Connect with us

Gospodarka

Rwanda i Polska podpisują umowę finansową o wartości 23 mln euro w celu pobudzenia sektora mleczarskiego – KT PRESS

Published

on

Rwanda i Polska podpisują umowę finansową o wartości 23 mln euro w celu pobudzenia sektora mleczarskiego – KT PRESS

Marek Tomczuk, Członek Zarządu BGK(L) i Minister Finansów i Planowania Gospodarczego Rwandy Uzziel Ndagijimana

Rwanda i Polska podpisały umowę o finansowaniu o wartości 23 milionów euro (29 miliardów rupii) za pośrednictwem swojego Banku Rozwoju (BGK) w celu wsparcia sektora mleczarskiego. Umowa jest pierwszym finansowaniem państwowym udzielonym przez polski bank.

Kredyt długoterminowy zostanie przeznaczony na zakup systemu chłodzenia mleka od polskiego producenta Faspol, po zawarciu umowy eksportowej pomiędzy eksporterem (Faspol) a importerem (Rwanda Agriculture) na dostawę systemu chłodzenia mleka z dodatkowym wyposażeniem i elementami konstrukcyjnymi (deska).

„Kredyt Kupujący dla Rwandy to najnowocześniejsze finansowanie w polskim sektorze bankowym. Z tego powodu stosunki handlowe pomiędzy Polską a Rwandą otworzą nowy rozdział, gdyż Rwanda uznawana jest za jeden z najbardziej przyjaznych krajów do prowadzenia biznesu w Afryce. Cieszę się, że Polski Bank Rozwoju wspiera polskich eksporterów, odpowiadając jednocześnie na wyzwania rozwojowe krajów Afryki – mówi Marek Tomczuk, Członek Zarządu BGK.

Dostarczenie prawie 400 systemów do lokalnych punktów skupu mleka ma ograniczyć straty mleka powstałe na skutek nieprawidłowego przechowywania oraz zwiększyć moce produkcyjne i dostęp do przetworów mlecznych. Ma zatem strategiczne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego Rwandy.

„Porozumienie, które dziś podpisujemy, jest świadectwem szybko rozwijającej się współpracy dwustronnej między Rwandą a Polską. „Obie strony badają dalsze możliwości współpracy gospodarczej” – mówi dr. Uzziel Ndagijimana, Minister Finansów i Planowania Gospodarczego.

Zabezpieczeniem kredytu jest polisa ubezpieczeniowa Polskiej Agencji Kredytów Eksportowych (KUKE). Obejmuje między innymi skutki wydarzeń politycznych i zdarzeń określanych jako siła wyższa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *