Ukraina i Gruzja zdobywają tytuły mistrzowskie świata w szermierce na wózkach w Polsce

Ukraina i Gruzja zdobyły tytuły szabli drużyn męskich i żeńskich na Mistrzostwach Świata w Szermierce na Wózkach organizowanych przez Międzynarodową Federację Sportów na Wózkach i Amputowanych w stolicy Polski, Warszawie.

Obrońca tytułu mężczyzn, Ukraina, był w świetnej formie, prowadząc przez wszystkie oprócz jednej walki z brązowym medalistą RPC z 2019 roku.

Mistrzowie paraolimpijscy Andrii Demchuk i Anton Datsko połączyli siły z Artemem Manko, aby stawić czoła drużynie RPC złożonej z Romana Fedyaeva, Maxima Shaburova i Aleksandra Kurzina.

Demczuk zadał decydujący cios Szaburowowi, aby zapewnić Ukrainie tytuł.

Pomimo przegranej w półfinale z Ukrainą, Grecja pokonała Włochy i stanęła na ostatnim podium. Trio srebrnych medalistów z Rio 2016, Panagiotis Triantafyllou, Gerasimos Pylarinos-Markantonatos i Vasileios Ntounis, pozostawiło w tyle swojego włoskiego przeciwnika tylko trzema golami.

Po wczorajszym sukcesie Ukrainy, dziś musieli zadowolić się drugim miejscem, ponieważ Gruzja zajęła pierwsze miejsce w kategorii kobiet.

Mecz o złoty medal był bliski, a prowadzenie zmieniało się pięć razy podczas starcia Gruzinów Gwanty Zadiszwili, Nino Tibiashvili i Irmy Khetsuriani oraz Ukraińców Natalii Morkvych, Jewhenii Breus i Oleny Fedoty.

Ukraina odzyskała prowadzenie zaledwie jednym punktem i awansowała do finału.

Morkvych objął wąską przewagę nad Zadiszwilim i przekazał odpowiedzialność za prowadzenie Breusowi.

Ale mistrz świata 2019 Gruzja odmówiła poddania się, gdy Tibiashvili ponownie osiągnął wynik 43-43, zanim wyprzedził grę, a następnie zapewnił sobie punkt zwycięstwa.

Gospodarz Polska nie odszedł z pustymi rękami i zdobył brąz dzięki Kingi Drożdż, Patrycji Harezie, Marty Fidrych i Jadwidze Pacek.

Ukraina odniosła więcej sukcesów dzięki Serhiiowi Szawkunowi, który utrzymał tytuł szpady w męskiej kategorii C i zdobył w tej dyscyplinie trzecie z rzędu złoto świata.

Shavkun zmierzył się w finale z Alexandrem Logutenko z RPC i wyprzedził go 15:7.

Kolega Logutenko z zespołu, Dmitrij Bielajew, zdobył swój czwarty medal świata z brązem i tym samym ustanowił swój stuprocentowy rekord podium.

READ  Profesor kinezjologii przynosi współczucie i nadzieję dzieciom uchodźców

Drugi oferowany brąz zdobył Dmitrijs Valainis.

Włoszka Nora Consuelo zdobyła złoto w nieoficjalnej kategorii C szpady kobiet po zderzeniu z debiutantką z Polski Izabelą Solpalską Rybak.

Gruzinka Diana Jishiashvili zajęła trzecie miejsce.

Shavkun zdobył dwa z dwóch złotych medali w kategorii szabli męskiej C dla Ukrainy.

Drugie miejsce zajął Włoch Leonardo Rigo, pokonując obrońcę tytułu mistrza Łotwy Valainis o miejsce w finale.

Valainis zbudował swój brąz szpady z poprzedniego dnia, a Logutenko również był w stanie podwoić miejsca na podium.

Włoszka Nora Consuelo zdobyła złoto w kategorii C szabli nieoficjalnej kobiet, wyprzedzając Gruzinkę Dianę Jishiashvili.