Connect with us

Sport

W obliczu zbliżającej się wojny wojska amerykańskie okazują wsparcie dla Polski w święto wojskowe

Published

on

W obliczu zbliżającej się wojny wojska amerykańskie okazują wsparcie dla Polski w święto wojskowe

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski i inni urzędnicy świętowali w poniedziałek Dzień Sił Zbrojnych swojego kraju wraz z dowódcą armii amerykańskiej w Europie i regularnymi oddziałami amerykańskimi, symbolicznym pokazem poparcia dla członków NATO na froncie wschodnim, podczas gdy Rosja jest na wojnie na pobliskiej Ukrainie.

Generał Darryl Williams, nowy dowódca armii amerykańskiej na Europę i Afrykę, wziął udział w ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza w centrum Warszawy.

W pobliżu polskie dzieci wspinały się na amerykańskie i inne czołgi NATO, wspomagane przez uśmiechniętych żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich.

Pomimo świątecznej atmosfery Williams powiedział agencji Associated Press, że obecność USA powinna nieść przesłanie „siły i odporności”.

Polscy żołnierze śpiewają hymn narodowy podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie, poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. (AP Photo/Michal Dyjuk)

„Chodzi o odstraszanie, chodzi o bycie silnym, NATO jest silne, Polacy są silni, a my stoimy z nimi ramię w ramię” – powiedział.

Święto upamiętnia zwycięstwo Polski nad Rosją Sowiecką w 1920 r. w Bitwie Warszawskiej, która zatrzymała marsz armii bolszewickiej na zachód.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie przypominające o tym, jak pewni zwycięstwa byli wtedy sowieccy dowódcy i nakreślając oczywistą paralelę z założeniami Rosji, gdy 24 lutego rozpoczęła ona totalną wojnę z Ukrainą.

„W ciągu 74 lat swojego istnienia Rosja Sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę, i to była ta wojna 102 lata temu” – powiedział.

Duda oskarżył Rosję o złamanie tabu obowiązującego od czasów II wojny światowej, zgodnie z którym państwa narodów nie będą atakować suwerennych narodów, które chcą ograbić je z ich terytorium lub niepodległości.

Wśród uczestników uroczystości był 94-letni Zbigniew Kruszewski, weteran powstania warszawskiego 1944 przeciwko niemieckim okupantom. W tym czasie wojska sowieckie były gotowe, gdy Niemcy mordowali Polaków.

READ  Ukraina prowadzi lądowe ćwiczenia wojskowe z USA, Polską i Litwą

„Nie otrzymaliśmy żadnej pomocy, zostaliśmy porzuceni” – powiedział Kruszewski, który obecnie mieszka w Teksasie, mając nadzieję, że obecność wojsk amerykańskich oznacza, że ​​Polska nie zostanie ponownie opuszczona.

Gen. Darryl Williams, nowy dowódca Armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce, drugi po prawej, salutuje z amerykańskim żołnierzem podczas pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie, poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. (AP Photo/ Michal Dyyuk)

Gen. Darryl Williams, nowy dowódca Armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce, drugi po prawej, salutuje z amerykańskim żołnierzem podczas pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie, poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. (AP Photo/ Michal Dyyuk)

Minister obrony RP Mariusz Błaszczak powiedział dziennikarzom przed ceremonią: „Lata mijają, ale jedno jest niezmienne – gdy Rosja próbuje odbudować swoje imperium, zawsze jest imperium zła. Zawsze popełnia zbrodnie wojenne”.

Polskie oddziały z różnych rodzajów sił zbrojnych maszerowały ulicą wyłożoną powiewającymi biało-czerwonymi polskimi flagami narodowymi, a Duda awansował nowych generałów.

Wojsko zorganizowało pikniki w celu rekrutacji ochotników do sił zbrojnych w obliczu nowego poczucia zagrożenia wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę.

Wojska amerykańskie uczestniczyły już w obchodach 15 sierpnia, ale są to pierwsze od czasu prezydenta Tak ogłosił Joe Biden na szczycie NATO pod koniec czerwca, że ​​Waszyngton ustanowił pierwszą stałą obecność wojskową USA w Polsce – coś, do czego Polska od dawna aspirowała.

Nowo wyznaczony Obóz Kościuszko w Poznaniu, w zachodniej Polsce, to wspólna polsko-amerykańska baza, która stanie się stałą kwaterą główną V Korpusu Armii USA w Polsce i najbardziej wysuniętą na wschód bazą armii amerykańskiej w Europie. Jednak wiele amerykańskich żołnierzy nadal służy na zasadzie rotacji.

Baza nosi imię generała Tadeusza Kościuszki, bohatera rewolucji amerykańskiej, który wzmocnił fortyfikacje West Point, a później powrócił do Polski, by walczyć z siłami imperialnej Rosji.

Major Kevin Andersen, oficer do spraw public relations w armii amerykańskiej, powiedział, że żołnierze mieli problem z wymówieniem imienia Kościuszko (z grubsza wymawianego koh-SHOOSH’-koh), a wielu nazywało go „Obóz K”.

READ  Sports Digest: Rehabilitujący się gracze Red Sox pomagają Sea Dogom pokonać Latające Wiewiórki 10-7

Powiedział, że armia stworzyła wideo, aby pomóc żołnierzom powiedzieć to jako gest szacunku dla Polski, kiedy wita Amerykanów.

– W tej chwili jest dużo obozu K., ale tak naprawdę staramy się przekonać żołnierzy, żeby wypowiadali cały obóz Kościuszko – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *