Connect with us

Sport

USA ostrzegają Polskę o odnowieniu licencji na własny kanał informacyjny Discovery

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce mogą być zagrożone, jeśli kraj nie przedłuży licencji 24-godzinnego nadawcy informacyjnego TVN24 – powiedział w czwartek Derek Chollet, doradca Departamentu Stanu USA, powołując się na potencjalne nowe polskie prawa przeciwko jej Prawa własności należące do amerykańskiej firmy medialnej Discovery Inc.

Nadawca jest w trakcie odnawiania licencji, ale rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) planuje zmiany legislacyjne, które mogą zmusić Discovery do sprzedaży pakietu większościowego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji głosowała w czwartek nad koncesją TVN24, która wygasa 26 września, ale wyniki były niejednoznaczne.

“To bardzo znacząca amerykańska inwestycja tutaj, w Polsce. A jeśli licencja nie zostanie odnowiona, może to mieć wpływ na przyszłe inwestycje w USA…” – powiedział Chollet w rozmowie z TVN24.

Dodał, że poruszał tę kwestię na spotkaniach z polskimi urzędnikami.

TVN to największa amerykańska inwestycja w Polsce, wyceniana na ponad miliard dolarów.

W lipcu ustawodawca PiS wniósł do Sejmu poprawki do ustawy o radiofonii i telewizji, które uniemożliwiałyby firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego kontrolowanie polskich stacji radiowych i telewizyjnych. .

Proponowane zmiany podsyciły napięcia między Polską a Stanami Zjednoczonymi i wywołały nową krytykę ze strony polskich ugrupowań opozycyjnych, że PiS próbuje ograniczać wolność mediów. .

PiS przekonuje, że zagraniczne firmy mają zbyt duży wpływ na sektor medialny i zniekształcają debatę publiczną.

„Wolność mediów jest absolutnie krytyczna” – powiedział Chollet.

(Raportowanie Anny Koper; montaż: Kirsten Donovan i Cynthia Osterman)

READ  Polski Hurkacz przebija się na Miami Open | Sport narodowy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *