Connect with us

Nauka

SpaceX dąży do nowego rekordu ponownego użycia rakiety podczas setnego startu Falcona 9 – Spaceflight Now

Published

on

Rakieta Falcon 9 wystrzeliwuje swoje silniki na przylądek Canaveral w niedzielę, przygotowując się do wystrzelenia z kolejnymi 60 satelitami Starlink. Kredyt: Stephen Clark / Spaceflight Now

Sześćdziesiąt kolejnych satelitów internetowych Starlink jest gotowych do wystrzelenia na orbitę w niedzielną noc z Cape Canaveral podczas setnego lotu wyrzutni SpaceX Falcon 9 oraz siódmego lotu wielokrotnego użytku „lidera floty” SpaceX.

Rakieta Falcon 9 ma wystartować o 21:56:21 w niedzielę czasu wschodniego (0256: 21 GMT w poniedziałek) z pad 40 na stacji sił powietrznych Cape Canaveral. Misja ma wystrzelić mniej niż 34 godziny po poprzednim locie SpaceX, a Start Falcona 9 z Kalifornii który wciągnął na orbitę satelitę oceanograficznego zaprojektowanego do pomiaru wzrostu poziomu morza.

Wystrzelenie Falcona 9 z satelity oceanograficznego Sentinel-6 Michael Freilich w sobotę było 22. misją SpaceX w 2020 r., Pobijając rekord firmy pod względem największej liczby startów wykonanych w roku kalendarzowym. Niedzielny lot przedłuży rekord.

Podczas gdy start Falcona 9 z Kalifornii leciał z fabrycznie świeżym wzmacniaczem pierwszego stopnia, SpaceX wystrzelony z Florydy w niedzielną noc będzie wykorzystywał wzmacniacz, który latał sześć razy wcześniej. Siódmy lot rakiety ustanowi nowy rekord w programie ponownego użycia rakiety SpaceX, przełamując znak ustanowiony przez ten sam wzmacniacz podczas jego szóstej misji w sierpniu.

Rakieta, która ma zostać wystrzelona w niedzielę – znana jako B1049 – zadebiutowała we wrześniu 2018 r. Wraz z wystrzeleniem satelity geostacjonarnego Telstar 18 VANTAGE z Cape Canaveral. Wystrzelił ponownie z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w styczniu 2019 roku z 10 satelitami Iridium do przekazywania głosu i danych.

Booster poleciał ponownie w maju 2019 roku z pierwszym zestawem 60 satelitów internetowych Starlink, a następnie trzema kolejnymi misjami Starlink 6 stycznia, 3 czerwca i 18 sierpnia.

„Dzięki tej premierze stanie się liderem floty”, napisał na Twitterze SpaceX o wzmacniaczu w sobotę.

Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny SpaceX, powiedział, że najnowsza wersja wzmacniacza Falcon 9 może latać 10 razy bez żadnych poważnych remontów i być może 100 razy z okresowymi przeglądami.

READ  Kolejne 537 przypadków COVID-19 potwierdzonych przez DHS, 3 nowe zgony zgłoszono w niedzielę

Według 45 Dywizjonu Pogodowego Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych istnieje 60 procent szans na sprzyjającą pogodę na przylądku Canaveral. Główne obawy pogodowe dotyczą chmur cumulus i zaburzeń pogody związanych z rozproszonymi opadami deszczu wzdłuż Kosmicznego Wybrzeża Florydy.

SpaceX wystrzelił testowo dziewięć silników Merlin 1D rakiety o 16:00 czasu wschodniego (2100 GMT) w sobotę. Silniki zapalały się przez kilka sekund, podczas gdy zaciski przytrzymujące trzymały rakietę mocno na podkładce 40, wysyłając niski dudnienie przez port kosmiczny Cape Canaveral.

Zespół startowy pierwotnie planował przetestować rakietę na początku piątku przed potencjalną próbą wystrzelenia w sobotę wieczorem, ale SpaceX przerwał test w ostatnich chwilach przed zapłonem. Po spuszczeniu paliwa z rakiety SpaceX ponownie napełnił Falcona 9 podczas odliczania treningowego w sobotę po południu, którego kulminacją był udany strzał testowy o godzinie 16:00.

SpaceX ponownie załaduje naftę i ciekły tlen do rakiety w niedzielny wieczór, zaczynając o 21:21 czasu wschodniego (0221 GMT). Automatyczne odliczanie przejdzie przez załadowanie paliwa, końcowe sprawdzenie systemu naprowadzania i zwiększenie ciśnienia przed wydaniem polecenia zapalenia dziewięciu silników Merlin 1D przy T-minus 3 sekundy.

Ograniczniki otworzą się, aby rakieta Falcon 9 o wysokości 229 stóp (70 metrów) wzniosła się z wyrzutni 40 z ciągiem 1,7 miliona funtów z głównych silników Merlin.

Kierując się na północny wschód od Cape Canaveral, pierwszy stopień rakiety oddzieli się na około dwie i pół minuty od misji, celując w lądowanie na statku dronowym SpaceX „Oczywiście, że wciąż cię kocham” około 400 mil (650 kilometrów) na północny wschód od miejsce startu.

Booster ma wylądować na pływającej platformie na T + plus 8 minut, 44 sekundy, chwilę przed wyłączeniem silnika górnego stopnia Falcona 9. Górny stopień rozlokuje 60 płaskich satelitów Starlink w T + plus 14 minut i 44 sekundy, zgodnie z harmonogramem misji opublikowanym przez SpaceX.

READ  Test koronawirusa spowodował wyciek płynu mózgowego u kobiet z rzadkimi schorzeniami: raport

Rakieta będzie dążyła do umieszczenia satelitów na eliptycznej orbicie w zakresie od 132 mil (213 kilometrów) do 227 mil (366 kilometrów), z nachyleniem 53 stopni do równika.

Oczekuje się, że ćwierćtonowe satelity, zbudowane przez SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton, rozwiną generujące energię układy słoneczne i przygotują swoje silniki sterujące z jonami kryptonu, aby rozpocząć podnoszenie swoich orbit do wysokości operacyjnej 341 mil (550 kilometrów), gdzie dołączą ponad 800 innych stacji przekaźnikowych Starlink do przesyłania szerokopasmowego sygnału internetowego w większości zaludnionych krajów.

W niedzielę SpaceX umieści na orbicie 955 satelitów Starlink od maja 2019 roku.

SpaceX planuje operować początkowym blokiem około 1500 satelitów Starlink na orbitach 341 mil nad Ziemią. Firma, założona przez miliardera Elona Muska, uzyskała zgodę Federalnej Komisji Łączności na wprowadzenie floty do 12 000 małych stacji szerokopasmowych Starlink działających w paśmie Ku, Ka i V.

Istnieją również wstępne plany dotyczące jeszcze większej floty 30 000 dodatkowych satelitów Starlink, ale sieć tej wielkości nie została autoryzowana przez FCC.

SpaceX twierdzi, że sieć Starlink – zaprojektowana dla usług internetowych o niskim opóźnieniu – weszła w fazę testów beta w wielu stanach USA i Kanadzie.

„W zeszłym miesiącu SpaceX uruchomił program testowy„ Better Than Nothing Beta ”, napisała firma w poście na swojej stronie internetowej. „Zaproszenia do usług zostały wysłane do części osób, które zażądały aktualizacji dostępności na Starlink.com i które mieszkają na obszarach obsługiwanych. Kilka tygodni temu Kanada przyznała Starlink zezwolenie regulacyjne, aw zeszłym tygodniu SpaceX wdrożył usługę do części południowej Kanady ”.

Wyślij e-maila do autora.

Śledź Stephena Clarka na Twitterze: @ StephenClark1.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *