Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Trzech szefów państw i rządów krajów UE jedzie pociągiem do Kijowa, by zademonstrować swoje poparcie dla Ukrainy

Published

on

Premier Polski Mateusz Morawiecki przemawia do prasy, gdy przybywa na nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej (UE) w Radzie Europejskiej w oparciu o sytuację na Ukrainie po rosyjskiej inwazji na Brukselę w Belgii 24 lutego 2022 r. John Thys / Pool przez REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

PRAGA, 15 marca (Reuters) – Premierzy Czech, Polski i Słowenii udali się we wtorek pociągiem do Kijowa, aby pokazać swoje poparcie dla kraju w imieniu UE, pierwszych przywódców zagranicznych od czasu inwazji Rosji na Stolica Ukrainy w zeszłym miesiącu.

Kijów został zaatakowany przez Rosję: dwie potężne eksplozje wstrząsnęły stolicą we wtorek przed świtem. Według ratowników, w wyniku uderzenia w budynek mieszkalny zginęły dwie osoby. Kontynuuj czytanie

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że podróż odbyła się w 20. dniu „kryminalnej agresji” prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„W tak przełomowych dla świata czasach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie kształtuje się historia. Bo nie chodzi o nas, ale o przyszłość naszych dzieci, które zasługują na życie w świecie wolnym od tyranii – powiedział.

Główny doradca Morawieckiego Michał Dwoczyk powiedział dziennikarzom, że delegacja przekroczyła granicę polsko-ukraińską pociągiem po godzinie 8 rano (0700 GMT).

„Celem wizyty jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy” – powiedział premier Czech Petr Fiala w oświadczeniu wydanym również przez polski rząd.

„Celem tej wizyty jest również przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców”.

W podróży uczestniczył również słoweński premier Janez Jansa, który według Fiali odbył się w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

READ  Revolutions Buksa i reprezentacja Polski awansują na Mistrzostwa Świata | Sporty

Pomysł wyjazdu został uzgodniony na szczycie UE we francuskim Wersalu w zeszłym tygodniu – powiedział Dworczyk.

Morawieckiemu miał towarzyszyć polski wicepremier Jarosław Kaczyński, lider rządzącej w kraju partii PiS.

Czechy i Polska, byli komunistyczni członkowie UE i NATO, są jednymi z najsilniejszych zwolenników Ukrainy w Europie od czasu rosyjskiej inwazji.

Rosja nazywa swoje działania „wojskową operacją specjalną” mającą na celu „denazizację” Ukrainy, co Kijów i jego zachodni sojusznicy odrzucają jako pretekst do nieuzasadnionego i niezgodnego z prawem ataku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Jana Lopatki w Pradze i Pawła Florkiewicza w Warszawie, montaż Louise Heavens

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *