Connect with us

Nauka

Ta roślina ewoluowała, aby ukryć się przed drapieżnikiem. To może być my.

Published

on

Wspinaj się wystarczająco długo w górach Hengduan w pobliżu Yulong w Chinach, a prawdopodobnie zauważysz Fritillaria delavayi. Małe, urocze rośliny mają eleganckie zielone liście i żółte kwiaty w kształcie dzwonka. Każdy wyskakuje z szarego piargu jak broszka.

Wędruj w tym samym paśmie górskim oddalonym o zaledwie 65 mil, a będziesz musiał pracować znacznie ciężej, aby zobaczyć rośliny tego samego gatunku. Tam rośliny F. delavayi mają matową opaleniznę, podobnie jak skały, na których żyją. W pobliżu Muli są zamiast tego ciemnoszare, aw Pujin czerwono-brązowe.

Dlaczego ten jeden gatunek występuje w tak wielu różnych kolorach? Może się przed tobą ukrywać.

Według artykuł opublikowany w zeszłym miesiącu w Current BiologyF. delavayi wyewoluował kilka różnych typów kolorów, ponieważ ludzie zbierają jego cebulki. Odkrycie sugeruje, że roślina jest najnowszym przykładem na rosnącej liście gatunków, które wydają się mieć ludzie nieumyślnie pod wpływem w rozwijanie nowych cech.

Plik imponujący wydziwianie Zwierząt posługiwać się przebranie się jest znane większości ludzi, ale kamuflaż roślinny przyciąga mniej uwagi. Yang Niu, badacz z Kunming Institute of Botany przy Chińskiej Akademii Nauk i główny autor nowej pracy, spędził lata dokumentowanie możliwych przykładów ukrywania się roślin. Mogą występować cętkowane liście niektórych roślin leśnych utrudnić aby zwierzęta roślinożerne je zauważyły. Lithops, znane również jako „żywe kamienne rośliny”, wydają się udawać kamyki.

Te rośliny zwykle próbują oszukać coś konkretnego. Corydalis benecincta, inna roślina alpejska badana przez dr Niu, ma „specjalistycznego wroga” – powiedział – motyla, którego gąsienice skubią liście rośliny. Prawdopodobnie w odpowiedzi normalnie zielona roślina wyewoluował subtelniejszą szarą odmianę.

„Inne tego rodzaju zakamuflowane rośliny występowały w innych miejscach na całym świecie – one też mają wrogów” – powiedział. Rozbieżne ubarwienie F. delavayi było początkowo zagadkowe, ponieważ wydawało się, że żadne zwierzęta go nie zjadają.

READ  Ostatni przelot Jowisza przyniósł jedne z najwspanialszych widoków

Ale cebulki tej i innych roślin Fritillaria są powszechnymi składnikami leczniczymi, używanymi w leczeniu kaszlu. Ludzie zbierają je od ponad 2000 lat. A jeśli wrogiem tej rośliny jesteśmy my? Jeśli tak, rośliny F. delavayi na obszarach, które są bardziej intensywnie zbierane, powinny być lepiej zakamuflowane niż te w miejscach, w których ludzie je rzadziej zbierają.

Aby to sprawdzić, naukowcy skupili się na ośmiu populacjach roślin. Aby ocenić presję zbiorów w każdym miejscu, poprosili sprzedawców ziół o dane i wykorzystali je, aby dowiedzieć się, jaka część populacji F. delavayi była zbierana corocznie przez sześć lat. Ocenili również, jak trudne było zbieranie roślin w różnych miejscach.

Aby określić, jak dokładnie rośliny pasują do swojego tła, pobrali próbki skał i liści z każdego miejsca i porównali kolor i intensywność odbijanego światła.

Aby ustalić, czy bliższe dopasowanie rzeczywiście utrudnia dostrzeżenie roślin, stworzyli grę online o nazwie „Spot the Plant ” – który pokazuje graczom zdjęcia roślin F. delavayi w różnych lokalizacjach, z instrukcjami, aby jak najszybciej je kliknąć. Dr Niu powiedział również, że lokalni kolekcjonerzy powiedzieli naukowcom, że zauważyli, iż rośliny w niektórych miejscach są lepiej zakamuflowane.

Kiedy połączyli te wskaźniki, dopasowali się zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku populacji F. delavayi, które są w dużej mierze pozostawione same sobie, łatwo jest być zielonym. Ale te, które znajdują się pod dużą presją zbiorów, teraz znikają w tle, niezależnie od tego, czy są brązowe, czerwono-brązowe czy szare.

Badanie przedstawia „dość przekonujący przypadek”, że ludzie kierują kamuflażem tej rośliny, powiedział Ilik Saccheri, profesor genetyki ekologicznej na Uniwersytecie w Liverpoolu, który bada zmianę koloru ćmy i motyli i nie był zaangażowany w tę pracę. Dodał jednak, że więcej eksperymentów wzmocniłoby dowody.

READ  Mapa, która pokazuje, ile zgonów spowodowanych koronawirusem miało miejsce w Twoim obszarze kodu pocztowego

Ponieważ ludzie nadal manipulują innymi gatunkami, dobrze jest pamiętać, że inne gatunki muszą w odpowiedzi wykonać ruch.

„Ludzie od tysięcy lat sztucznie selekcjonują wszelkiego rodzaju rośliny, zwierzęta i drożdże” – mówi dr Saccheri. „To dobry przykład niezamierzonego wyboru”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *