Connect with us

Świat

W Dublinie doszło do gwałtownych starć po ataku nożem, w wyniku którego troje dzieci zostało poważnie rannych

Published

on

W Dublinie doszło do gwałtownych starć po ataku nożem, w wyniku którego troje dzieci zostało poważnie rannych

W centrum Dublina wybuchły gwałtowne starcia po tym, jak pięcioletnia dziewczynka została poważnie ranna w ataku nożem, w wyniku którego do szpitala trafiła także kobieta i dwójka innych małych dzieci

LONDYN – W czwartkowy wieczór w centrum Dublina doszło do gwałtownych starć, podczas których podpalono pojazdy i zaatakowano policję, po tym jak pięcioletnia dziewczynka została poważnie ranna w ataku nożem, który wcześniej tego dnia zabił kobietę i dwie inne osoby małe dzieci zabrane do szpitala.

Irlandzka policja podała, że ​​po ataku przed szkołą dziewczynka otrzymała pomoc medyczną w szpitalu w Dublinie. Wkrótce po tym ogłoszeniu co najmniej 100 osób wyszło na ulice, niektórzy uzbrojeni w metalowe kraty i z zakrytymi twarzami.

Policja podała, że ​​ponad 400 funkcjonariuszy, w tym wielu w strojach bojowych, rozmieszczono w centrum Dublina, aby stłumić zamieszki, które ich zdaniem „spowodowała niewielka grupa bandytów”. Kordon policyjny utworzono także wokół budynku irlandzkiego parlamentu, Leinster House, a funkcjonariusze z Jednostki Wsparcia Konnego stacjonowali na pobliskiej Grafton Street.

Doszło do starć z policją, gdy niektórzy protestujący wystrzelili flary i fajerwerki, podczas gdy inni chwytali krzesła i stołki przed barami i restauracjami.

Podczas zamieszek na miejskim moście O’Connell Bridge uszkodzonych zostało kilka pojazdów policyjnych i tramwaj, a autobus i samochód podpalono.

Regularnie rozbijano witryny sklepowe i okradano sklep Foot Locker. Cały transport publiczny w mieście – tramwaje i autobusy – został zawieszony, a wiele firm poprosiło swoich pracowników, aby w piątek pracowali z domu.

„Mamy całkowicie szaloną frakcję chuliganów kierowaną przez skrajnie prawicowe ideologie, a następnie tę destrukcyjną tendencję, która dopuszcza się poważnej przemocy” – powiedział najwyższy rangą irlandzki funkcjonariusz policji Drew Harris.

READ  Kreml domagający się gwarancji bezpieczeństwa od Ukrainy pokazuje, że rosyjska agresja zawiodła

Policja i politycy apelowali o spokój i ostrzegali przed dezinformacją na temat ataku, który miał miejsce wcześniej tego dnia.

„Sceny, których jesteśmy świadkami dzisiejszego wieczoru w centrum naszego miasta, nie mogą i nie będą tolerowane” – powiedziała minister sprawiedliwości Helen McEntee. „Nie można pozwolić, aby element brutalny i manipulujący wykorzystał straszliwą tragedię do siania spustoszenia”.

Policja już wcześniej podała, że ​​„osobą objętą dochodzeniem” jest mężczyzna po pięćdziesiątce, który również odniósł poważne obrażenia. Nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów na temat jego tożsamości.

Tego wieczoru na konferencji prasowej Harrisa zapytano o możliwe powiązania terrorystyczne, ale nie wykluczył tego.

„Nigdy nie wykluczyłem możliwego motywu tego ataku… Wszelkie dochodzenia są otwarte w celu ustalenia motywu tego ataku” – powiedział.

Wydawało się, że jest to niewielka zmiana w porównaniu z wcześniejszym momentem, kiedy nadinspektor Liam Geraghty powiedział, że policja jest otwarta na dochodzenie, ale „jest usatysfakcjonowana, że ​​nie ma ona powiązań z terrorystami”.

30-letnia kobieta również odniosła poważne obrażenia w ataku nożem krótko po godzinie 13:30. Pozostała dwójka dzieci, 5-letni chłopiec i 6-letnia dziewczynka, odniosła mniej poważne obrażenia. i chłopiec został wypisany ze szpitala,

Geraghty powiedział na konferencji prasowej, że istnieją wstępne dowody na to, że mężczyzna zaatakował kilka osób na Parnell Square East.

Powiedział, że policja uważa, że ​​był to „niezależny incydent, niekoniecznie związany z większymi problemami w kraju lub mieście, i musimy ustalić dokładne jego przyczyny”.

Geraghty potwierdził wcześniejsze zeznania świadków, że w ataku użyto noża, ale nie mógł podać dalszych szczegółów na temat charakteru obrażeń. Potwierdził także, że świadkowie, gdy tylko zobaczyli, co się dzieje, próbowali rozbroić mężczyznę.

„W moim rozumieniu obywatele interweniowali na bardzo, bardzo wczesnym etapie i kibicowalibyśmy tym członkom społeczeństwa za zaangażowanie się w tak traumatyczną i potencjalnie niebezpieczną sytuację” – powiedział Geraghty.

READ  Na Węgry tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *