Connect with us

Sport

Volkswagen i Umicore wybierają Polskę jako swoją pierwszą fabrykę części do akumulatorów samochodowych

Published

on

Volkswagen i Umicore wybierają Polskę jako swoją pierwszą fabrykę części do akumulatorów samochodowych

BERLIN (Reuters) – Spółka joint venture zajmująca się częściami do akumulatorów samochodowych pomiędzy należącym do Volkswagena PowerCo i belgijską grupą materiałową Umicore wybrała Polskę na lokalizację swojej pierwszej fabryki, poinformowała w sobotę PowerCo.

Dzięki wartej 2,9 miliarda dolarów spółce joint venture o nazwie Ionway, która powstała w grudniu 2021 r., firmy dołączają do szeregu europejskich producentów samochodów, którzy przenieśli dostawy akumulatorów bliżej domu, przechodząc na pojazdy elektryczne.

Polski rząd zapewnia 350 milionów euro (371 milionów dolarów) w formie dotacji pieniężnych na inwestycje w południowo-zachodniej Nysie, które utworzą około 900 miejsc pracy – podał.

Ionway zamierza do końca dekady zwiększyć swoją roczną zdolność produkcyjną do około 160 gigawatogodzin (GWh) rocznie, co wystarczyłoby na produkcję 2,2 miliona pojazdów elektrycznych.

PowerCo, której polska inicjatywa pojawiła się po tym, jak VW ujawnił w kwietniu plany zainwestowania do 7 miliardów dolarów kanadyjskich w budowę fabryki akumulatorów samochodowych w Ontario w Kanadzie, oświadczyła, że ​​wybrała Polskę ze względu na strategiczne położenie oraz wystarczającą liczbę wykwalifikowanych pracowników i odnawialne źródła energii, aby produkcja.

Jak dodał, po uzyskaniu zgody na budowę rozpoczną się prace budowlane.

Ionway ma zaopatrywać europejskie fabryki ogniw akumulatorowych PowerCo w kluczowe materiały do ​​akumulatorów i pokrywać dużą część potrzeb PowerCo w Unii Europejskiej. W zamian Umicore otrzyma zabezpieczony dostęp do istotnej części europejskiego zapotrzebowania na materiały katodowe do pojazdów elektrycznych.

(1 dolar = 0,9446 euro)

(Raport: Sabine Wollrab i Sarah Marsh; redakcja: David Holmes)

READ  Liga Europy. Piast zagra z FC Kopenhaga, Legia z Dritą Gnjilane
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *