Connect with us

Zabawa

Tradycje starego świata spotykają się z XXI wiekiem

Published

on

Tradycje starego świata spotykają się z XXI wiekiem

CLEVELAND, Ohio – Wiemy, że Cleveland to polskie miasto. Dla naszych polskich chłopców smarujemy naszą kiełbasę dodatkami. Wprowadziliśmy pierogi do Stanów Zjednoczonych. I wiemy, jak robić polkę. Ale potrzeba całej wioski, aby przekazać część wspaniałej historii Cleveland.

Slavic Village w południowo-wschodnim Cleveland to prężna dzielnica robotnicza, w której tradycje starego świata spotykają się z XXI wiekiem.

Marilyn Mosinski dorastała w Slavic Village, a obecnie jest tymczasowym dyrektorem i specjalistą ds. rozwoju biznesu w Slavic Village Development, organizacji społecznej skupiającej się na wspieraniu mieszkańców i rozwoju okolicy.

„Każdy ma związek ze Słowiańską Wioską” – powiedziała. „Nie można rozmawiać z nikim w Cleveland, nie mówiąc, że ich przyjaciele, moja mama, mój tata i moi dziadkowie, dorastali w słowiańskiej wiosce”.

Okolica się zmienia, zmieniają się też jej mieszkańcy. Wioska Słowiańska była kiedyś dzielnicą zamieszkaną głównie przez białych, lecz obecnie zamieszkuje ją głównie ludność czarna. Zmiany demograficzne na wsi słowiańskiej przekładają się na jej rozwój gospodarczy.

Jest to część serii artykułów z cleveland.com i The Plain Dealer eksplorujących dzielnice Cleveland. Śledź najnowszą relację na Poznaj dzielnice Cleveland.

Mosinski powiedział, że w okolicy nadal działają „rzeźnicy, piekarze i wytwórcy świec”, ale w okolicy pojawiają się także nowe, eleganckie firmy. Wiele nowych i starych przedsiębiorstw w okolicy jest prowadzonych przez kobiety. Mosinski powiedział, że wzrosła także liczba kobiet kupujących domy w okolicy.

Przeczytaj więcej o dzielnicach Cleveland

Mosinski powiedział, że okolica boryka się obecnie z trudnościami ze względu na złą reputację tej okolicy ze względu na przestępczość.

„Ale ludzie chcą zwycięstwa Słowiańskiej Wioski. Przestępczość może wydarzyć się wszędzie i zdarza się wszędzie. „Ludzie szybko oceniają okolicę” – stwierdziła. „Tyle razy zostaliśmy powaleni, ale zawsze wrócimy”.

READ  Jakub Piątek • Dyrektor Prime Time

10 listopada w okolicy odbywa się coroczna zbiórka pieniędzy „Świętuj słowiańską wioskę”, aby kontynuować zbieranie funduszy i rozwijać obszar. Przez cały rok w Slavic Village odbywają się liczne imprezy, m.in. Pierogi Dash – bieg na 5 km lub spacer przy muzyce polki i pierogach na mecie.

W okolicy rośnie także liczba publicznych instalacji artystycznych. Jadąc autostradą międzystanową 77 w kierunku centrum, prawdopodobnie zauważyłeś dużą rzeźbę mniszka lekarskiego zwaną Kwiatem Obręczy Rowerowej RotaFlora. Znajduje się w pobliżu początku szlaku Morgana Run, który łączy okolicę z parkami miejskimi w całym regionie.

Wolontariusze parady niosą długą wstęgę przed kościołem sanktuarium św. Stanisława na Wsi Słowiańskiej podczas wcześniejszego Święta Konstytucji RP. (Zdjęcie pliku, Lisa DeJong, The Plain Dealer)

I choć okolica jest inna niż wtedy, gdy Mosiński była młodą dziewczyną uczęszczającą do Cleveland Central Catholic High School, Slavic Village nadal jest jej domem i chce, aby inni ludzie też mogli tam zamieszkać.

„Kiedy ludzie wysiadali z tramwaju w centrum Cleveland, wskazywali wieże St. Stan’s i mówili: «Idź tędy». I nadal to robimy” – powiedziała. „Przyjedź do słowiańskiej wsi. Mamy małe firmy, sklepy, kościoły, domy, wydarzenia. Mamy społeczność.”

Obszar Broadway Slavic Village w Cleveland

Jak to się wszystko zaczeło

Wioska słowiańska, podobnie jak reszta obszaru, była częścią Rezerwatu Zachodniego Connecticut, kiedy ludzie ze wschodniego wybrzeża przenieśli się do Ohio w XIX wieku i osiedlili się nad jeziorem Erie.

Na początku XX wieku irlandzcy i walijscy imigranci przenieśli się najpierw do dzisiejszej wioski słowiańskiej, aby pracować w lokalnych hutach i fabrykach. Ostatecznie wprowadzili się tu także imigranci ze wschodu z Polski i Czechosłowacji, którzy uczynili tę okolicę swoim domem.

Po drugiej wojnie światowej wieś słowiańska podupadła. Teren ten przecięła budowa autostrady I-77, a mieszkańcy przenieśli się na przedmieścia, opuszczając „starą dzielnicę”.

W latach 70. Ted Śliwiński, polsko-amerykański prawnik, oficjalnie ukuł nazwę „Wioska Słowiańska” dla obszaru wzdłuż Fleet Avenue, aby ożywić dzielnicę i uczcić jej wschodnioeuropejskie tradycje.

READ  Yoon otwiera wizytę państwową, koncentrując się na kosmosie, mega okazjach

Zabawne fakty

Położony na skraju dzielnic Broadway-Slavic Village i Union-Miles jest najwyższym wodospadem w hrabstwie Cuyahoga. Wodospad Mill Creek, około 45 stóp, w pobliżu ulic Turney i Warner. Jest częścią rezerwatu Garfield Park należącego do Metroparks.

Wioska Słowiańska była niegdyś domem dla jednego z największych kin w Stanach Zjednoczonych. Teatr Olympia niedaleko Broadwayu i East 55. został otwarty w 1913 roku i mógł pomieścić 2000 osób.

Na słowiańskiej wsi powstał Trzeci Bank Federalny. W latach trzydziestych XX wieku, kiedy prawie jedna trzecia mieszkańców Cleveland była bezrobotna, Ben i Gerome Stefanscy złożyli wniosek o federalną zgodę na założenie stowarzyszenia oszczędnościowo-pożyczkowego w pobliżu East 70th Street i Broadway Avenue. Utworzenie banku pomogło rodzinom w okolicy zaoszczędzić pieniądze na zakup domów.

Kelle Schwab pozuje ze swoim muralem „The Land” będącym częścią najnowszego ogólnomiejskiego projektu Destination Cleveland „Murals Across the City Project”, którego początkiem były pierwsze dwa z sześciu planowanych murali. Ta instalacja znajduje się w Vic’s Floral, 6304 Fleet Ave., w Slavic Village. (Judie Vegh)

Miejsca do odwiedzenia

Kościół Sanktuarium Św. Stanisława: St Stan’s obchodzi w tym roku 150-lecie swojego istnienia. Społeczność i szkoły rozrastały się, aby zapewnić polskiej społeczności programy w szkołach podstawowych i średnich, które obejmowały naukę języka i kultury. Program szkół średnich połączył się z trzema innymi szkołami katolickimi w Cleveland w 1969 roku, tworząc Cleveland Central Catholic.

Czeska Sala Narodowa: Na zajęcia gimnastyczne w Wiosce Słowiańskiej w Sali Narodowej przyjeżdżają ludzie z całego kraju. W hali znajduje się Sokol Greater Cleveland oraz Czeskie Centrum Kultury i Muzeum w Cleveland. Sokol Greater Cleveland, jedna z największych jednostek w ramach krajowej organizacji, oferuje trening fizyczny w gimnastyce i innej lekkoatletyce, a także świadomość kulturową i zajęcia rodzinne.

Red Chimney, 6501 Fleet Ave., to główna restauracja w Cleveland w Slavic Village, oferująca klasyczne dania kuchni wschodnioeuropejskiej. (zdjęcie archiwalne)

Jedzenie, napoje i sklepy

Do sklepów wartych odwiedzenia należą: Red Chimney Restaurant, R&K Sausage, Sauccison Cleveland, Vic’s Floral, Daisy’s on Fleet Ice Cream, The Village Dog Hot Dogs, Mock Tuna Photo Studio, Marsha’s Soul Food Cafe, People’s Bar and Grill i Krusinski’s Finest Meats. wartość.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *