Connect with us

Świat

W Kijowie słychać wybuchy, gdy wojska rosyjskie zbliżają się do stolicy Ukrainy

Published

on

Ukraińskie władze poinformowały w piątek o ograniczonym sukcesie w zapewnieniu ewakuacji ukraińskich cywilów z najbardziej dotkniętych obszarów.

Wokół Kijowa wolontariusze i władze lokalne pomogły tysiącom osób w ucieczce z najbardziej dotkniętych dzielnic na północy i zachodzie miasta.

Pomimo poważnych pożarów wychodzących i nadchodzących ponad 22 000 osób zostało ewakuowanych po trzech dniach z dzielnic Worzel, Hostomel, Bucha i Irpin, z których wszystkie zostały w dużej mierze zniszczone i pozbawione elektryczności i wody, powiedział Oleksiy Kuleba, szef kijowskiego regionalnego administracja.

W sobotę administracja „utworzy nowe trasy, aby dostać się do miast, do których nie byliśmy w stanie dotrzeć, aby ewakuować ludzi” – dodał Kuleba.

Najważniejszym z nich jest miasto Borodianka – około 25 kilometrów (15 mil) na północny wschód od Kijowa. W piątek ponownie znalazł się pod ostrzałem, gdy siły rosyjskie kontynuują próbę zbliżenia się do stolicy od północy.

Tymczasem próba ewakuacji większej liczby osób z miasta Izium „została zakłócona przez rosyjskich okupantów” – powiedział gubernator Charkowa Ołeh Synehubow. w poście na Telegramie.

„Przygotowaliśmy 20 autobusów i pomoc humanitarną” – powiedział, dodając, że uzgodniono i zorganizowano „zielony korytarz”, ale nigdy nie został uruchomiony z powodu ostrzału ze strony okupantów.

Autobusy zostały ostrzelane i ledwo zdołały zawrócić i bezpiecznie wrócić. W autobusach widać ślady ostrzału – kontynuował.

W centralnej Ukrainie władze poinformowały o pomyślnej ewakuacji większej liczby kobiet i dzieci z Enerhodaru – który tydzień temu padł ofiarą sił rosyjskich – i okolicznych wiosek.

Większość przesiedleńców w tym regionie jest wywożona do Zaporoża przed wejściem na pokład pociągów do zachodniej Ukrainy.

Wysiłki Mariupola: Szef regionalnej administracji wojskowej Zaporoża, Ołeksandr Starukh, powiedział, że miejscowi księża połączyli siły, aby sprowadzić konwój z pomocą do oblężonego miasta portowego Mariupol.

Minister obrony Ukrainy Ołeksi Reznikow określił sytuację w Mariupolu jako bardzo trudną. Nawet podczas oficjalnych negocjacji oskarżał Rosjan o bombardowanie miasta.

READ  Elon Musk udziela odpowiedzi na recenzję dla kobiet

Władze lokalne w Mariupolu twierdzą, że prawie 1600 osób w Mariupolu zginęło w wyniku ostrzału i nalotów na miasto.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.