Connect with us

technologia

W Katowicach przed Światowym Forum Miejskim pojawia się mural oczyszczający powietrze z przesłaniem

Published

on

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem polski artysta Raspazjan ozdobił jedną ze ścian kamienicy przy ul. Kordeckiego (Katowice) muralem z ważnym przesłaniem. Jeśli chodzi o Światowe Forum Urbanistyczne (WUF), które odbędzie się w polskim mieście w czerwcu 2022 r., Na zdjęciu osoba żyjąca w zgodzie z naturą i znajdująca się w centrum ekosystemu. Osoba jest jej istotną częścią i potrafi odpowiedzialnie wykorzystywać swoje zasoby.

Jednak dzieło sztuki ma znacznie więcej niż symboliczne znaczenie. Odnosząc się do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs), artysta zdecydował się pomalować mural farbami fotokatalitycznymi, aby oczyścić otaczające go powietrze.

Wizualizacja działań środowiskowych w Katowicach

W czerwcu 2022 r. Katowice staną się międzynarodową stolicą urbanizacji. Śląskie miasto będzie gospodarzem prestiżowej międzynarodowej konferencji organizowanej przez ONZ-Habitat, poświęconej wyzwaniom współczesnych miast i metropolii. WUF to największe światowe wydarzenie w dziedzinie polityki lokalnej w zakresie transformacji i rozwoju.

Zdając sobie sprawę, że ważne zmiany nie mogą obejść się bez zmiany sposobu myślenia, polskie miasto zwróciło się do popularnego lokalnego artysty, aby w niecodzienny sposób przekazał komunikaty forum. Efekt pracy z Janem Michałem Raspazjanem nie mógł być bardziej trafny – obraz wielkości budynku, który całkowicie zmienia krajobraz miejski i ma pozytywny wpływ na środowisko.

Mural powstał przy użyciu farb fotokatalitycznych, technologii pozwalającej na przyciąganie zanieczyszczeń powietrza przez dwutlenek tytanu, jeden ze składników farb. Proces ten jest aktywowany światłem UV, które przekształca zanieczyszczenia w przyjazne dla środowiska azotany. Szacuje się, że dwutlenek tytanu może poprawić jakość powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie muralu przez następne dziesięć lat.

Cel pracy jak podano strona internetowa WUF11jest do

  • Zapewnienie zrównoważonych i odpowiedzialnych wzorców konsumpcji i produkcji;
  • Walka ze zmianą klimatu i jej skutkami;
  • Ochrona życia morskiego poprzez ochronę oceanów, mórz i zasobów morskich oraz zrównoważone użytkowanie;
  • Ochrona życia na lądzie poprzez przywracanie i promowanie zrównoważonego użytkowania ekosystemów lądowych, zrównoważone zarządzanie lasami, zwalczanie pustynnienia, ograniczanie i odwracanie degradacji gleby oraz ograniczanie utraty różnorodności biologicznej.
READ  Overpowered Tears Of The Kingdom Glitch może zabić wrogów jednym strzałem

Jan Michał Raspazjan to już nazwisko dobrze znane mieszkańcom województwa śląskiego z jego prac eksponowanych w Muzeum Śląskim, ogrodzeniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i ścianie katowickiego centrum handlowego (Galeria Katowicka). Oczyszczający powietrze mural na ulicy Kordeckiego to jednak pierwsze osiągnięcie artysty.

Przeczytaj również: Mural ekologiczny ogranicza zanieczyszczenie powietrza w Bielsku-Białej

TheMayor.EU sprzeciwia się fałszywym wiadomościom i dezinformacji. Jeśli natrafisz na takie teksty i materiały w Internecie, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *