Connect with us

Zabawa

Rosja wzmaga wysiłki wojenne na Ukrainie po rozpoczęciu rozmów na granicy z Białorusią

Published

on

Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę wkroczyła w piąty dzień, a jej wojska napotykają w całym kraju zdecydowany opór, udaremniając wysiłki Moskwy zmierzające do szybkiego przejęcia kontroli nad kluczowymi miastami.

Rozmowy między urzędnikami rosyjskimi i ukraińskimi, będące pierwszym publicznym kontaktem obu stron od początku wojny, rozpoczęły się o godzinie 13:00 czasu lokalnego (6 rano czasu wschodniego). Ukraina wezwała do „natychmiastowego zawieszenia broni i wycofania wojsk rosyjskich”, powiedział w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenskij.

Zełenski zbagatelizował znaczenie rozmów, w których osobiście nie uczestniczy. „Nie bardzo wierzę w wynik tego spotkania, ale niech spróbują, żeby żaden obywatel Ukrainy nie wątpił, że jako prezydent nie próbowałem zakończyć wojny, kiedy była choćby mała szansa” – powiedział. powiedział niedziela

Ale choć Ukraińcy nie mają nadziei na drogę do pokoju, szanse na deeskalację konfliktu wydają się szybko słabnąć.

Gdy sojusznicy NATO zobowiązali się do zwiększenia ilości broni i wsparcia dla walczących sił ukraińskich oraz gdy międzynarodowe sankcje przeciwko Rosji były coraz bardziej zaostrzane, Putin podniósł w niedzielę stawkę, nakazując postawienie siłom nuklearnym swojego kraju w stan najwyższej gotowości.

Później w niedzielę Białoruś zrzekła się swojego statusu nieatomowego w referendum po tym, jak były naród sowiecki stał się platformą startową dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zeszłym tygodniu.

Głosowanie za nową konstytucją mogłoby teoretycznie pozwolić Rosji na rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego, kiedy Białoruś została pozbawiona zapasów i stała się strefą wolną od broni jądrowej.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział dziennikarzom w lokalu wyborczym w Mińsku, że jeśli Zachód przekaże broń jądrową Polsce lub Litwie, może poprosić Putina o „zwrócenie broni jądrowej”, którą oddała Białoruś.

Według dwóch źródeł bliskich władzom ukraińskim ukraiński wywiad zasugerował również, że Białoruś może przygotowywać się do „bezpośredniego” udziału w inwazji na Ukrainę. Łukaszenka powiedział w zeszłym tygodniu, że wojska białoruskie mogą dołączyć do inwazji „w razie potrzeby”.

READ  Wiadomości Ukraina-Rosja: Zełenskij mówi, że Ukraina jest „gotowa” do dyskusji o neutralności

Chociaż armia rosyjska jest większa i znacznie lepiej wyposażona, do tej pory nie była w stanie przekształcić swojej liczebnej przewagi w zdobycze terytorialne, ponieważ zwykli Ukraińcy i rezerwiści łączą siły, by bronić swoich rodzin i domów.

Ukraina poinformowała, że ​​jej siły powietrzne zestrzeliły w niedzielę pocisk manewrujący wystrzelony z Białorusi na miasto, twierdząc, że: udany atak drona przeciwko rosyjskiemu systemowi rakiet ziemia-powietrze BUK w pobliżu stolicy.
Ale zachodnie oceny wojskowe ostrzegają, że siły ukraińskie nie mogą wytrzymać w nieskończoność. W niedzielę nowe zdjęcia satelitarne opublikowane przez Maxar Technologies pokazały rosyjski konwój wojskowy o długości co najmniej trzech mil na drodze w kierunku ukraińskiej stolicy. Maxar zidentyfikował paliwo, ciężarówki logistyczne, czołgi, wozy piechoty i artylerię samobieżną poruszającą się w konwoju.
Analiza: Czy spotkanie Ukraina-Rosja jest krokiem naprzód, czy politycznym pobocznym wydarzeniem?

W poniedziałek okazało się, że większość rosyjskich sił lądowych znajduje się ponad 30 kilometrów (około 19 mil) na północ od Kijowa, jak wynika z raportu wywiadu brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Natarcie tych wojsk zostało spowolnione przez zaciekły opór Ukrainy na pobliskim lotnisku Hostomel, „kluczowym rosyjskim celu pierwszego dnia konfliktu” – poinformowało ministerstwo.

Rosyjskie wojsko ogłosiło w poniedziałek coś, co określiło jako „otwarty i bezpieczny” korytarz, w którym cywile mogą opuścić stolicę, powtarzając jednocześnie bezpodstawne twierdzenie, że ukraiński rząd używa mieszkańców jako „ludzkiej tarczy”.

I choć wydaje się, że wojska ukraińskie trzymają się na północy kraju, siły rosyjskie poczyniły pewne postępy na południu. W niedzielę wojska rosyjskie przejął kontrolę nad Berdiańsk — 100-tysięczne miasto portowe na południowym wybrzeżu Ukrainy i miejsce małej bazy morskiej.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców trwający rosyjski atak spowodował rozległe cierpienia i ofiary wśród ludności Ukrainy i zmusił co najmniej 368 000 osób do ucieczki z kraju. Jak podało w niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, liczba znanych cywilów zabitych na Ukrainie wynosi 352, w tym 14 dzieci.

READ  Dom Magdy Gessler w Kanadzie. Tak wygląda życie Magdy Gessler w Kanadzie. ZOBACZ ZDJĘCIA. To bardzo przytulne miejsce

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oskarżył Rosję o atakowanie obszarów cywilnych. „Z pogwałceniem norm międzynarodowego prawa humanitarnego okupanci podstępnie rozpoczęli ataki rakietowe na budynki mieszkalne w Żytomierzu i Czernyhowie” – napisano w poniedziałek.

CNN nie jest w stanie niezależnie zweryfikować tych twierdzeń.

Nowe zdjęcia satelitarne pokazują rosyjski konwój wojskowy o długości ponad pięciu kilometrów na drodze w kierunku stolicy.

Centralny Bank Rosji podnosi stopy procentowe

Rosyjska waluta, rubel, spadł w poniedziałek o prawie 30%, gdy rynki zaczęły oceniać wpływ sankcji nałożonych przez sojuszników USA i NATO.

Moskiewska giełda nie otworzyła się w poniedziałek, poinformował Centralny Bank Rosji w komunikacie. Bank wcześniej zapowiedział, że podniesie swoją główną stopę procentową do 20% z 9,5%, ostrzegając, że „zewnętrzne warunki dla rosyjskiej gospodarki zmieniły się drastycznie”.

Gdy Moskwa usiłowała uchronić swoją gospodarkę przed upadkiem, analitycy ostrzegali, że zamieszanie może doprowadzić do ataku na rosyjskie banki, ponieważ oszczędzający starają się zabezpieczyć depozyty i gromadzić gotówkę.

Pojawia się po bezprecedensowych sankcjach nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Wielką Brytanię i Kanadę, które w weekend uzgodniły zakaz korzystania z SWIFT, globalnej usługi wywiadu finansowego, niektórym rosyjskim bankom, oraz „sparaliżowanie” aktywów rosyjskiego banku centralnego.

Od usuwania rosyjskich alkoholi i innych produktów z półek w USA i Kanadzie po kilka krajów europejskich, które odmawiają udziału Rosji w międzynarodowych meczach piłki nożnej, poparcie dla Ukrainy przeciwko rosyjskiej inwazji rośnie.

Prezydent Unii Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w niedzielnym wywiadzie, że blok chciał, aby Ukraina dołączyła: „Jesteś jednym z nas” – powiedziała. Ukraina nie jest oficjalnym krajem kandydującym do UE, a akcesja to złożony i długotrwały proces.

UE wspierała ten kraj i po raz pierwszy w swojej historii zobowiązała się sfinansować zakup i dostawę broni i sprzętu do atakowanego kraju. Obejmuje to 450 milionów dolarów na dostarczenie broni i śmiercionośnej pomocy Ukrainie oraz 50 milionów dolarów na pomoc nieśmiercionośną, powiedział starszy dyplomata Josep Borell.

READ  Portret Chopina kupiony na pchlim targu pochodzi z XIX wieku

Rosyjska inwazja i zakazy lotów tworzą na niebie ogromne obszary, w których nie można przejść, a UE jako ostatnia zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, w tym prywatnych odrzutowców oligarchów, po podobnych krokach Kanady i Wielkiej Brytanii.

Tymczasem Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​wyśle ​​na Ukrainę dodatkowe 53 miliony dolarów pomocy humanitarnej, a brytyjscy przywódcy planują to zrobić Wprowadź prawa w Parlamencie w celu podjęcia działań przeciwko praniu pieniędzy i oszustwom w Rosji.

A australijskie zakazy podróży i ukierunkowane sankcje finansowe wymierzone w Putina i wyższych rangą członków jego rządu weszły w życie w poniedziałek, potwierdził w oświadczeniu premier kraju Scott Morrison.

Korea Południowa i Singapur również ogłosiły w poniedziałek nowe sankcje wobec Rosji

Artemis Moshtaghian i Richard Roth z CNN relacjonowali z Nowego Jorku. Pete Muntean z CNN relacjonował z Waszyngtonu. Tim Lister z CNN i Ivana Kottasová relacjonowali z Kijowa. Katharina Krebs i Olya Voinovich z CNN relacjonowały z Lwów na Ukrainie. Vasco Cotovio i Daria Tarasova z CNN relacjonowali z Moskwy. Katie Polglase z CNN, Gianluca Mezzofiore, Josh Pennington, Niamh Kennedy i Hannah Ritchie relacjonowali z Londynu. Tara John z CNN pisała z Londynu, a Helen Regan z Hongkongu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.