Connect with us

Świat

Tajfun Chaba: Hongkong powiedział, że trzeba będzie „cudu”, aby znaleźć więcej ocalałych z zatopionego Fujing001. Chiny właśnie znalazły?

Published

on

Dwadzieścia sześć osób zaginęło po tym, jak chiński statek inżynieryjny Fujing001 – z załogą 30 osób – zatonął około 300 kilometrów (185 mil) na południowy zachód od Hongkongu w sobotę, kiedy Typhoon South China z wiatrem 144 km/h (89,5 mil na godzinę).

Podczas gdy służba lotnictwa stanowego Hongkongu ewakuowała w sobotę trzy osoby, nadzieje na znalezienie kolejnych ocalałych zniknęły po tym, jak służba powiedziała w niedzielę wieczorem, że prawdopodobieństwo jest „bardzo, bardzo niskie”.

Ale zaledwie kilka godzin później, Morskie Centrum Poszukiwawczo-Ratownicze Guangdong w południowych Chinach ogłosiło, że uratowało czwartego członka załogi, który został opisany jako będący w „normalnym stanie fizycznym”.

Po znalezieniu czwartego członka załogi nastąpiło wznowienie działań poszukiwawczych w niedzielę. Poszukiwania zostały zawieszone w sobotę wieczorem z powodu złych warunków pogodowych, które według Departamentu Morskiego Hongkongu czynią je zbyt niebezpiecznymi dla zespołów ratowniczych.

„Szanse na znalezienie (więcej załogi) żywej są bardzo, bardzo małe” – powiedział dyspozytor lotów z Hongkongu West Wu Wai-hung na konferencji prasowej w niedzielę po tym, jak jego służba uratowała trzech członków załogi.

„Chcemy oddać nasze serca rodzinom zaginionych marynarzy i robotników i żałuję, że nie udało nam się znaleźć kilku ocalałych, to byłby cud”.

Następnego dnia baza marynarki wojennej Kantonu potwierdziła, że ​​czwarty członek załogi – opisany jako marynarz – został uratowany żywcem i że poczyniono przygotowania do sprowadzenia go na brzeg.

Trzech członków załogi uratowanych przez Hong Kong Air Service zostało opisanych jako w stabilnym stanie i są leczeni w szpitalu North Lantau.

Statek o długości 240 metrów – nazwany przez chińskie władze „pływającym żurawiem” – był wykorzystywany do budowy farmy wiatrowej u wybrzeży południowych Chin, kiedy uderzył Chaba.

Hongkong Air Service poinformował, że od niedzieli rozmieścił trzy samoloty ze stałym skrzydłem, sześć helikopterów i 36 ratowników do operacji poszukiwawczej o obwodzie 1300 km (807 mil).

READ  Biden obiecuje większe wsparcie militarne dla Europy Środkowej – mówi litewski urzędnik

Morskie Centrum Poszukiwawczo-Ratownicze Guangdong poinformowało, że rozmieściło siedem statków ratowniczych, a także statki ratownicze, handlowe i statki straży przybrzeżnej.

Centrum poinformowało, że koordynowało również z China Southern Airlines wysyłanie helikopterów ratunkowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.