Connect with us

Zabawa

Standard telewizji naziemnej DVB-T2 / HEVC

Published

on

27 czerwca 2022 r. ostatnie cztery województwa w Polsce zostaną objęte zakresem nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. O czym należy pamiętać? Między innymi obecność odpowiedniego telewizora lub dekodera.

30 czerwca 2022 To jedna z najważniejszych dat w historii telewizji w Polsce. Od tego dnia dostępna będzie większość programów naziemnych Tylko w standardzie DVB-T2 / HEVC. Zmiany rozpoczną się w marcu przyszłego roku i będą wprowadzane sukcesywnie w następujących regionach kraju:

  • 28 marca 2022 w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 w województwach łódzkim, opolskim, wiتوtokrzyskim, olińskim, małopolskim i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 W powiatach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Badania: Narodowy Instytut Telekomunikacji rozpoczyna kampanię DVB-T2
Badania: Telewizja DVB-T2 HEVC dostępna do testów na Pomorzu Zachodnim

W całej Unii Europejskiej wprowadzany jest standard DVB-T2/HEVC. Jest to głównie zmiana techniczna, ale wynika również z konieczności zwolnienia części częstotliwości radiowych dla ruchu radiowego, m.in Sieci 5G (pasmo 700MHz).

Jak ona się teraz ma

Ponad 30 (w większości bezpłatnych) programów dociera do widzów w Polsce za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawany jest przez stacje naziemne w całym kraju. Do odbioru sygnału wystarczy antena i odpowiedni telewizor lub dekoder. Programy są podzielone na multipleksy (MUX) i są dostępne na różnych kanałach telewizyjnych w zależności od regionu. Na przykład odbiorca Województwo Warmińsko-Mazurskie Teraz do Twojej dyspozycji:

  • Multiplekser MUX-1 (kanał TV 27, 28, 38 lub 43): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV,
  • Multiplekser MUX-2 (kanał 21, 24, 33 lub 48): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6,
  • Multiplekser MUX-3 (26, 29, 36 lub 50 kanałów): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD,
  • Multiplekser MUX-4 (kanał 23, 36, 39 lub 46): 24 płatne i bezpłatne kanały na wydarzenia,
  • Multiplekser MUX-8 (kanał 6, 7, 8 lub 9): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
READ  Fiński pilot wykonuje pierwszą misję w Siłach Powietrznych po przystąpieniu kraju do NATO

Po 27 czerwca 2022 r. Wysyłane są tylko 1, 2, 3 i 4 sygnały multipleksowe w standardzie DVB-T2/HEVC.

DVB-T2 / HEVC – Większy wyświetlacz, lepsza jakość

Po wprowadzeniu DVB-T2/HEVC powyższa lista programów wkrótce stanie się przestarzała. Kryterium to pozwoli na zwiększenie ich liczby w każdym z multipleksów i wzbogacenie oferty nadawców. Telewizja naziemna w nowej odsłonie również przyciąga widzów Ogromny skok w jakości obrazu i dźwiękuKto może oglądać swoje ulubione programy w jakości HD, a nawet w? Ultra HD (4K), pod warunkiem, że masz odpowiedni odbiornik. Istnieje również dźwięk przestrzenny w Dolby AC-4.

To, co stanie się standardem w przyszłym roku, można teraz obejrzeć i przetestować. Wielu nadawców w całej Polsce nadaje multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Pokrycie można sprawdzić na emimaps.emitel.pl.

Sprawdź, czy masz odpowiedni telewizor

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej wymaga od widzów posiadania odpowiedniego sprzętu, bez którego odbiór nie byłby możliwy. W ciągu najbliższych kilku miesięcy polscy mieszkańcy powinni sprawdzić, czy ich urządzenia są odpowiednie.

Będziesz go najpierw potrzebować Telewizor obsługuje DVB-T2 / HEVC (lub odpowiedni dekoder). Listę funkcji jakie musi posiadać odbiornik znajduje się w specjalnie przygotowanej instrukcji. Inną opcją jest samodzielne sprawdzenie, czy na naszych urządzeniach odbieramy programy testowe DVB-T2/HEVC. Dostarczono instrukcje, jak wykonać taki test pod tym adresem.

Jeśli nasz telewizor nie spełnia wymagań, być może będziesz musiał zdecydować się na zakup nowego urządzenia. Innym rozwiązaniem jest zakup dekodera do starszego telewizora.

Badania: UKE przypomina: Kupując telewizor sprawdź, czy obsługuje standard DVB-T2/HEVC
Badania: Telewizor Samsung DVB-T2 / HEVC zgodny z 2018 r.

Źródło obrazu: Renateko / Pixabay, Emitel

Źródło tekstu: gov.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *