Connect with us

Gospodarka

Według badania imigracja jest jednym z trzech głównych problemów obywateli UE

Published

on

Według badania imigracja jest jednym z trzech głównych problemów obywateli UE

Według raportu imigracja stała się jedną z trzech głównych obaw obywateli Europy Badanie Eurobarometru opublikowane przez Komisję Europejską w poniedziałek (10 lipca).

Inflacja i koszty życia oraz wojna na Ukrainie pozostają obecnie dwoma najpilniejszymi problemami, przed którymi stoją wyborcy UE, ale imigracja skoczyła z szóstego na trzecie miejsce w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

A różnice między pierwszym zmartwieniem obywateli UE a drugim i trzecim zmartwieniem są niewielkie: 27 proc. odpowiedziało na inflację, 25 proc. na sytuację międzynarodową, a 24 proc. na imigrację.

Ponadto prawie trzy czwarte respondentów opowiada się za wzmocnieniem zewnętrznych granic UE, a ponad dwie trzecie za wspólnym europejskim systemem azylowym.

W przeciwieństwie do kwestii imigracji, obawy dotyczące dostaw energii w Europie gwałtownie spadły, o 10 punktów procentowych – a ponad ośmiu na dziesięciu respondentów stwierdziło, że UE powinna inwestować w energię odnawialną i zwiększać efektywność energetyczną.

W związku ze zbliżającymi się wyborami europejskimi w czerwcu 2024 r. i wyborami krajowymi w krajach takich jak Hiszpania, Luksemburg, Polska i Holandia w nadchodzących miesiącach, badanie pokazuje, które kwestie są najbardziej niepokojące dla lokalnych wyborców.

Na poziomie krajowym rosnące koszty pozostają zdecydowanie najbardziej palącym problemem dla 45 procent obywateli Europy, ponieważ byli świadkami gwałtownego wzrostu cen żywności i energii w następstwie kryzysu związanego z koronawirusem i rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Perspektywy gospodarcze poprawiły się od ostatniego badania przeprowadzonego w styczniu i lutym, ale wszystkie państwa członkowskie – z wyjątkiem Portugalii – nadal uważają, że gospodarka pozostanie taka sama lub pogorszy się w przyszłym roku.

Pomimo sprzeciwu partyjnego „zmęczenia regulacjami” wobec unijnego Zielonego Ładu, środowisko i zmiany klimatyczne zajmują ważne miejsce w programach europejskich, nawet na szczeblu krajowym, obok innych kwestii, takich jak mieszkalnictwo, emerytury i edukacja.

READ  Zakupy z drugiej ręki nabierają nowego życia w Polsce

Ufasz UE – czy nie?

Ogólnie rzecz biorąc, ani rozwój partii skrajnie prawicowych w niektórych krajach europejskich, ani skandal Qatargate w Parlamencie Europejskim nie wydają się mieć wpływu na wizerunek UE wśród obywateli.

Zaufanie obywateli do Unii Europejskiej utrzymuje się na stabilnym poziomie, a akceptacja instytucji europejskich jest wyższa niż krajowych (47 proc. vs. 32-33 proc.).

(Zdjęcie: Komisja Europejska)

Dania, Portugalia i Szwecja to państwa członkowskie, w których zaufanie polityczne do instytucji UE jest największe.

W Grecji, Francji i na Cyprze obraz jest dokładnie odwrotny: od 54 do 56 procent respondentów twierdzi, że nie ufa UE.

Z drugiej strony wśród krajów kandydujących poprawiło się zaufanie do UE-27. Pozostaje jednak bardzo niski w Serbii, Mołdawii, Macedonii Północnej i Turcji (mimo wzrostu o 12 punktów procentowych), gdzie nie dociera nawet do połowy populacji.

Sondaż nie mógł zostać przeprowadzony na Ukrainie „ze względu na sytuację w terenie”, ale większość państw członkowskich zgadza się z decyzją o nadaniu jej statusu potencjalnego kandydata do UE, choć z pewnymi niuansami.

Sprzeciw był silny w krajach takich jak Austria, Węgry, Czechy i Słowacja, gdzie co najmniej 45 procent respondentów stwierdziło, że nie zgadza się z tą decyzją.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *