Connect with us

Sport

Szef UE zapowiada niełagodzenie demokratycznych walk z Polską i Węgrami

Published

on

Gabriela Baczyńska

BRUKSELA (Reuters) – Przewodniczący Unii Europejskiej obiecał w środę, że nie ustanie w zmaganiach z Polską i Węgrami o standardy demokratyczne i zagroził podjęciem dalszych kroków prawnych i zamrożeniem funduszy.

UE od lat spiera się z eurosceptycznymi, nacjonalistycznymi władcami w Budapeszcie i Warszawie o ich restrykcyjne podejście do migracji, dyskryminację kobiet i gejów oraz narzucenie większej kontroli państwa nad mediami, sądami, organizacjami pozarządowymi i naukowcami.

Takie kroki podważają demokratyczną kontrolę i równowagę oraz naruszają fundamentalne ideały bloku 27 narodów.

„Te wartości są teraz zakotwiczone w naszych traktatach europejskich. Wszyscy podpisaliśmy go, kiedy jako wolne i suwerenne kraje staliśmy się częścią tej Unii ”- powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen w corocznym przemówieniu politycznym.

„Jesteśmy zdeterminowani, by bronić tych wartości”.

Jej władza wykonawcza w zeszłym tygodniu wezwała najwyższy sąd UE do ukarania Warszawy za część przeglądu sądowego przeprowadzonego przez partię rządzącą, ale który został uznany za nielegalny przez luksemburski Trybunał Sprawiedliwości (ETS).

„Dialog nie jest celem samym w sobie, powinien prowadzić do rezultatów” – powiedziała von der Leyen. „Mamy podwójne podejście do dialogu i zdecydowanych działań. Zrobiliśmy to w zeszłym tygodniu. I nadal będziemy to robić”.

PIENIĄDZE ZA WARTOŚCI

Warszawa wyznaczyła również w środę termin na rozwianie obaw związanych z niektórymi obszarami w Polsce, które deklarują się jako „wolne od LGBT”. Kiedy von der Leyen zakończyła swoje przemówienie, nie otrzymano żadnego powiadomienia, powiedział rzecznik komisji.

W zeszłorocznym przemówieniu Von der Leyen na temat stanu techniki stwierdzono, że w UE nie ma miejsca na takie „wolne od ludzi” strefy i że blok od tego czasu przestał je finansować.

Komisja podjęła również tego lata działania prawne przeciwko Węgrom w związku z nowym prawem zakazującym szkołom wykorzystywania materiałów promujących homoseksualizm.

READ  Siatkarz LM. Jastrzębski Węgiel - Stroitiel 3-0

Coraz bardziej zaciekłe spory mogą kosztować samozwańczych „złych liberałów” więcej.

Osiemnaście z 27 krajów bloku – ale nie Polska czy Węgry – otrzymało już zgodę Komisji na ich krajowe plany wydatków, otwierając dostęp do dodatkowych miliardów euro z bloku, aby ponownie uruchomić wzrost dotknięty pandemią COVID.

Von der Leyen powiedziała, że ​​Węgry muszą zrobić więcej, aby walczyć z korupcją: „Chcemy zobaczyć te kroki w narodowych planach odbudowy, w przeciwnym razie nie możemy zgodzić się na te plany”.

Cięcia w innych materiałach informacyjnych są również możliwe w ramach nowego rozporządzenia, które wiąże dostęp do funduszy UE z poszanowaniem praworządności.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić budżet UE” – powiedziała von der Leyen i zapowiedziała, że ​​w nadchodzących tygodniach Komisja wyśle ​​pierwsze ostrzeżenia do państw członkowskich w ramach mechanizmu, który nie został jeszcze zbadany.

(Sprawozdanie Gabrieli Baczyńskiej, red. Marine Strauss, William Maclean)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *