Connect with us

Nauka

Szefowie NASA rozmawiają z kolegami z Wielkiej Brytanii o misjach Artemis

Published

on

Szefowie NASA rozmawiają z kolegami z Wielkiej Brytanii o misjach Artemis

Najwyższe szczeble NASA rozmawiają z brytyjską Agencją Kosmiczną o wystrzeleniu misji na Księżyc i sugerują, że astronauci z zaprzyjaźnionych krajów mogą zdobyć miejsce na następnym lądowaniu.

Rozmowy wzbudziły nadzieje, że nowe misje mogą zobaczyć brytyjskiego astronautę spacerującego po Księżycu i zaznaczyć Wielką Brytanię jako drugi naród, który wylądował na powierzchni Księżyca, za USA w 1969 roku.

Szef NASA jest obecnie w Londynie, omawiając misje Artemis, program, którego celem jest dalsze badanie Księżyca i lądowanie na jego południowym biegunie księżycowym do 2025 roku.

Jak podała NASA, pierwsi dwaj astronauci, którzy wylądują w 2025 roku, będą prawdopodobnie Amerykanami, w tym prawdopodobnie pierwszą kobietą i pierwszym mężczyzną, który chodził po powierzchni Księżyca od ponad 50 lat.

Brytyjski astronauta Tim Peake jest jedynym brytyjskim astronautą w zespole Europejskiej Agencji Kosmicznej. NASA powiedziała, że ​​jest zainteresowana wystrzeleniem astronauty na Księżyc, który jest częścią ESA, szczególnie z kraju pomagającego w budowie stacji kosmicznej Lunar Gateway, która obejmuje Wielką Brytanię.

Mówi się, że najwyżsi dyrektorzy NASA rozmawiają z brytyjską Agencją Kosmiczną o wystrzeliwaniu misji na Księżyc.  Misje mogą zobaczyć pierwszych Brytyjczyków, którzy postawią stopę na Księżycu

Mówi się, że najwyżsi dyrektorzy NASA rozmawiają z brytyjską Agencją Kosmiczną o wystrzeliwaniu misji na Księżyc. Misje mogą zobaczyć pierwszych Brytyjczyków, którzy postawią stopę na Księżycu

Czym są porozumienia Artemis?

Porozumienia Artemis obiecują powrót ludzi na Księżyc do 2025 roku, ale stanowią również próbę powstrzymania wojny w kosmosie.

Umowy są pierwszymi zasadami ustawowymi mającymi na celu ustanowienie prawa międzynarodowego dotyczącego kolonizacji kosmosu, opracowanym za administracji Trumpa.

Porozumienia podpisało trzynaście krajów, w tym Australia, Wielka Brytania, Japonia i Kanada.

Ostatnio podpisały je Francja i Arabia Saudyjska, a także Brazylia, Korea Południowa, Luksemburg i Polska – ale inne kraje obawiają się, że umowy reprezentują USA próbujące dyktować zasady eksploracji kosmosu.

Chiny i Rosja nie podpisały porozumień i zdecydowały się rozwijać własne misje księżycowe.

READ  „Okrucieństwo ducha”: nadzieja prześwituje przez ból Ukrainy

Indie i Niemcy również odmówiły podpisania.

Sojusz wprowadza kwestie na orbitę dla przyszłych branż, takich jak wydobycie asteroid i kontrola nad rozkwitającym przemysłem turystyki kosmicznej – do tej pory ograniczonym do miliarderów, takich jak Richard Branson i Jeff Bazos.

Asteroida znajdująca się między Marsem a Jowiszem, zwana 16 Psyche, składa się w całości z niklu, żelaza i litego złota, a asteroida jest szacowana na około 10 000 biliardów dolarów.

Bez względu na to, który kraj kontroluje infrastrukturę wokół Księżyca, łatwiej będzie czerpać korzyści z dochodowego przemysłu wydobywczego, jeśli będzie to opłacalne.

Traktat ONZ o przestrzeni kosmicznej, podpisany w 1967 r. przez wszystkie główne kraje kosmiczne, nadal stanowi podstawę międzynarodowego prawa w kosmosie – argumentując, że wszystkie narody mają prawo do eksploracji poza powierzchnią Ziemi i że przestrzeń kosmiczna nie jest terytorium żadnego narodu.

Krytycy obawiają się, że porozumienia Artemis zagrażają tej zasadzie i opowiadają się za bardziej pluralistycznym traktatem kosmicznym.

Ale potem może być miejsce dla narodów, które pomogą w budowie stacji kosmicznej Lunar Gateway, zaplanowanej na orbitę Księżyca.

Brytyjskie firmy pomagają budować stację, budząc nadzieję, że drugim krajem, który wyląduje na Księżycu, może być Wielka Brytania.

Projekt ma również na celu umieszczenie na Księżycu pierwszej kolorowej osoby, ale nie jest jasne, jakiej będą narodowości.

Administrator NASA, Pamela Melroy, powiedziała: „Czuję się bardzo pewna, że ​​będziemy mieć międzynarodowego partnera, ponieważ przyczyniają się do budowy Gateway… ale nie zdecydowaliśmy jeszcze, kiedy się pojawią”.

Japońskie i kanadyjskie agencje kosmiczne również nawiązały współpracę z NASA, aby pomóc w budowie stacji, więc konkurencja o miejsce na Księżycu może stać się zacięta.

Stacja Gateway ma zostać zbudowana między pierwszym a drugim lądowaniem załogowym, zaplanowana na 2026 r.

READ  Białoruskie helikoptery naruszyły polską przestrzeń powietrzną – mówi Warszawa

NASA oczekuje, że „astronauta ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) dołączy do nas na powierzchni Księżyca”, według Czasy.

Obecnie w zespole ESA jest tylko jeden brytyjski astronauta – Tim Peake – ale kilku innych Brytyjczyków osiągnęło ostatnie etapy nowej generacji astronautów ESA, które zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.

Szefowie NASA dodali, że będzie „więcej możliwości” [for UK involvement] gdy program ożywa”.

Pierwszy brytyjski instrument poleciałby w tym roku na Księżyc na module księżycowym Peregrine-1, który dostarcza ładunki na orbitę i na powierzchnię.

Lunar Trailblazer, statek kosmiczny zaprojektowany do wykrywania i mapowania wody na powierzchni Księżyca, aby dowiedzieć się więcej o wodzie księżycowej, prezentują instrument do mapowania termicznego opracowany przez Uniwersytet Oksfordzki i finansowany przez Brytyjską Agencję Kosmiczną.

Wykryje cząsteczki wody w cienkiej atmosferze księżyca w ramach projektu mapowania powierzchni księżyca w przyszłym roku.

Bezzałogowa misja Artemis rozpocznie się we wrześniu, po czym nastąpią dwie misje załogowe, aby okrążyć Księżyc.

Oczekuje się, że astronauci zejdą na powierzchnię Księżyca w 2025 roku.

Tylko siedem osób urodzonych w Wielkiej Brytanii, w tym Helen Sharman w 1991 roku i Peake w 2015 roku, poleciało w kosmos.

Transakcje pojawiają się w czasie, gdy rośnie popyt na metale ziem rzadkich, które są wykorzystywane w urządzeniach technologicznych i można je znaleźć w ogromnych ilościach w kosmosie.

Nowe bazy księżycowe pozwoliłyby narodom rozpocząć misje eksploracji kosmosu mające na celu wydobycie asteroid, które teoretycznie mogłyby łatwiej przetransportować te materiały z powrotem na Ziemię.

Według autora geopolityki Tima Marshalla stacja kosmiczna Gateway jest kluczowym elementem zabezpieczenia przyszłego przemysłu kosmicznego dla USA.

Ale Chiny stworzyły również wstępne plany bazy księżycowej z Rosją, podnosząc możliwość, że narody rywalizujące z USA o eksplorację kosmosu mogą pokonać swoich sojuszników na Księżycu.

READ  Wysokie ceny energii prowadzą do renesansu węgla w Czechach

3 stycznia 2019 r. Chiny wylądowały na ciemnej stronie Księżyca bezzałogowym statkiem kosmicznym, pierwszym statkiem kosmicznym w historii, który dokonał takiego lądowania na niezbadanym obszarze, zwanym tak, ponieważ nigdy nie jest widoczny z Ziemi.

Administracja Trumpa opracowała plan prawny dla wydobycia na Księżycu w ramach Porozumień Artemis.  Wielka Brytania była jednym z pierwszych sygnatariuszy i współpracowała z USA przy kilku swoich programach kosmicznych.

Administracja Trumpa opracowała plan prawny dla wydobycia na Księżycu w ramach Porozumień Artemis. Wielka Brytania była jednym z pierwszych sygnatariuszy i współpracowała z USA przy kilku swoich programach kosmicznych.

Pierwszy brytyjski instrument poleciałby w tym roku na Księżyc na module księżycowym Peregrine-1, który dostarcza ładunki na orbitę i na powierzchnię.

Pierwszy brytyjski instrument poleciałby w tym roku na Księżyc na module księżycowym Peregrine-1, który dostarcza ładunki na orbitę i na powierzchnię.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *