Connect with us

Świat

USS Nevada: okręt podwodny US Navy z rakietami balistycznymi rzadko pojawia się na Guam

Published

on

USS Nevada, atomowy okręt podwodny klasy Ohio, uzbrojony w 20 pocisków balistycznych Trident i dziesiątki głowic nuklearnych, wszedł w sobotę do bazy morskiej na terytorium Wysp Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych. Jest to pierwsza wizyta okrętu podwodnego z pociskami balistycznymi – czasami określanego jako „boomer” – na Guam od 2016 roku i dopiero druga zapowiadana wizyta od lat 80. XX wieku.

„Wizyta w porcie wzmacnia współpracę między Stanami Zjednoczonymi a sojusznikami w regionie i demonstruje zdolności, elastyczność, gotowość i ciągłe zaangażowanie USA w bezpieczeństwo i stabilność regionalną w regionie Indo-Pacyfiku” – czytamy w oświadczeniu Marynarka Wojenna USA.

Ruchy 14 Boomerów we flocie US Navy są zwykle ściśle strzeżoną tajemnicą. Energia atomowa oznacza, że ​​statki mogą operować pod wodą przez wiele miesięcy, a ich wytrzymałość jest ograniczona jedynie zapasami niezbędnymi do utrzymania załóg liczących ponad 150 marynarzy.

Marynarka mówi, że okręty podwodne klasy Ohio pozostają na morzu średnio 77 dni, zanim spędzą około miesiąca w porcie na konserwację i uzupełnienie.

Rzadko zdarza się, aby ktokolwiek był fotografowany poza swoimi portami macierzystymi w Bangor w stanie Waszyngton i Kings Bay w stanie Georgia. Tajemnica otaczająca okręty podwodne z pociskami balistycznymi sprawia, że ​​są one „główną, wykonalną odnogą triady nuklearnej”, która obejmuje również pociski balistyczne oparte na silosach na kontynencie amerykańskim i bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej, takie jak B-2 i B-52.

Ale z napięciami między brwiami USA i Chiny w sprawie statusu autonomicznej wyspy Tajwan, i jak Korea Północna przyspiesza testy rakiet, Waszyngton może wydać oświadczenie ze swoimi okrętami podwodnymi wyposażonymi w rakiety balistyczne, czego ani Pekin, ani Pjongjang nie mogą, twierdzą analitycy.

„Wysyła wiadomość – celową lub nie: możemy zaparkować około 100 głowic nuklearnych na wyciągnięcie ręki, a ty nawet o tym nie będziesz wiedział ani nie będziesz w stanie wiele z tym zrobić. A odwrotnie nie jest prawdą i nie będzie przez jakiś czas” – powiedział Thomas Shugart, były kapitan okrętów podwodnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, a obecnie analityk w Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Program balistycznych okrętów podwodnych Korei Północnej jest wciąż w powijakach, a szacowana chińska flota sześciu okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi jest przyćmiona przez US Navy.

A chińskie okręty podwodne z rakietami balistycznymi nie mają możliwości amerykańskich boomerów, zgodnie z analizą ekspertów z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z 2021 r.

Chińskie okręty podwodne z pociskami balistycznymi typu 094 są dwa razy głośniejsze niż amerykańskie okręty podwodne, a zatem łatwiejsze do wykrycia i przenoszenia mniejszej liczby pocisków i głowic, napisali w sierpniu analitycy CSIS.

Oprócz sygnału politycznego, obecność USS Nevada w regionie daje kolejną szansę, powiedział Alessio Patalano, profesor wojny i strategii w King’s College London.

„Obecność tego typu łodzi – szczególnie podczas treningu i ćwiczeń – stanowi ważną okazję do nauczenia się, jak polować na innych graczy w okolicy” – powiedział Patalano.

„KRLD (Korea Północna) dąży do rozwoju tego rodzaju platformy, a Chiny już z niej korzystają. Poprawa możliwości ich śledzenia jest tak samo ważna, jak używanie ich jako strategicznego środka odstraszającego” – powiedział.

Ostatni raz US Navy Boomer odwiedził Guam w 2016 roku, kiedy zatrzymał się tam USS Pennsylvania.

Analitycy stwierdzili, że od tego czasu napięcia w regionie Indo-Pacyfiku znacznie wzrosły i że Waszyngton prawdopodobnie zorganizuje więcej takich pokazów wojskowych w obecnych warunkach.

„To rozmieszczenie przypomina nam, że ład nuklearny na morzu (Indo-Pacyfiku) jest ważny i chociaż często jesteśmy poza szerszą dyskusją publiczną, prawdopodobnie zobaczymy więcej tego w rozwoju regionalnej równowagi strategicznej” powiedział Patalano.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.