Connect with us

Sport

W chińskiej sprawie dopingowej prawodawcy żądają działań i odpowiedzi od władz olimpijskich i organów ścigania

Published

on

W chińskiej sprawie dopingowej prawodawcy żądają działań i odpowiedzi od władz olimpijskich i organów ścigania

Dwupartyjna grupa amerykańskich senatorów wysłała w środę list do szefa Światowej Agencji Antydopingowej z prośbą o odpowiedź w sprawie, w której W igrzyskach olimpijskich w Tokio dopuszczonych jest 23 chińskich pływaków pomimo pozytywnego wyniku testu na zakazany narkotyk.

List nadeszł dzień po tym, jak ponadpartyjna grupa w Izbie Reprezentantów wysłała podobną prośbę do prezydenta MKOl Thomasa Bacha oraz list do prokuratora generalnego Merricka Garlanda i dyrektora FBI Christophera Wraya z prośbą o odprawę na temat wiedzy śledczych federalnych na temat tej sprawy.

„Nie tylko ten jeden incydent niepokoi wielu sportowców, agencji antydopingowych i fanów na całym świecie, ale fakt, że WADA ma długą historię zachowań wątpliwych etycznie” – napisano w liście senatorów Marshy Blackburn. (R-Tenn.), John Hickenlooper (D-Colo.) i Richard Blumenthal (D-Conn.).

W zeszłym miesiącu ARD i „New York Times” doniosły, że władze chińskie zdecydowały, że pływacy, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność zakazanego leku na serce, nie będą karani za przypadkowe połknięcie zakazanego leku na serce znalezionego w hotelowej kuchni.

Historia wywołała ostrą reakcję krytyków WADA, którzy stwierdzili, że agencja nie przestrzegała własnych zasad, decydując się przyjąć wyjaśnienia Chin dotyczące pozytywnych wyników, zamiast kontynuować sprawę. WADA argumentowała, że ​​poprowadziła sprawę właściwie i że w tych okolicznościach nie miałaby praktycznie żadnych szans na wygranie sprawy w postępowaniu odwoławczym.

Trzech zakwalifikowanych pływaków zdobyło złote medale w Tokio niecały rok później.

„Ten skandal budzi poważne obawy prawne, etyczne i dotyczące konkurencji i może stanowić szerszą, sponsorowaną przez państwo strategię Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL), mającą na celu nieuczciwe uczestnictwo w igrzyskach olimpijskich” – napisali posłowie John Moolenaar (ze stanu Michigan) i Raja. Krishnamoorthi (Ill.) do Wraya i Garland.

Moolenaar jest przewodniczącym, a Krishnamoorthi jest członkiem rangi Specjalnej Komisji Izby Reprezentantów ds. Komunistycznej Partii Chin.

Ona i senatorowie skupili się także na doniesieniach Associated Press, które na to wskazywały Chiny przekazały prawie 2 miliony dolarów powyżej wymaganych rocznych składek na programy WADA w ciągu dwóch lat przed wybuchem tej sprawy. Ustawodawcy kwestionowali, czy umowa sponsorska WADA z chińskim producentem sprzętu sportowego stwarza konflikt interesów.

„Światowy system antydopingowy – kamień węgielny międzynarodowej społeczności sportowej – opiera się na zaufaniu i odpowiedzialności” – napisali senatorowie w piśmie do prezesa WADA Witolda Banki. „Jeśli WADA straci zaufanie społeczności międzynarodowej, nie będzie już w stanie skutecznie wykonywać swojej pracy”.

WADA zatrudniła szwajcarskiego prokuratora do zbadania tej sprawy i sposobu, w jaki WADA się nią zajmuje. Krytycy powiedzieli, że warunki tego śledztwa nie są wystarczająco kompleksowe i wzywają do bardziej wszechstronnego dochodzenia i pełnego ujawnienia notatek zawartych w aktach sprawy.

„Chociaż niedawne powołanie specjalnego prokuratora do zbadania tych zarzutów jest krokiem we właściwym kierunku, to powołanie to nie wystarczy – konieczna jest rzeczywista odpowiedzialność niezależnego audytora” – napisali senatorowie.

___

Letnie Igrzyska Olimpijskie AP: https://apnews.com/hub/2024-paris-olympic-games

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *