dotarła do potrzebujących cywilów w Strefie Gazy”.

Izraelskie wojsko rozpoczęło zakrojoną na szeroką skalę kampanię powietrzną i naziemną mającą na celu zniszczenie Hamasu – który jest zakazany jako organizacja terrorystyczna przez Izrael, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i inne kraje – po tym, jak w październiku bojownicy tej grupy zabili około 1200 i 253 osoby w południowym Izraelu 7 schwytano i sprowadzono z powrotem do Gazy jako zakładników.

Według ministerstwa zdrowia tego terytorium od tego czasu w Gazie zginęło ponad 30 600 osób, głównie kobiet i dzieci.

READ  Indonezja ewakuuje wieśniaków po erupcji wulkanu na wyspie Jawa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *