Connect with us

Świat

Serbowie znoszą blokady dróg w Kosowie, podczas gdy NATO kończy linię tablic rejestracyjnych

Published

on

Serbowie kosowscy mijają barykady w pobliżu przejścia granicznego między Kosowem a Serbią w Jarinje, Kosowo, 28 września 2021 r. REUTERS / Laura Hasani

JARINJE, Kosowo, 2 października – Przejście graniczne Kosowa z Serbią zostało ponownie otwarte w sobotę, kiedy Serbowie usunęli ciężarówki i samochody, a siły NATO wkroczyły na mocy porozumienia wynegocjowanego przez Unię Europejską, aby rozwiązać spór między sąsiednimi krajami dotyczący zerwania tablic rejestracyjnych.

Prawie dwa tygodnie po tym, jak Serbowie zablokowali drogi w proteście przeciwko decyzji Kosowa o wprowadzeniu tymczasowych tablic rejestracyjnych dla wszystkich serbskich samochodów, kosowska policja wycofała się z przejścia granicznego na północy kraju.

Rząd Kosowa powiedział, że wymóg tablic rejestracyjnych został nałożony w odwecie za serbskie środki wobec kosowskich kierowców od 2008 roku, kiedy Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii.

„Od tego weekendu i przez następne dwa tygodnie KFOR będzie utrzymywał tymczasową, silną i sprawną obecność na tym obszarze zgodnie ze wspomnianym porozumieniem” – napisano w oświadczeniu dowodzonych przez NATO sił pokojowych KFOR.

Serbia, która straciła kontrolę nad Kosowem po bombardowaniu przez NATO w 1999 roku, nie uznaje niepodległości Kosowa, a wraz z nią prawa do podejmowania działań, takich jak rejestracja samochodów.

Konfrontacja w tym miesiącu przerodziła się w przemoc, ale oba kraje osiągnęły porozumienie w czwartek za pośrednictwem specjalnego wysłannika UE Miroslava Lajcaka.

Zgodnie z umową na tablicach rejestracyjnych używane są naklejki do zakrywania symboli państwowych, a NATO, które ma około 3000 żołnierzy w Kosowie, może kontrolować ten obszar.

Lokalni Serbowie rozmawiali w sobotę ze słoweńskimi żołnierzami, którzy są częścią sił NATO, demontując barykady, podczas gdy pojazdy policyjne z Kosowa stały na przejściu granicznym.

Termin ich wycofania upłynął o godzinie 16.00 (1400 GMT).

Na drodze do członkostwa w UE Serbia musi rozwiązać wszystkie nierozstrzygnięte kwestie z Kosowem. Obie strony zgodziły się na dialog za pośrednictwem UE w 2013 r., ale poczyniono niewielkie postępy.

READ  USA i Rosja uruchomiły infolinię, aby uniknąć przypadkowego konfliktu

Niepodległość Kosowa została poparta przez kraje zachodnie, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, ale wciąż nie jest uznawana przez pięć państw członkowskich UE, a jej członkostwo w ONZ blokuje tradycyjny sojusznik Serbii, Rosja.

Reportaż Fatosa Bytyci Montaż autorstwa Ivany Sekularac, Alexandra Smitha i Helen Popper

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *