Connect with us

Świat

Trump wspiera wojnę Izraela w Gazie

Published

on

Trump wspiera wojnę Izraela w Gazie

Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump wyraził we wtorek poparcie dla wojny Izraela w Gazie w swoich najbardziej szczerych komentarzach na temat walk w miarę rosnącej międzynarodowej presji na Stany Zjednoczone, aby powstrzymały swojego sojusznika.

„Tak” – odpowiedział Trump zapytany w wywiadzie dla Fox News, czy był „w obozie Izraela”.

Następnie prowadzący wywiad zapytał, czy byłemu prezydentowi „nie podoba się” sposób, w jaki Izrael prowadzi ofensywę w Gazie.

„Musisz rozwiązać problem” – odpowiedział Trump.

Prezydent Joe BidenTrump, który w listopadzie będzie kandydował do Białego Domu, znajduje się pod coraz większym ostrzałem zarówno na arenie międzynarodowej, jak i ze strony swoich własnych Demokratów, za swoje wsparcie dla Izraela w miarę wzrostu liczby ofiar śmiertelnych w Gazie i wyłaniania się widma głodu.

Według danych AFP opartych na oficjalnych izraelskich danych, walki rozpoczęły się 7 października atakiem palestyńskiej grupy bojowników Hamas na południowy Izrael, w wyniku którego zginęło około 1160 osób, w większości cywilów.

Według Ministerstwa Zdrowia w izraelskiej ofensywie odwetowej w Strefie Gazy na obszarze kontrolowanym przez Hamas zginęło 30 534 osób, głównie kobiet i dzieci.

Amerykańskie ruchy protestacyjne wezwały wyborców do ukarania Bidena podczas wyborów za jego poparcie dla Izraela. W zeszłym tygodniu ponad 100 000 mieszkańców stanu Michigan zagłosowało za „niewiążącym” zamiast oddać na niego głos w prawyborach Demokratów w stanie swing.

W miarę pogarszania się warunków Izrael spotyka się z coraz ostrzejszą naganą ze strony swojego kluczowego sojusznika, Stanów Zjednoczonych.

Wiceprezydent Kamala Harris wyraziła „głębokie zaniepokojenie warunkami humanitarnymi w Gazie” podczas poniedziałkowych rozmów w Waszyngtonie z członkiem izraelskiego Gabinetu Wojennego Bennym Gantzem.

bur-st/nro

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *