Connect with us

Świat

Rosyjski patrol aresztuje szefa ukraińskiej elektrowni atomowej Zaporoże

Published

on

KIJÓW, 1 października (Reuters) – Rosyjski patrol zatrzymał dyrektora generalnego okupowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże na Ukrainie, poinformowała w sobotę państwowa firma odpowiedzialna za elektrownię, a organ nadzoru nuklearnego ONZ powiedział, że Rosja potwierdził ruch.

Ihor Murashov został aresztowany w piątek około godziny 16:00 (1300 GMT) w drodze z elektrowni jądrowej, największej w Europie, do miasta Enerhodar, poinformował w oświadczeniu szef Energoatomu Petro Kotin.

„Został zabrany z samochodu i przewieziony z zawiązanymi oczami w nieznanym kierunku” – napisał Kotin w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, dodając, że nie ma bezpośrednich informacji o losie Murashova.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosja nie wypowiedziała się publicznie w tej sprawie.

Kotin powiedział, że zaapelował do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafaela Grossiego, aby „podjął wszelkie możliwe natychmiastowe kroki” w celu uwolnienia Muraszowa w trybie pilnym.

Poproszony przez Reutersa o komentarz rzecznik MAEA powiedział: „Skontaktowaliśmy się z rosyjskimi władzami i prosimy o wyjaśnienia.” Później w sobotę MAEA poinformowała, że ​​została poinformowana przez rosyjskie władze, że Muraszowa jest przetrzymywany na przesłuchanie.

„MAEA poprosiła władze rosyjskie o wyjaśnienia i została poinformowana, że ​​dyrektor generalny elektrowni atomowej w Zaporożu został tymczasowo zatrzymany w celu odpowiedzi na pytania” – powiedział rzecznik bez wyjaśnienia.

Obiekt w Zaporożu był punktem zapalnym siedmiomiesięcznej inwazji Rosji na Ukrainę, ponieważ Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o ostrzał obiektu i ryzyko katastrofy nuklearnej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do demilitaryzacji terenu wokół zakładu, który nadal jest okupowany przez Ukraińców.

W swoim oświadczeniu w Telegramie Kotin powiedział, że Muraszow ponosi „podstawową i wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo jądrowe i radiacyjne” elektrowni, a jego zatrzymanie „zagraża bezpieczeństwu operacyjnemu Ukrainy i największej elektrowni jądrowej w Europie”.

Kotin wezwał siły rosyjskie do „natychmiastowego powstrzymania” nuklearnych aktów terroryzmu wymierzonych w kierownictwo i personel elektrowni oraz do uwolnienia Muraszowa.

READ  Trzęsienie ziemi w Indonezji zabija kilkanaście osób i rani setki

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Pavla Politiuka w Kijowie; Dodatkowe raporty Michaela Shieldsa w Zurychu; pisanie przez Williama Mallarda; Edytowane przez Garetha Jonesa i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.