Connect with us

Nauka

Słowacja dołącza do Polski, zgadzając się na przekazanie Ukrainie myśliwców

Published

on

Słowacja dołącza do Polski, zgadzając się na przekazanie Ukrainie myśliwców

Rosyjski myśliwiec MiG-29 ląduje w bazie lotniczej Malacky w pobliżu Malacky na Słowacji, 27 sierpnia 2022 r. REUTERS/David W Cerny

PRAGA (AP) – Rząd Słowacji zatwierdził w piątek plan przekazania Ukrainie floty 13 radzieckich myśliwców MiG-29, stając się drugim krajem członkowskim NATO, który wysłuchał próśb ukraińskiego rządu o samoloty. inwazja rosyjska.

Premier Eduard Heger powiedział podczas konferencji prasowej ogłaszającej decyzję, że jego rząd jest „po właściwej stronie historii”. Wcześniej Heger napisał na Twitterze, że pomoc wojskowa ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia Ukrainie obrony siebie i całej Europy przed Rosją.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI: Dochodzenie wspierane przez ONZ znalazło dowody rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie

Polska ogłosiła w czwartek, że przekaże Ukrainie kilkanaście MiG-29, zaczynając od czterech, które mają zostać dostarczone w najbliższych dniach. Zarówno Polska, jak i Słowacja sygnalizowały wcześniej gotowość realizacji zamówień Ukrainy na samoloty wojskowe, ale tylko w ramach szerszej międzynarodowej koalicji.

Heger powiedział, że posunięcie jego rządu „jest ściśle skoordynowane ze stroną polską, Ukrainą i innymi sojusznikami”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że obiecane samoloty są kolejnym przykładem tego, jak członkowie NATO „podnieśli poziom swojego bezpośredniego zaangażowania w konflikt”.

„Dostawy sprzętu oczywiście nie będą miały żadnego wpływu na wynik specjalnej operacji wojskowej, ale mogą sprowadzić na Ukrainę i naród ukraiński więcej nieszczęść” – powiedział Pieskow podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Słowacja otrzyma od Unii Europejskiej 200 milionów euro (213 milionów dolarów) w ramach rekompensaty oraz bliżej nieokreśloną broń ze Stanów Zjednoczonych o wartości 700 milionów euro (745 milionów dolarów) w zamian za przekazanie Ukrainie floty MiG-29 – powiedział minister obrony Jaroslav Nad.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie prosił kraje zachodnie o myśliwce, ale sojusznicy NATO stawiali opór, powołując się na zaniepokojenie rosnącą rolą sojuszu w wojnie.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI: ONZ zabiega o przedłużenie umowy z Rosją zezwalającej na eksport żywności i nawozów z Ukrainy

W odpowiedzi na oświadczenie Polski w czwartek Biały Dom powiedział, że posunięcie Warszawy nie będzie miało wpływu na prezydenta Joe Bidena, który opierał się wezwaniom do dostarczenia Ukrainie amerykańskich samolotów F-16 i że wyjaśnienie ich stanowiska należy do innych krajów. .

Michał Baranowski, dyrektor zarządzający warszawskiego GMF East, będącego częścią niemieckiego think tanku Marshall Fund, powiedział, że zmieniające się warunki pozwalają teraz na takie posunięcie, ponieważ początkowa niechęć do odpowiedzi na prośbę Ukrainy.

„Wiele czerwonych linii zostało przekroczonych od czasu tej dyskusji w zeszłym roku” – powiedział Baranowski przez telefon The Associated Press. Wysyłanie MiG-ów teraz „nie jest taką samą polityczną trudną sprzedażą jak w zeszłym roku”.

Ukraina będzie mogła natychmiast użyć MiG-ów bez konieczności przeszkolenia.

Zełenski zaapelował bezpośrednio do Hegera o samoloty na szczycie UE w Brukseli w zeszłym miesiącu.

Słowacja uziemiła swoje MiG-y latem z powodu braku części zamiennych i doświadczenia w ich konserwacji po powrocie rosyjskich techników do domu. Wobec braku własnych samolotów członkowie NATO Polska i Czechy wkroczyli do monitorowania słowackiej przestrzeni powietrznej.

UCZĘSZCZAĆ: Gdzie jest wojna na Ukrainie rok później

Przed inwazją na Rosję na pełną skalę w lutym 2022 roku Ukraina miała kilkadziesiąt MiG-29 odziedziczonych po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, ale nie jest jasne, ile z nich pozostaje w służbie po ponad roku walk.

Słowacki rząd, który podjął decyzję o podpisaniu dwustronnej umowy z Ukrainą na odrzutowce, ma jedynie ograniczone uprawnienia po głosowaniu nad wotum nieufności w grudniu, które obaliło koalicyjny rząd utworzony po wyborach w tym kraju w 2020 roku.

Następne wybory zaplanowano na wrzesień, kiedy opozycja ma duże szanse na wygraną. Do jej przywódców należy populistyczny były premier Robert Fico, który sprzeciwia się militarnemu wsparciu Ukrainy i unijnym sankcjom wobec Rosji oraz twierdzi, że słowacki rząd nie ma mandatu na dostarczanie Ukrainie myśliwców.

READ  „Looking for Nika”: Dlaczego ukraiński filmowiec Stanislav Kapralov ryzykował życiem, by uratować swojego psa

Partie opozycyjne, w tym partia Smer-Socjaldemokracja Ficy, odrzuciły w piątek decyzję rządu, grożąc pozwem.

Słowacja podpisała umowę na zakup 14 myśliwców F-16 Block 70/72 z USA, ale dostawa została przesunięta o dwa lata do początku 2024 roku.

Vanessa Gera w Warszawie, Polska przyczyniła się.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *