Connect with us

Świat

Rosja porwała zastępcę szefa zaporoskiej elektrowni atomowej, donosi Ukraina

Published

on

Rosja porwała zastępcę szefa zaporoskiej elektrowni atomowej, donosi Ukraina

Kijów, 11 października (Reuters) – Zastępca szefa rosyjskiej elektrowni atomowej Zaporoże na Ukrainie został porwany przez siły rosyjskie i przetrzymywany w nieujawnionym miejscu, poinformowała we wtorek ukraińska państwowa firma zajmująca się energią jądrową Energoatom.

W poście w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram Energoatom powiedział, że oficer Walerij Martyniuk został zatrzymany w poniedziałek. Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Energoatom wezwał szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaela Grossiego do podjęcia „wszelkich możliwych środków” w celu uwolnienia Martyniuka. MAEA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz. Według Kremla Grossi miał spotkać się we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Incydent nastąpił po aresztowaniu 1 października ówczesnego dyrektora zakładu Ihora Murashova. Grossi ogłosił swoje zwolnienie 3 października, po czym MAEA poinformowała, że ​​Muraszow nie wznowi swoich obowiązków dyrektora zakładu.

Obiekt, największa elektrownia jądrowa w Europie, został przejęty przez Rosję na początku inwazji na Ukrainę, ale nadal jest zarządzany przez ukraiński personel.

Rosja w zeszłym tygodniu ogłosiła, że ​​jej personel ma przejąć kontrolę nad fabryką, czemu sprzeciwił się szef Energoatomu Petro Kotin. Kotin ogłosił się dyrektorem zakładu i powiedział, że decyzje o operacjach będą podejmowane w Kijowie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Maxa Hundera i Francois Murphy; Edytowane przez Matthiasa Williamsa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Yellen wzywa do większego wsparcia dla Ukrainy i ostrzega Chiny, by nie pomagały Rosji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *