Connect with us

Świat

Ulewne deszcze i powodzie zabijają co najmniej 136 osób w Rwandzie i Ugandzie

Published

on

Ulewne deszcze i powodzie zabijają co najmniej 136 osób w Rwandzie i Ugandzie
  • Deszcz powoduje powodzie i osunięcia ziemi
  • Ratownicy szukają uwięzionych osób w domach
  • Sześć ofiar śmiertelnych lawin błotnych w Ugandzie

NAIROBI, 3 maja (Reuters) – Powodzie i osunięcia ziemi wywołane ulewnymi deszczami zabiły co najmniej 129 osób w Rwandzie i sześć w Ugandzie, poinformowały w środę władze, gdy ratownicy ścigali ocalałych uwięzionych w domach.

W chaotycznych scenach po tygodniach deszczu w regionie klip wideo opublikowany przez państwową agencję Rwanda Broadcasting Agency pokazał błotnistą wodę spływającą po zalanej ulicy, niszcząc domy.

„Obudziliśmy się o drugiej w nocy i usłyszeliśmy krzyki ludzi” – powiedziała 47-letnia Angelique Nibagwire z dystryktu Karongi w zachodniej Rwandzie, gdzie zginęło co najmniej 16 osób.

Inny mieszkaniec okolicy, Nyandwi Emmanuel, powiedział, że trzech krewnych zmarło po tym, jak dom, który dla nich wynajął, zawalił się, gdy spali tej nocy.

Alain Mukurarinda, zastępca rzecznika rządu Rwandy, powiedział, że do 15:30 liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 129. Czas lokalny (01:30 GMT)

„Naszym głównym priorytetem jest teraz dotarcie do każdego uszkodzonego domu, aby upewnić się, że możemy uratować każdą osobę, która może zostać uwięziona” – powiedział François Habitegeko, gubernator zachodniej prowincji Rwandy.

Dodał, że część osób została uratowana i przewieziona do szpitala.

Habitegeko powiedział, że rzeka Sebeya wystąpiła z brzegów.

„Ziemia była już przemoczona po deszczu z poprzednich dni, powodując osunięcia ziemi, które blokowały drogi” – powiedział.

W oświadczeniu prezydent Paul Kagame powiedział, że jego rząd pomaga poszkodowanym, w tym poprzez tymczasowe przesiedlenia.

W górzystym obszarze w sąsiedniej Ugandzie, w pobliżu granicy z Rwandą, sześć osób zmarło w środę wieczorem w południowo-zachodniej dzielnicy Kisoro, powiedział Ugandyjski Czerwony Krzyż.

Pięć pochodziło z jednej rodziny, a ratownicy zaczęli kopać, aby odzyskać ciała, dodała w oświadczeniu.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Od końca marca w Rwandzie i Ugandzie występują ulewne i uporczywe deszcze. Osuwiska były również zgłaszane z innych wysoko położonych obszarów Ugandy, takich jak Kasese, w pobliżu gór Rwenzori, gdzie powodzie i powodzie zniszczyły domy i spowodowały przesiedlenia setek osób.

Reportaż George’a Obulutsy Redakcja Alexandra Winninga

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *