Connect with us

Sport

Rosyjscy sportowcy wykluczyli mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce

Published

on

Rosyjska Federacja Lekkiej Atletyki (RusAF) potwierdziła, że ​​jej zawodnicy nie będą rywalizować w przyszłomiesięcznych Halowych Mistrzostwach Europy w Polsce, ponieważ jej plan naprawczy nie zostanie ukończony na czas przed imprezą.

Oczekiwano, że World Athletics uda się przywrócić program Autoryzowanych Sportowców Neutralnych (ANA), który pozwala rosyjskim zawodnikom, którzy spełniają określone kryteria, rywalizować w elitarnych zawodach przed mistrzostwami rozpoczynającymi się 5 marca.

Jednak World Athletics ogłosiło, że nie weźmie pod uwagę statusu RusAF ani inicjatywy ANA, aż do ich następnego spotkania 17 i 18 marca.

Rada rozważy, czy rosyjscy sportowcy mogą ponownie uczestniczyć jako ANA w międzynarodowych zawodach, w tym w uczestnictwie do 10 zawodników w zawodach World Athletics Series i zreorganizowanych igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Organizacja dała RusAF, zawieszonemu od listopada 2015 roku z powodu afery dopingowej sponsorowanej przez państwo, do 1 marca na przedstawienie swojego planu przywrócenia do pracy po tym, jak pierwsza wersja została zaklasyfikowana jako „słaba” we wrześniu.

„Ewentualne przywrócenie neutralnego statusu rosyjskich sportowców najprawdopodobniej zostanie rozpatrzone przez World Athletics na posiedzeniu rady w dniach 17-18 marca, ale nie wcześniej” – powiedział RusAF w oświadczeniu.

„Dlatego rosyjscy sportowcy nie mogą brać udziału w Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Halowej”.

Program ANA został zamrożony po tym, jak były prezydent RusAF Dmitrij Shlyakhtin i inni wyżsi rangą urzędnicy walczącej organizacji zostali oskarżeni o próbę zatuszowania naruszenia miejsca pobytu przez mistrza świata w skokach wzwyż Danila Łysenkę.

Toruń w Polsce będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce w marcu.  © Getty Images
Toruń w Polsce będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce w marcu. © Getty Images

W zeszłym tygodniu Shlyakhtin i czterech innych byłych urzędników RusAF zostali ukarani przez Athletics Integrity Unit (AIU). Pełna decyzja nakreśliła niezwykły obraz oszustwa, jakiego dokonali, aby zapobiec zawieszeniu Łysenki.

Zniesławiony były prezydent i były członek zarządu RusAF Artur Karamyan został wydany na cztery lata po tym, jak został uznany za winnego manipulacji, współudziału, niezgłoszenia naruszenia przepisów antydopingowych i braku współpracy w śledztwie AIU.

READ  Właścicielka restauracji Cleveland jedzie do Polski gotować dla uchodźców

RusAF został prawie ostatecznie wydalony we wrześniu po postawieniu zarzutów jego poprzedniemu kierownictwu.

Dopiero po późnej interwencji rosyjskiego ministra sportu Olega Matytsina World Athletics postanowiła nie wykluczać RusAF, który obiecał rozwiązać szereg problemów, w tym „bezwarunkową” obietnicę ustalenia zaległej grzywny w wysokości 6,31 miliona dolarów ( £) do zapłaty 4,72 mln EUR / 5,21 mln EUR).

RusAF został zmuszony do ponownej zmiany prezesa na początku tego miesiąca, kiedy Peter Ivanov zrezygnował z powodu sankcji Światowej Agencji Antydopingowej zakazujących urzędnikom rządowym odgrywania ról w stowarzyszeniach i organizacjach sportowych.

Złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Sydney na 400 m przez płotki w 2000 roku Irina Privalova została wybrana na miejsce Iwanowa, który ma wrócić po wygaśnięciu sankcji w grudniu 2022 roku.

Privalova jest trzecim prezesem RusAF od niespełna roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.