Szok na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce: Sable nie kwalifikuje się do finału biegu na 3000 m z przeszkodami

Rekordzista kraju w biegu na 3000 m z przeszkodami Avinash Sable nie zakwalifikował się do finału Mistrzostw Świata IAAF po szokującym wyniku 19 sierpnia w Budapeszcie i zajął siódme miejsce w biegu.

Sable, która spędziła wiele miesięcy na treningach za granicą finansowanych przez Ministerstwo Sportu, aby przygotować się do tej flagowej imprezy i została wykluczona z udziału w krajowych rozgrywkach, z czasem 8 minut i 22,24 sekundy zajęła siódme miejsce w pierwszej rundzie.

To był wyścig taktyczny i 28-latek ponownie zawiódł na największym etapie. Był liderem na 2300 m, ale później stracił impet, szczególnie na ostatnim okrążeniu, i daleko mu do rekordu kraju 8:11,20.

Do finału awansuje tylko pięciu najlepszych zawodników z trzech biegów.

Oczekiwano, że Sable przynajmniej dotrze do finału, jeśli nie zdobędzie medalu. Jego występ to ogromne rozczarowanie dla indyjskiego obozu w dniu otwarcia mistrzostw.

To był trzeci występ Sable w Mistrzostwach Świata i po raz pierwszy nie udało mu się dotrzeć do finału.

Zajmując 11. miejsce w finałach w Eugene w USA w zeszłym roku, nie był w stanie ukończyć wyścigu taktycznego, który zalicza się do najwolniejszych w historii tego pokazu. W edycji Doha 2019 zajął 13. miejsce.

Rekordzista świata Lamecha Girma z Etiopii ustanowił najlepszy czas przed finałem z wynikiem 8:15,89 i wygrał trzeci bieg, a mistrzyni olimpijska i świata Soufiane El Bakkali z Maroka zajęła drugie miejsce w drugim biegu z wynikiem 8:23,66.

Hindusi byli też z tyłu w chodzie mężczyzn na 20 km.

Vikash Singh zajął 28. miejsce w czasie 1 godziny 21 minut i 58 sekund, podczas gdy Paramjit Singh (1:24:02) i Akashdeep Singh (1:31:12) zajęli odpowiednio 35. i 47. miejsce w biegu na 50 zawodników.

Występ rekordzisty kraju Akashdeepa (NR: 1:19:55) był tym bardziej rozczarowujący, że był on ostatnim zawodnikiem, który ukończył wyścig.

READ  Producenci kotłów przypadają na 23 stan Ohio

Dwóch zawodników nie ukończyło biegu, a jeden został zdyskwalifikowany.

Sable od jakiegoś czasu trenuje wysokościowo w Colorado Springs w USA. W rzeczywistości w kwietniu zeszłego roku rozpoczął treningi w USA pod okiem znanego trenera Scotta Simmonsa, korzystając z funduszy w ramach programu Target Olympic Podium Departamentu Sportu.

Trening za granicą w zeszłym roku opłacił się Sable’owi, kiedy zdobył srebrny medal na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2022 w Birmingham, kończąc hegemonię Kenii od 1998 roku.

W tym roku Sable była w Colorado Springs od marca i pozwolono jej trenować w St. Moritz w Szwajcarii na początku sierpnia, zanim przyjechała tutaj.

Sable brał udział w trzech imprezach Diamentowej Ligi w tym sezonie, najlepiej w Silsea w Polsce, gdzie zakwalifikował się z dużym wyprzedzeniem na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 z czasem 8:11,63 i zajmując szóste miejsce.

Jest to pozycja premium dostępna wyłącznie dla naszych subskrybentów. Czytaj ponad 250 takich artykułów premium co miesiąc

Wyczerpałeś limit bezpłatnych przedmiotów. Prosimy o wsparcie wysokiej jakości dziennikarstwa.