Connect with us

technologia

Tajwan otwiera pierwszą polarną stację badawczą w Arktyce

Published

on

Tajwan otwiera pierwszą polarną stację badawczą w Arktyce

TAIPEI, 25 czerwca (CNA) — w sobotę na kole podbiegunowym oficjalnie otwarto pierwszą stałą stację badań polarnych na Tajwanie, aby wspierać rozwój podstawowych badań naukowych i przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju regionu polarnego.

Stacja badawcza „TaiArctic” zostanie utworzona na Svalbardzie i jest efektem współpracy National Central University (NCU) Tajwanu, Narodowej Akademii Badań Morskich (NAMR) oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Ministerstwa Nauki i Technologii (WIĘKSZOŚĆ) ogłosiła Expression.

Svalbard to norweski archipelag na Oceanie Arktycznym, mniej więcej w połowie drogi między północnym wybrzeżem Norwegii a biegunem północnym.

Celem stacji roboczej będzie obserwowanie ruchów lodowców Oceanu Arktycznego, jego prądów i fal, geologii powierzchni i ewolucji topograficznej, powiedział MOST.

Podczas gdy globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne stały się problemami na całym świecie, Arktyka jest jednym z najbardziej narażonych na jego skutki regionów.

Ministerstwo dodało, że w przyszłości stacja robocza zapewni różnym zespołom badawczym wszystkie niezbędne zasoby jako wkład Tajwanu w badania geologiczne i poszukiwanie rozwiązań problemu globalnego ocieplenia.

Ceremonia odsłonięcia tablicy odbyła się w UMK w Taoyuan i TaiArctic na Svalbardzie z okazji oficjalnego otwarcia stacji.

Jego utworzenie wyznacza punkt wyjścia do aktywnego zaangażowania Tajwanu w sprawy Arktyki poprzez monitorowanie środowiska i badania naukowe, powiedział uniwersytet.

W swoim przemówieniu przewodniczący UMK Jou Jing-yang (周景揚) powiedział, że kraje na całym świecie utworzyły w Arktyce ponad 10 polarnych stacji badawczych.

W przeszłości tajwańscy naukowcy musieli polegać na innych, aby prowadzić badania w Arktyce, ale teraz będą mieli swoje własne miejsce, które nazwaliby „domem”, powiedział Jou.

Prezydent NAMR Chiu Yung-fang (邱永芳) powiedział, że Tajwan rozpoczął w zeszłym roku współpracę z zespołem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Polsce, aby zbadać takie tematy, jak trzęsienia lodu, topnienie lodu, prądy oceaniczne i zmiany fal na Oceanie Arktycznym.

READ  Windows 11 powoduje problemy z wydajnością w przypadku niektórych procesorów AMD Ryzen

Centrum badawcze dostarczy tajwańskim naukowcom ważnych informacji na temat globalnych zmian klimatycznych, powiedział Chiu, dodając, że położy również podwaliny pod morskie badania naukowe, takie jak monitorowanie środowiska morskiego Arktyki i gromadzenie podstawowych danych hydrologicznych w ramach współpracy międzynarodowej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *