Connect with us

Sport

UE stawia opcje karania sprzeciwu Polski wobec prawa blokowego

Published

on

(Reuters) – Komisja Europejska określiła swoje możliwości – od działań prawnych po wstrzymanie środków – na odpowiedź na orzeczenie polskiego sądu kwestionujące nadrzędność prawa unijnego, podkreślając, że należy podjąć działania w celu ochrony wspólnych wartości bloku .

„Komisja Europejska dokładnie analizuje ten wyrok” – powiedziała we wtorek przewodnicząca Unii Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Ale już mogę państwu powiedzieć: jestem głęboko zaniepokojona – powiedziała przed wystąpieniem premiera Polski Mateusza Morawieckiego na zgromadzeniu przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.

„Wyrok ten stawia pod znakiem zapytania fundamenty Unii Europejskiej. To bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego”.

Pierwszą możliwością są tzw. naruszenia, w których Komisja Europejska kwestionuje zgodnie z prawem wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Inną opcją jest mechanizm warunkowości i inne instrumenty finansowe, za pomocą których Polska wstrzymałaby środki z budżetu UE i swojego funduszu na odbudowę po pandemii.

„To są pieniądze europejskich podatników. A jeśli nasza Unia inwestuje więcej niż kiedykolwiek w postęp naszej zbiorowej odbudowy, musimy chronić unijny budżet przed naruszeniami praworządności” – powiedziała von der Leyen.

Powiedziała, że ​​trzecią opcją jest zastosowanie art. 7 traktatów UE, który pozwala na zawieszenie praw państw członkowskich – w tym prawa do głosowania nad decyzjami UE – za naruszenie podstawowych wartości bloku.

„Polski Trybunał Konstytucyjny, który dziś wyraził wątpliwości co do ważności naszego traktatu, jest tym samym sądem, który uważamy za niesamodzielny i prawomocny na podstawie art. 7” – powiedziała. „To zamyka krąg na wiele sposobów”.

(Sprawozdanie Johna Chalmersa)

Sprawdź: 10 sposobów na udowodnienie swoich finansów poprzez Brexit

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *