Connect with us

Nauka

Turcja negocjuje z 10 krajami, w tym Pakistanem, sprzedaż swojego najpotężniejszego drona

Published

on

Turecki gigant dronów Baykar prowadzi rozmowy z co najmniej 10 krajami w sprawie swojego UCAV TB2 (Blok taktyczny 2), powiedział Selcuk Bayraktar, dyrektor techniczny firmy. Nie wymieniono nazwisk potencjalnych klientów, ale eksperci spekulują, że Pakistan mógłby być jednym z ich klientów.

Starcie supermocarstw: Czy Chiny są na dobrej drodze do pokonania USA, rozmieszczając pierwszy na świecie myśliwiec 6. generacji?

Bayraktar ujawnił najnowsze informacje na Szczycie Lotnictwa i Kosmosu, którego gospodarzem był Klub Lotnictwa i Kosmosu Uniwersytetu Technicznego w Gebze, 4 sierpnia, poinformował Daily Sabah.

Turcja niedawno ujawniła program bezzałogowych statków powietrznych oparty na ukrytych lotniskowcach pod nazwą MIUS, aby umocnić swoją pozycję supermocarstwa dronów.

Turecki dron Bayraktar TB2. (przez Twittera)

„Samolot bezzałogowy zmieni koncepcję walki powietrznej i zastąpi samoloty piątej generacji” – powiedział Bayraktar. w filmie, sarkastyczna uwaga skierowana rzekomo pod adresem Stanów Zjednoczonych, które nadal szczycą się myśliwcami F-35 piątej generacji.

Bayraktar TB2

Jest to taktyczny BSP średniego pułapu (MACHO), zdolny do prowadzenia misji wywiadowczych, rozpoznawczo-rozpoznawczych (ISR) i zbrojnego ataku. Pokładowy zespół awioniki z potrójnym redundantnym systemem komputerowym pozwala na autonomiczny kołowanie, start, lądowanie i przelot.

TB2 udowodnił swoją skuteczność podczas ponad 300 000 godzin lotu operacyjnego. Od 2014 roku z powodzeniem przeprowadza misje w ramach tureckich sił zbrojnych, żandarmerii i tureckiej policji państwowej.

Obecnie w Turcji, Katarze, Ukrainie i Azerbejdżanie eksploatowanych jest 160 platform Bayraktar.

Bayraktar TB2 jest rekordzistą w historii tureckiego lotnictwa pod względem wytrzymałości (27 godzin i 3 minuty) i wysokości (27 030 stóp). Bayraktar TB2 jest również pierwszym samolotem w swojej kategorii eksportowanym za granicę.

Taki rozwój sytuacji w odniesieniu do sprzedaży za granicą bezzałogowego pojazdu bojowego Bayraktar TB2 Baykar spowodowałby, że dochody z eksportu stanowiłyby istotną część ogólnych dochodów firmy. TB2 UCAV został włączony do wojska Azerbejdżanu, Ukrainy i Kataru.

READ  270 Irlandczyków zgłosiło się na astronautów

Azerbejdżan szeroko używał tego drona w konflikcie w Górskim Karabachu. Był również używany przez siły tureckie w Libii i Syrii.

Według doniesień Polska wraz z BSP kupi pakiet logistyczno-szkoleniowy. Pierwsza dostawa ma zostać dostarczona w 2022 roku.

Łotwa może stać się drugim państwem członkowskim Unii Europejskiej i NATO, które pozyska te tureckie bezzałogowce, donosi Daily Sabah.

Albania również wykazała zainteresowanie tym dronem bojowym. Parlament przeznaczył dodatkowy budżet w wysokości 8 milionów euro (9,5 miliona dolarów) na zakup dronów TB2.

Według władz tureckich kraj ten stał się czwartym największym producentem dronów od czasu, gdy Ankara podjęła inicjatywę produkcji dronów w kraju, próbując zmniejszyć zależność od zachodniej broni.

Przy wsparciu Chin i Turcji, dlaczego pakistańska „siła dronów” może być nowym problemem dla Indii?

Dron został po raz pierwszy dostarczony armii tureckiej w 2014 roku, a w 2015 roku przeszedł modernizację. Obecnie służy w Dowództwie Generalnym Żandarmerii, Generalnej Dyrekcji Sił Bezpieczeństwa oraz Narodowej Organizacji Wywiadu (MIT).

CTO Baykara poinformował, że Bayraktar TB3, wariant TB2, który ma masę startową 1450 kg i może operować na dużych wysokościach, wykona swój dziewiczy lot w 2022 roku. .

Więzy pakistańsko-tureckie

Nie można wykluczyć możliwości zakupu drona TB2 przez Pakistan, który utrzymuje bliskie więzi obronne z Turcją.

W zeszłym miesiącu Pakistan przyznał dowódcy tureckich sił lądowych generałowi Umitowi Dundarowi tytuł „Nishan-e-Imtiaz”, czyli Order Doskonałości.

Wielka Brytania uznaje moc tureckich dronów Bayraktar; Wyszukaj Zmodyfikuj swój własny UAV

Podobnie w kwietniu 2021 r. Tureckie Siły Zbrojne przyznały generałowi Nadeemowi Raza, przewodniczącemu Wspólnego Komitetu Szefów Sztabów Pakistanu, honor „Legii Zasługi” za jego wkład we wzmacnianie więzi obronnych między dwoma krajami.

Pakistan podpisał w 2018 roku kontrakt na cztery slupy klasy Milgem z ASFAT Inc, turecką spółką obrony państwowej.

Ponadto Pakistan zgodził się na przedłużenie umowy z Turcją na śmigłowce T129 Atak. Podpisana w 2018 r. planowana akwizycja w celu zastąpienia floty armat AH-1F Cobra, które zostały nabyte w latach 80., spowodowała kilka opóźnień.

– Napisane przez Kashish Tandon

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *