Connect with us

Nauka

Turystyka medyczna: naukowe spojrzenie z Polski | Magazyn turystyki medycznej | Podróż medyczna

Published

on

Turystyka medyczna: naukowe spojrzenie z Polski |  Magazyn turystyki medycznej |  Podróż medyczna

Badania naukowe dają uzasadnione podstawy sądzić, że turystyka medyczna stanie się w XXI wieku istotnym elementem gospodarki światowej i produktem eksportowym o szczególnym znaczeniu w Polsce.

Turystyka medyczna jest już uważana za fenomen naszych czasów. Wielu badaczy wskazuje nie tylko na ogromny potencjał, ale także na istotną rolę, jaką turystyka medyczna odgrywa w lokalnym lub regionalnym rozwoju gospodarczym (Rab-Przybyłowicz, 2008; Białk-Wolf, 2010; Klich, 2012; Lubowiecki-Vikuk i Bosiacki, 2012 ; Rab-Przybyłowicz, 2012; Borek, 2013; Religioni & Religioni, 2015).

Zagraniczni pacjenci wydali w 2009 roku w Polsce na turystykę medyczną około 200 mln dolarów. Dwa lata później liczba ta wzrosła o 20%. Nie dziwi fakt, że rząd zdecydował się na włączenie turystyki medycznej do „Strategii rozwoju turystyki w Polsce na lata 2007-2013” ​​i będzie rozważał możliwość ekspansji tego sektora w nadchodzących latach (Lubowiecki-Vikuk, 2013).

Pomimo tej zależności turystyka medyczna w Polsce jest jeszcze w powijakach, a zależności są dość złożone i wielokierunkowe (Lubowiecki-Vikuk i Rab-Przybyłowicz, 2015). Aby stworzyć i normalizować rynek, należy podjąć szereg wspólnych działań, wykraczających poza sam marketing i obejmujących wsparcie ze strony administracji i instytucji branżowych oraz współpracę wielostronną, bez której rozwój turystyki medycznej będzie trudniejszy.

Ekonomiści – a nie badacze nauk humanistycznych, nauk o Ziemi, nauk medycznych i nauk o zdrowiu czy kultury fizycznej – w dalszym ciągu zajmują się turystyką medyczną. Badania prowadzone od 2008 roku są jednak fragmentaryczne i obejmują wybrane miasta lub regiony w Polsce i nie mają charakteru kompleksowego.

Zasługi badawcze

Badanie to nie jest pozbawione zalet. W Polsce badania regionalne pomogą dostosować podaż i popyt na rynkach współczesnej turystyki medycznej. Dlatego tworzenie inicjatyw klastrowych, a konkretnie klastrów sieciowych, jest kluczowe dla rozwoju sektora (Bobowski i Haberla, 2014; Lubowiecki-Vikuk i Rab-Przybyłowicz, 2015). Klastry synergizują naukę, otoczenie biznesowe i przedstawicieli kadry kierowniczej, którą należy tak postrzegać (Puchnarewicz, 2008; Niezgoda i Kowalska, 2015).

READ  „Korytarz Polskiego Dziedzictwa” wzdłuż Milwaukee Avenue honoruje polskich mieszkańców, firmy od West Town po Niles

W głęboko zakorzenionej definicji, przez turystykę zdrowotną rozumie się każdy rodzaj podróży podejmowanej przez pacjenta poza miejsce zamieszkania na dzień lub dłużej, w celu zregenerowania zdrowia fizycznego lub psychicznego, poprawy urody lub poddania się zabiegom lub operacjom. Kliniki reklamują zabiegi poprzez turystykę uzdrowiskową (Łęcka 2003), turystykę uzdrowiskową i wellness oraz turystykę medyczną (Lubowiecki-Vikuk, 2012).

W tym ujęciu turystyka medyczna jest świadomą działalnością, w ramach której podróżujący (turysta medyczny) zamierza skorzystać ze świadczeń zdrowotnych – w swoim kraju lub za granicą – w celu utrzymania (lub poprawy) stanu zdrowia i/lub wyglądu.Estetyka ciała , co czasami łączy się z relaksem, regeneracją sił fizycznych i psychicznych, zwiedzaniem i rozrywką (Lubowiecki-Vikuk, 2010).

Według Polskiego Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej (IBiRTM) turystykę medyczną należy utożsamiać z wyjazdem z miejsca zamieszkania – zwłaszcza poza granice tego kraju – w celu skorzystania z usług medycznych zawartych w oferowanym pakiecie turystycznym. w danym miejscu docelowym.

Turystyka medyczna pełni określone funkcje o charakterze edukacyjnym, etnicznym, poznawczym, gospodarczym czy politycznym i wiąże się z zagadnieniami związanymi z wypoczynkiem i zdrowiem oraz konfiguracją przestrzeni. Dysfunkcje obejmują kontrowersyjne aspekty turystyki medycznej.

Skomplikowana koncepcja samej turystyki medycznej powoduje liczne sprzeczności, które rodzą pytania, czy każdy wyjazd zagraniczny – w tym transgraniczna opieka zdrowotna (Piotrowska i in., 2014) – oraz korzystanie z jakiejkolwiek usługi medycznej lub okołomedycznej powinno być brane pod uwagę Turystyka medyczna. .

Ponadto turystykę medyczną dzieli się na turystykę stomatologiczną, turystykę reprodukcyjną, turystykę aborcyjną, specjalistyczną turystykę medyczną (w tym turystykę chirurgiczną, turystykę bariatryczną i lipoturystykę), turystykę farmaceutyczną, turystykę eutanazyjną, turystykę uzdrowiskową, turystykę onkologiczną i transplantacyjną (Lubowiecki-Vikuk, 2015). ).

Większość z tych kategorii stwarza napięcia dotyczące aspektów ekonomicznych, religijnych, moralnych, kulturowych i społecznych. Zjawisko turystyki medycznej staje się coraz popularniejszym tematem badań naukowych i debat, szczególnie w aspekcie uwarunkowań prawnych, politycznych i bioetycznych.

READ  Jak student medresy z Magury założył szkołę wyższą w Polsce

Przykładem są wnioski z badania dotyczącego rozwoju turystyki farmaceutycznej w południowej Polsce (Lubowiecki-Vikuk i Mucha, 2015). Zakup leków, takich jak narkotyki czy awaryjne środki antykoncepcyjne przez cudzoziemców, jest przedmiotem szerokiej dyskusji.

Polscy naukowcy stosunkowo mało uwagi poświęcają turystyce medycznej, co może wynikać z faktu, że dostęp do tych zagadnień jest dość ograniczony, gdyż z reguły ci pacjenci (polscy i zagraniczni) korzystają z usług świadczonych przez niepubliczne podmioty lecznicze, które ostro konkurują przeciwko sobie.

Z tego powodu badania mają charakter fragmentaryczny i nie ukazują pełnego profilu socjodemograficznego (Rasińska i Siwiński, 2014). Nawet liczba turystów medycznych – wraz z osobami im towarzyszącymi – jest jedynie szacunkowa. Dlatego tak trudno jest określić, kim są turyści medyczni w Polsce oraz określić ich potrzeby i preferencje.

Z raportów z lat 2011-2014 wynika, że ​​na rynku turystyki medycznej, obok Wielkiej Brytanii i Niemiec, dominowali polscy obywatele (Lubowiecki-Vikuk i Rab-Przybyłowicz, 2015). Do Polski na zabiegi przyjechali także obywatele Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Norwegii, Danii i Szwecji.

Oprócz Unii Europejskiej odwiedził segment turystów medycznych ze Wspólnoty Niepodległych Państw (Rosja, Ukraina, Kazachstan i Uzbekistan) oraz Zatoki Perskiej (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska i Kuwejt). W 2014 roku z usług aptek na południu Polski skorzystało ponad 40,5 tys. pacjentów zagranicznych (głównie mężczyzn).

Konsumenci podróżowali z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji, Czech i rzadziej krajów azjatyckich (Lubowiecki-Vikuk i Mucha, 2015). Na decyzje wpływają zamożność, dostępność określonych usług medycznych oraz różnice międzykulturowe (Main, 2014). Różnorodność międzykulturowa wpływa zarówno na poziom i jakość usług świadczonych turystom medycznym w Polsce, jak i na wielkość i dynamikę rynku.

Badania wskazują na potrzebę szkolenia personelu medycznego i w związku z tym uwzględniania indywidualnych kursów dla facylitatorów turystyki medycznej (Lubowiecki-Vikuk, 2012). Szkolenia umożliwiłyby zdobycie określonej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych w profesjonalnej obsłudze turystów medycznych.

READ  Fotodiody podczerwieni do lawin od materiałów sypkich do materiałów 2D

Niestety, analizy polskich badaczy nie pozwalają na opracowanie jednoznacznych wskaźników tej formy turystyki. Stanowi to ogromne wyzwanie dla badaczy w prowadzeniu analiz mających na celu określenie poszczególnych elementów rynku turystyki medycznej.

W szczególności: wskazać profil socjodemograficzny turystów medycznych (polskich i zagranicznych), scharakteryzować ich styl życia, wzorce zachowań jako konsumentów oraz w działaniach związanych z wypoczynkiem i regeneracją zdrowia (przed wyjazdem medycznym i po nim); określić poziom i profil wydatków i przychodów związanych z rynkiem; ustalić wpływ megatrendów cywilizacyjnych na dynamikę rozwoju rynku i czynniki go utrudniające; określić analizę marketingową, prawną i ekonomiczną funkcjonowania i funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku; regulują stopień zarządzania jakością produktów turystyki medycznej.

Zobacz referencje na http://ibirtm.pl/publikacje-baza-wiedzy/artykuly-naukowe/

O autorze

Adrian P. Lubowiecki-Vikuk, posiadający doktorat. doktor wychowania fizycznego, adiunkt w Instytucie Geografii na Wydziale Wychowania Fizycznego, Zdrowia i Turystyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego zainteresowania naukowe obejmują czynniki wpływające na społeczną działalność sportową i turystyczną, współczesne trendy w sporcie i turystyce oraz turystykę medyczną.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *