Connect with us

Świat

STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI. Gubernator Michigan Gretchen Whitmer zaatakowała porywaczy

Published

on

Istnieją plany porwania gubernatora Michigan Gretchen Whitmer i szturmu na zgromadzenie stanowe, poinformowało Federalne Biuro Śledcze. FBI podało, że w sprawie aresztowano 12 osób.

Według danych FBI, konspiratorzy dwukrotnie dyskutowali o porwaniu gubernatora w „bezpiecznym miejscu” w Wisconsin. Tam miałaby „negocjacje”. Według spiskowców Whitmer, która wprowadziła w swoim stanie rozległe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, naruszyła konstytucję USA.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE

W dokumencie przekazanym sądowi agent FBI poinformował, że członkowie grupy mówili między innymi o „tyranobójstwie”. Spiskowcy werbowali się do swojej sieci – zachęcali do rozmów z sąsiadami i rozpowszechniali swój plan.

Gubernator Stanu Michigan Gretchen WhitmerRENA LAVERTY / PAP / EPA

Grupa początkowo rozważała szturm na parlament stanu Michigan w Lansing. Później jednak głównym planem było porwanie gubernatora z jej domu wakacyjnego w północnym Michigan. W celu przygotowania się do akcji konspiratorzy dwukrotnie w sierpniu i wrześniu odwiedzali dom gubernatora. Planowali wysadzić most i zdetonować ładunki, aby uniemożliwić siłom bezpieczeństwa próbę odbicia Whitmera. Ostateczne ćwiczenia zaplanowali na koniec października. Cała akcja powinna mieć miejsce przed wyborami prezydenckimi 3 listopada w USA.

„Jeden z największych przypadków w najnowszej historii policji stanu Michigan”

W środę wieczorem Detroit News poinformował, że 12 osób zostało aresztowanych z zarzutów stanowych i federalnych. Śledztwo rozpoczęło się na początku 2020 roku. FBI dowiedziało się o spisku w mediach społecznościowych i dyskusjach dotyczących brutalnego obalenia rządu.

Na spotkaniu grupowym w Ohio rząd federalny nagrodził osobę, której informacje pomogły w aresztowaniach. Za to źródło otrzymało 8,6 tys. Dolarów. Słowa poparcia dla przedstawicielki Partii Demokratycznej, Whitmer, pochodziły zarówno od jej polityków z partii macierzystej, jak i republikanów. „To jeden z największych przypadków w najnowszej historii policji stanu Michigan” – powiedział pułkownik Joe Gasper.

Główne źródło zdjęć: RENA LAVERTY / PAP / EPA

READ  Tysiące migrantów płyną z Maroka do hiszpańskiej enklawy Ceuta
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.