Connect with us

Świat

Sytuacja w oblężonej hucie jest „poza katastrofą humanitarną”, powiedział CNN dowódca w środku

Published

on

Sytuacja w oblężonej hucie jest „poza katastrofą humanitarną”, powiedział CNN dowódca w środku
Huta żelaza i stali Azovstal za budynkami uszkodzonymi podczas rosyjskiego ataku 28 kwietnia na południowe miasto portowe Mariupol na Ukrainie. (Aleksander Ermoczenko/Reuters)

Rosyjskie siły otoczyły kordonem obszar w Mariupolu, prawdopodobnie przed kolejną próbą szturmu na hutę Azowstal, powiedział ukraiński urzędnik.

„Na razie okupanci ponownie zamknęli plac dzielnicowy na lewym brzegu Veselka Park. Może to być spowodowane kolejną próbą szturmu na Azowstal lub walkami ulicznymi – powiedział Petro Andruszczenko, doradca burmistrza Mariupola.

Park Veselka znajduje się na północ od Azovstal.

Andruszczenko mówił także o rosyjskich staraniach o przejęcie większej liczby ról rządowych w Mariupolu.

Powiedział, że sojusznicy Rosji w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej próbują „nacjonalizować” ukraińskie nieruchomości, takie jak port.

W czwartek szef DRL Denis Pushilin powiedział, że port morski zostanie oczyszczony i rozpocznie się odbudowa, a „port będzie w pełni operacyjny, planujemy pierwszą wysyłkę w maju”.

Andruszczenko powiedział również, że Rosjanie również zaczną liczyć aktywa w częściach Mariupola „pomimo publicznych sprzeciwów”.

Budynki mieszkalne poważnie uszkodzone podczas rosyjskiego ataku na Mariupol na Ukrainie 28 kwietnia.
Budynki mieszkalne poważnie uszkodzone podczas rosyjskiego ataku 28 kwietnia na Mariupol na Ukrainie. (Aleksander Ermoczenko/Reuters)

Spis dokona oceny stanu wieżowców w południowym mieście portowym, a także ocalałych mieszkań i ich właścicieli – powiedział.

„Wczoraj okupanci Mariupola wystawili pierwszy akt urodzenia za ostatni miesiąc. Po raz pierwszy w Mariupolu rosyjski satelita terrorystyczny oficjalnie ukradł obywatelstwo naszego ukraińskiego dziecka” – dodał Andruszczenko.

Komentarze Andruszczenko pojawiły się kilka godzin po tym, jak ukraińskie biuro prezydenckie ogłosiło wznowienie wysiłków w celu wyciągnięcia ludności cywilnej z oblężonej huty Azowstal w Mariupolu.

Trochę tła: W ostatnich dniach siły rosyjskie nasiliły ataki na rozległy kompleks przemysłowy Azovstal w ramach próby pełnego przejęcia Mariupola.

Yuriy Ryzhenkov, dyrektor generalny Metinvest Holding, który jest właścicielem obiektu, określił tę scenę jako „katastrofę humanitarną”.

„Miasto jest pod dosłownym oblężeniem od prawie dwóch miesięcy. A Rosjanie nie pozwalają nam wnosić jedzenia do miasta ani wody do miasta” – powiedział Ryżenkow powiedział CNN.

READ  Rebelianci Houthi w Jemenie zajmują statek towarowy na Morzu Czerwonym, Izrael obwinia Iran | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Zbudowana w 1933 r. za rządów sowieckich fabryka została częściowo zburzona podczas okupacji hitlerowskiej w latach 40. XX wieku, zanim została odbudowana.

Teraz znowu go nie ma – według ukraińskich urzędników w jego zwłokach znajdują się ukraińscy żołnierze i około tysiąca cywilów w labiryncie podziemnych komór.

Od tego czasu Azovstal stał się symbolem ukraińskiego oporu wobec nieustannego militarnego ataku Rosji na Ukrainę.

Do tego posta przyczyniły się Lauren Said-Moorhouse z CNN, Isa Soares, Madalena Araujo i Oleksandra Ochman.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *