Connect with us

Nauka

RTL Today – Wojna na Ukrainie skłania Francję do przemyślenia kwestii zamknięcia elektrowni węglowych

Published

on

Francja stała się ostatnim krajem, który ponownie rozważył swoje opcje energetyczne z powodu wojny na Ukrainie, ogłaszając w niedzielę, że zamierza ponownie otworzyć niedawno zamkniętą elektrownię węglową.

Ministerstwo Transformacji Energetycznej poinformowało, że rozważa ponowne otwarcie stacji w Saint-Avold we wschodniej Francji tej zimy, „biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie” i jej wpływ na rynki energii.

„Zachowujemy otwartą możliwość ponownego uruchomienia stacji Saint-Avold na kilka godzin, jeśli będziemy potrzebować następnej zimy” – napisano w oświadczeniu ministerstwa, potwierdzającym raport radia RTL.

Ale Francja nadal będzie wytwarzać mniej niż jeden procent swojej energii elektrycznej z węgla, a węgiel rosyjski nie zostanie wykorzystany, dodano w oświadczeniu.

W oświadczeniu ministerstwa napisano, że zobowiązanie prezydenta Emmanuela Macrona do ostatecznego zamknięcia wszystkich elektrowni węglowych we Francji pozostało bez zmian.

Saint-Avold zamknięto dopiero 31 marca, a jedyna elektrownia węglowa działająca we Francji znajduje się w Cordemais, na zachodzie kraju.

Większość produkcji energii elektrycznej we Francji pochodzi z energii jądrowej: 67% w 2020 r. W tym samym roku węgiel stanowił zaledwie 0,3%.

Austria, Niemcy i Holandia ogłosiły niedawno, że będą w większym stopniu wykorzystywać węgiel dla swoich potrzeb energetycznych ze względu na skutki inwazji Rosji na Ukrainę.

Wojna tam podniosła światowe ceny energii i zwiększyła perspektywę niedoborów w przypadku ograniczenia dostaw.

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom wstrzymał już dostawy do kilku krajów europejskich, m.in. do Polski, Bułgarii, Finlandii i Holandii.

Ale powrót do paliw kopalnych wywołał alarm w Komisji Europejskiej i wśród działaczy ekologicznych.

Wskazują na ryzyko, że Unia Europejska nie osiągnie swoich celów w zakresie redukcji zanieczyszczających źródeł energii i potencjalnie katastrofalnych skutków dla klimatu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.