Connect with us

Nauka

UNHCR – W Polsce ukraińska psycholog pomaga innym uchodźcom

Published

on

UNHCR – W Polsce ukraińska psycholog pomaga innym uchodźcom

By Tarik Argaz w Warszawie, Polska | 10 października 2022

Ukraińska psycholog Inna Chapko (z lewej) udziela informacji na temat usług psychospołecznych w Blue Dot Hub w Warszawie. © UNHCR/Tarik Argaz

Kiedy w dniach i tygodniach po wybuchu wojny Ukraińcy zostali zmuszeni do ucieczki, każdy pociąg jadący na zachód był pełen zaniepokojonych, wyczerpanych i przerażonych cywilów. Wśród nich była ukraińska psycholog Inna Chapko, która kilka tygodni po wybuchu wojny w lutym opuściła swój dom w stolicy, Kijowie. „Odejście było jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjęłam” – powiedziała.

Podczas wielogodzinnej podróży w zatłoczonych wagonach kolejowych Inna wykorzystała swoje umiejętności zawodowe. Zaimprowizowała grę opartą na technikach łagodzenia stresu, które pomogły uspokoić umysły zmęczonych, głodnych i przestraszonych dzieci. Zebrała ich razem i pokazała, jak krzyżować ramiona i ściskać ramiona, a następnie oddychać głęboko przez nos, rytmicznie bębniąc rękami. Gdy dzieci się uspokoiły, przyłączyli się rodzice i wkrótce krzyki ucichły, a dudnienie pociągu na torach było wszystkim, co dało się słyszeć.

Gdy Inna była już bezpieczna w Warszawie, postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie, by pomóc innym Ukraińcom, którzy tak jak ona przeszli traumę i trudy wysiedlenia. Obecnie pracuje w jednym z sześciu ośrodków Blue Dot w Polsce – ośrodkach wsparcia uchodźców utworzonych przez UNHCR – Agencję ds. Uchodźców ONZ oraz UNICEF – Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Ośrodki oferują usługi w zakresie zdrowia psychicznego, oprócz wsparcia socjalnego, pomocy prawnej, wsparcia administracyjnego, skierowania do specjalistycznych usług oraz miejsc do zabawy i wypoczynku dla dzieci.

„Prawie co dziesiąty uchodźca zbliżający się do Blue Dots ma pytania dotyczące zdrowia psychicznego i usług psychospołecznych” – powiedziała Inna, która prowadzi cotygodniowe sesje łagodzące stres i ćwiczenia ugruntowujące dla kobiet, a także indywidualne i grupowe sesje terapii arteterapii.

  • W centrum Blue Dot w Warszawie Inna Chapko (druga od lewej) regularnie przyjmuje uchodźców zainteresowanych sesjami terapeutycznymi i poszukującymi informacji na temat usług psychospołecznych.

    W centrum Blue Dot w Warszawie Inna Chapko (druga od lewej) regularnie przyjmuje uchodźców zainteresowanych sesjami terapeutycznymi i poszukującymi informacji na temat usług psychospołecznych. © UNHCR/Tarik Argaz

  • Inna udziela informacji o skierowaniach do usług psychospołecznych w polskich ośrodkach zdrowia.

    Inna udziela informacji o skierowaniach do usług psychospołecznych w polskich ośrodkach zdrowia. © UNHCR/Tarik Argaz

  • Ina demonstruje "uścisk motyla" w ramach sesji terapii odprężającej w hubie Blue Dot w Warszawie.

    Inna demonstruje „motylkowy uścisk” w ramach terapii odprężającej w centrum Blue Dot w Warszawie. © UNHCR/Tarik Argaz

  • Inna wykorzystuje swoją wiedzę w jednym z sześciu ośrodków Blue Dot dla ukraińskich uchodźców w Polsce.

    Inna wykorzystuje swoją wiedzę w jednym z sześciu ośrodków Blue Dot dla ukraińskich uchodźców w Polsce. © UNHCR/Tarik Argaz

W centrum Blue Dot poznała Natashę*, która uciekła z miasta Irpin pod Kijowem w marcu, mówiąc swoim dzieciom: „Dwa tygodnie i wrócimy!” gdy pospiesznie zamknęła drzwi mieszkania, zanim uciekła w bezpieczne miejsce wśród fal ostrzału artyleryjskiego.

READ  Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu z polskiej perspektywy – Opinia

34-latek od tego czasu mieszka w Polsce, czekając, aż będzie na tyle bezpieczny, by wrócić do domu. Natasza nigdy wcześniej nie opuszczała Ukrainy ani nie podróżowała bez męża, a wraz z upływem miesięcy koszty, wyzwania i obowiązki związane z samotnym wychowywaniem dwójki dzieci w obcym kraju ważyły ​​z każdym dniem coraz więcej.

Wkrótce po osiedleniu się w Polsce, Natasza dowiedziała się o śmierci swojej ciotki na Ukrainie, a ta wiadomość popchnęła ją na skraj przepaści, wywołując przytłaczające uczucie smutku i niepokoju – „Była dla mnie jak druga matka” – powiedziała Natasza – więc szukała pomocy w niebieskiej kropki.

Tam Inna wysłuchała historii Natashy i pomogła jej radzić sobie ze stresem i emocjami, zanim poprowadziła ją przez różne dostępne usługi, a także dostęp do usług świadczonych przez polski system opieki zdrowotnej.

„Nikt nie jest przygotowany na takie doświadczenia” – powiedziała Inna o traumie, jakiej doświadczyli Ukraińcy w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy – „ale większość uchodźców, którzy przechodzą przez stresujące wydarzenia, nie myśli o proszeniu o pomoc. Nadal żyją z „nastawieniem na przetrwanie”, które rozwinęli w czasach kryzysu, a ich rany tylko się pogłębiają”.

Kontynuowała: „Jest czas, aby być silnym i odważnym oraz czas, aby rozwiązać, zrelaksować się i zaakceptować potrzebę przetworzenia negatywnego myślenia, emocji i wspomnień w coś neutralnego, a nawet pozytywnego”. Zabranie głosu – i bycie wysłuchanym – to kluczowy pierwszy krok.

Polska, w przeciwieństwie do wielu innych krajów przyjmujących uchodźców na świecie, ma dobrze ugruntowany system opieki zdrowotnej, chociaż osoby z problemami zdrowia psychicznego czasami mają trudności ze skierowaniem do specjalistów. Rola Blue Dots jest kluczowa, ale przede wszystkim jako pierwszy punkt wyjścia dla walczących uchodźców, pomagając im uzyskać dostęp do usług publicznych.

READ  Polska opracowuje płynne kamizelki kuloodporne

UNHCR współpracuje również z innymi krajowymi organizacjami i specjalistami zajmującymi się zdrowiem psychicznym, aby zapewnić szkolenia i wskazówki dotyczące określonych grup uchodźców, w tym ofiar przemocy, zagrożonych kobiet i dziewcząt oraz dzieci bez opieki lub oddzielonych od rodziców.

Natasza powiedziała, że ​​rozmowa z Inną po raz pierwszy spotkała specjalistę od zdrowia psychicznego i zapewniła jej niezbędną deskę ratunku, gdy próbowała znaleźć się w nowym kraju. „Nasze myśli są z Ukrainą”, powiedziała, „ale musimy jak najlepiej wykorzystać nasz pobyt w Polsce, aby się utrzymać”.

Od marca ponad 36 400 uchodźców z Ukrainy otrzymało wsparcie w sześciu polskich ośrodkach Blue Dot, ale Inna powiedziała, że ​​specjaliści od zdrowia psychicznego tacy jak ona mogą zrobić jeszcze więcej, w tym starać się być bardziej proaktywni, aby dotrzeć do większej liczby potrzebujących.

„W Blue Dot często musimy zrobić pierwszy krok” – powiedziała – „i udać się do uchodźców, którzy mogą potrzebować wsparcia, zamiast czekać, aż zwrócą się do nas pierwsi”.

*Nazwa zmieniona w celach ochronnych

o niebieskich kropkach

Blue Dots to centra wsparcia, które skupiają podstawowe usługi ochrony i informacje dla uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i osób najbardziej zagrożonych. Obejmuje to dzieci bez opieki i dzieci odseparowane od opieki, osoby niepełnosprawne, osoby z podejrzeniem handlu ludźmi, ofiary przemocy seksualnej lub ze względu na płeć oraz uchodźcy ze społeczności LGBTIQ+. Ustanowiony przez UNHCR, Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i UNICEF, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, wraz z władzami lokalnymi i partnerami na kluczowych przejściach i trasach tranzytowych, Blue Points zapewnia bezpieczną przestrzeń, wsparcie i skierowania do zdrowia.
opieka, edukacja, wsparcie psychospołeczne i wiele więcej. Zobacz Więcej informacji

Udostępnij na Facebooku

READ  Polska: Pierwsza rocznica powojennych demokratycznych wyborów, protest zwolenników OPP rządzącej partii PiS

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *