Connect with us

Świat

Rosyjski samolot rządowy w drodze do USA przywiezie rosyjskich dyplomatów z powrotem do ich kraju

Published

on

Inwazja Rosji na Ukrainę kosztowała setki istnień ludzkich na polu bitwy i w USA Atakowane miasta ukraińskie. Ale na arenie międzynarodowej wpływa również na wszystko, od bezpieczeństwa żywnościowego w Kairze po ceny gazu w Kalifornii. Wysunął na pierwszy plan poważne zmiany geopolityczne i zmienił sposób działania niektórych z najbardziej znanych instytucji na świecie.

Oto jak zmienił się świat w ciągu 10 dni od powrotu wojny do Europy.

Zmieniający się porządek świata

Inwazja na Ukrainę nie zapoczątkowała nowej ery wielkomocarstwowej polityki. Był to gwałtowny wykrzyknik, który potwierdził jedną z najważniejszych zmian w geopolitycznym porządku świata od 11 września.

W następnych latach globalny terroryzm zajmował znaczną część uwagi zachodnich przywódców. Al-Kaida i ISIS były wrogami, z którymi trzeba było walczyć. Kreml nie był już postrzegany jako takie samo zagrożenie, jak kiedyś – do tego stopnia, że w 2012Prezydent Barack Obama szydził z ówczesnego kandydata na prezydenta, Mitta Romneya, mówiąc otwarcie, że nazwał Rosję geopolitycznym wrogiem numer jeden Stanów Zjednoczonych.

W tym czasie Putin wykazał już zainteresowanie zakłócaniem porządku postzimnowojennego.

Były oficer wywiadu KGB objął urząd w 2000 śluby przywrócenia dawnej świetności Rosji, czasami przy pomocy siły militarnej. Jako premier w 1999 roku rozpoczął ofensywę przeciwko separatystycznej partyzantce w Rosyjskiej Republice Czeczenii. W 2008 roku Kreml najechał Gruzję i uznał dwie separatystyczne republiki w kraju, który wówczas zbliżał się do Europy.

Później poparcie Putina dla syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada – rzekomo jako sojusznika w wojnie z terrorem – nie przysporzyło mu przychylności zachodnich demokracji, nie tylko z powodu wiarygodnych doniesień o decyzji syryjskiego dyktatora o uzbrojeniu własnego narodu w broń chemiczną atakować . Decyzja Putina o aneksji Krymu w 2014 roku i wsparciu separatystów we wschodniej Ukrainie doprowadziła do nałożenia sankcji i surowego potępienia. Więc do były rzekome próby Rosji mordować swoich wrogów na obcej ziemi.

READ  Demi Rose zachwyca się zachodzącą na zachodzie pozą „bogini wojowników” na Ibizie

Ale Putin pozostał kluczowym graczem i partnerem, aczkolwiek niesmacznym, dla przywódców od Waszyngtonu po Warszawę w latach 2010-tych. Rosja była ważnym czynnikiem w walce z ISIS; najważniejszy dostawca energii w Europie; i pomógł wynegocjować kluczowe pakty dyplomatyczne, takie jak umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku.

Inwazja z zeszłego tygodnia mogła to zakończyć. Po ćwierćwieczu zmagań zachodniego świata z Putinem mógł w końcu przekroczyć granicę i zostać pariasem.

W odpowiedzi świat zachodni uderzył w Rosję bezprecedensowymi sankcjami, które sparaliżowały jej instytucje finansowe, wpędziły jej gospodarkę i rubla w korkociąg, a nawet osobiście zaatakowały Putina i niektóre osoby z jego otoczenia.

„Putin jest teraz bardziej odizolowany od świata niż kiedykolwiek” – powiedział prezydent USA Joe Biden w swoim wtorkowym przemówieniu Adres Państwa Związku.

Przeczytaj więcej z całego artykułu:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *