Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Według badania OECD, Polska ma najwyższy wskaźnik zatrudnienia wśród ukraińskich uchodźców

Published

on

Według badania OECD, Polska ma najwyższy wskaźnik zatrudnienia wśród ukraińskich uchodźców

Jak wynika z nowego raportu tej organizacji, Polska może poszczycić się najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia ukraińskich uchodźców spośród 12 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W Polsce, kraju, który przyjął drugą co do wielkości liczbę Ukraińców ogółem, zatrudnionych było 65% uchodźców w wieku produkcyjnym. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (61%), a na trzecim Szwecja (56%)

Najniższe wskaźniki odnotowano w Szwajcarii i Włoszech, gdzie zatrudnionych było jedynie 19% ukraińskich uchodźców. W rankingu nie uwzględniono danych dla Niemiec, które mają obecnie największą bezwzględną liczbę ukraińskich uchodźców.

OECD zauważyła, że ​​bezpośredni dostęp, jaki kraje Unii Europejskiej zapewniły uchodźcom do swoich rynków pracy, w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami formalnymi uchodźców i obecnością rozległych sieci diaspory w kilku krajach przyjmujących, ułatwił tę integrację.

„Ukraińscy uchodźcy integrują się na rynkach pracy krajów przyjmujących znacznie szybciej niż inne grupy uchodźców” – czytamy w raporcie. „Średnio tak [previously] Co najmniej połowie przybywających uchodźców znalezienie pracy zajęło od pięciu do dziesięciu lat”.

Organizacja ustaliła jednak, że znaczna część możliwości początkowego zatrudnienia ukraińskich uchodźców skupiała się na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji, mimo że populacja uchodźców posiadała ponadprzeciętne wykształcenie. Narodowy Bank Polski (NBP) ostrzegał przed podobnymi niedopasowaniami w zeszłym roku.

Dane zebrane przez OECD obejmują zatrudnienie uchodźców w zaledwie 12 z 38 krajów członkowskich i pochodzą z różnych źródeł krajowych i międzynarodowych. W przypadku Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i Włoch opierały się one na badaniach ankietowych.

READ  Fenomen La Nina powróci tej zimy. Amerykański synoptyk nie ma wątpliwości. 95 procent szans | Wiadomości ze świata

Dane zbierano także w różnym czasie dla różnych krajów. Dane z Polski są najstarsze i pochodzą z raportu NBP z listopada ubiegłego roku.

Jednak od października ubiegłego roku Polska straciła część swojej populacji uchodźców, co skłoniło największe grupy biznesowe w kraju do ostrzeżenia przed nieuchronną porażką Polski w „wyścigu o Ukraińców”.

Polska, jeden z najszybciej starzejących się krajów w Europie, boryka się z coraz dotkliwszymi niedoborami siły roboczej, szczególnie w takich sektorach jak budownictwo i transport.

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), aby utrzymać obecny stosunek ludności w wieku produkcyjnym do liczby emerytów i rencistów, w ciągu najbliższej dekady Polska musiałaby przyciągnąć prawie dwa miliony pracowników migrujących.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: freestocks.org / Pexels

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *